Bodrum Gündem

Öğrencilerin barınma sorununu barınma ve temel eşya desteği ile çözeceğiz

Öğrencilerin barınma sorununu barınma ve temel eşya desteği ile çözeceğiz

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, üniversite öğrencilerinin barınma sorunu hakkında bir kanun teklifi verdi.

Bodrum Gündem Haber

Öğrencilerin barınma sorununu uzun vadede sosyal devlete yaraşır yurtlarla çözeceklerini belirten CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin  “Şu an bir barınma krizi yaşanmaktadır. Bu barınma krizinde, kendisine yurt tahsis edilemeyen öğrencilerimize her ay asgari ücretin yarısı tutarında barınma desteği vermeliyiz. Bu da yetmez, üniversiteye yeni başlayanlara bir defaya mahsus olarak, bir asgari ücret tutarında temel eşya desteği verilmelidir” dedi.

Girgin açıklamalarını şöyle sürdürdü:  “Sorunun temelinde ülkemizin kaynaklarının doğru kullanılmaması yatıyor. Ödediğimiz vergiler, kamusal kaynaklarımız, bütün öğrencilerimize ücretsiz olarak yurt hizmeti vermeye yeter. Ancak iktidar, bu kaynakları bir avuç sermaye grubuna rant sağlamak için kullanmaktadır.

Ranta, talana ve sömürüye dayalı bir inşaat rejimi kuran AKP iktidarı şimdi öğrencilerimize “yurt yok” diyor. Yok, çünkü yurt için ayrılması gereken paralar 5’li çeteye gitti. Öğrencilerimizin barınma sorunu, yeterli kaynak olmamasından değil, iktidarın politik tercihlerinden kaynaklanıyor.”

Öğrencilere Barınma Ve Temel Eşya Desteği Verilmelidir…

“Anayasamızda  “devlet, öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar ” hükmü yer almaktadır. Bu temelde, kanun teklifimizi, TBMM Başkanlığı’na sunduk. Kanun teklifimiz öğrencilerimize 2 destek öngörüyor. Birincisi, kendisine yurt çıkmayan öğrencilerimize özel yurt ya da ev kirası ödemelerinde destek olmak üzere, her ay asgari ücretin yarısı tutarında barınma desteği verilmesi. İkincisi ise, üniversiteye yeni başlayan öğrencilere bir defaya mahsus olarak asgari ücret tutarında temel eşya yardımı. Üniversite öğrencileri için, ilk eve çıktıklarında, buzdolabı çamaşır makinesi gibi temel eşyaları temin etmek bile büyük bir mali külfettir. Sosyal devlet olmanın gereği, bu külfeti beraber omuzlamaktır.

Bu zorlukları hep beraber aşacağız. Kimsenin kuşkusu olmasın, Cumhuriyetin 2. Yüzyılında eğitim ücretsiz olacak, öğrencilerimizin barınma sorunu çözülecektir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.