Bodrum Gündem

Bodrum’da Küresel İklim Grevi

Tüm dünyada ve Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşen Küresel İklim Grevi çerçevesinde Bodrum’da da bir etkinlik gerçekleştirildi.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Kent Konseyi İklim Acil Çalışma Grubu’nun çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kişi, iklim krizini durdurmak için adım atma çağrısında bulundu.  Milas Akbelen ormanlarında nöbet tutan mahalle sakinlerinin de destek verdiği eylemde konuşan ünlü sanatçı Zeynep Casalini, “Benim kendim için istediğim bir şey yok. Artık torun torba sahibi biriyim ben. Çocuklarım ve torunum iyi zamanlar yaşasın istiyorum. Bunu da mümkün kılacak en önemli şeylerden biri, gezegene bir şey olmamalı. Bu da yapılan bir sürü şeyin yapılmamasından geçiyor aslında. En önemlisi de iklim krizinin ormanların yok edilmemesi gerekiyor. Madem bu gezegeni biz bu hale getirdik, bu halden çıkaracaklar da bizleriz, öğretmenlerimiz.” diye konuştu.

Artık ‘Veganım’ Dediğimde ‘Geçmiş Olsun’ Demiyorlar…

İklim krizine karşı herkesin yapabileceği bir şeyler olduğunu söyleyen Casalini, “Gerçekten her birimizin yapacak şeyi var. En önemlisi anlatmak. Eğer bilmeyen varsa anlatmak. Ben veganım ve veganlığı anlatıyorum. Bir sürü karşı tepki görüyorum ama ben anlattıkça biliyorum ki karşımdaki insanlar biraz daha biliyor. Artık çok marjinal kalmıyorum. Bir lokantaya gidip ‘ben veganım’ dediğimde ‘geçmiş olsun’ demiyorlar. Alıştılar. Ne demek olduğunu biliyorlar. Her restoranda bir vegan tabağı muhakkak bulunuyor. Eğer incelerseniz, iklim krizinin nedenlerinden bir tanesi de hayvan endüstrisidir. Lütfen bunu da kulağınızın bir tarafına koyun. O telefonları ellerinize aldığınızda bir araştırın. Benim kişisel olarak sizden ricam budur.” şeklinde konuştu.

Kapkaranlık Bir Yerde Yaşıyoruz…

Mazı Mahallesi’nde yaşayan TEMA Bodrum sorumlusu Rana Öztürk ise yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “İklim afeti evimize kadar geldi. Benim evime kadar geldi. Eğer komşularım olmasa evimiz de yanmıştı. Zeytinlerimiz yandı. Bahçemdeki zeytinler ve diktiğim ağaçlar yandı. Köylülerim şu an çok zor durumdalar. Çünkü geçim kaynakları zeytindi, keçiboynuzuydu. Ne yazık ki hepsi kül oldu. Yangın öyle bir şekilde geldi ki Mazıköy’ün tüm kıyı şeridindeki ormanlarımızın hepsi gitti. Şu an kapkaranlık bir yerde yaşıyoruz.”

Eyleme katılan çocuklar da iklim krizine karşı alınması gereken önlemlerle ilgili fikirlerini dile getirdiler.  Küresel İklim Grevi çerçevesinde Gümüşlük’te “Ben Greta” filmi gösterildi. Gümüşlük Müzik Festivali’nin de kapanış etkinliği olan gösterime meydandaki eylemciler de katıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.