enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Senem Aker Ensari seramik sergisi 29 Eylül’de Osmanlı Tersanesinde

Senem Aker Ensari seramik sergisi 29 Eylül’de Osmanlı Tersanesinde

Milta Bodrum Marina’da Sanat Dolu Günler organizasyonu kapsamında 29 Eylül’de Senem Aker Ensari’yi misafir ediyor. 29 Eylül’de Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat galerisinde açılışı gerçekleştirilecek olan sergi 12 Ekim’e kadar ziyarete açık olacak.

Bodrum Gündem Haber

Senem Aker Ensari altıncı kişisel seramik sergisi olan “Sayılı Gün” de Covid salgınının bireylerde yaratmış olduğu “yaşamsal farkındalığı” irdeleyerek, izlenimlerini soyut bir dille eserlerinde ifade etmektedir.

Sanatçı; yapıtlarının çoğunda ilk bakışta tabak formu gibi algılanan daire biçimi; salgın nedeniyle kısıtlanmış hayat döngüleri içinde keskin duygusal devinimler yaşayan insanları temsil etmektedir. Günümüz insanının salgın ile birlikte belirginleşen;  hayatta kalma dürtüsüne bağlı yüksek kaygıları, sanatçının eserlerinde iki farklı yaklaşımla görselleştiriliyor. Bir grup eserde konumlandırılmış abaküse öykünen primitif parçalar; yaşama dair olumlu dileklerin gerçekleşmesine aracılık eden bir nevi totem niteliğindedir. Sanatçının bazı eserlerinde yer alan pürüzsüz porselen küreler ise insanın;  salgın öncesi modern yaşamdaki doğaya karşı üstün olma gayesine gönderme yapmaktadır.

Senem Aker Ensari hakkında;

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümünde lisans programını tamamladı. Aynı bölümden 2004 yılında Yüksek Lisans, 2010 yılında ise Sanatta Yeterlilik derecesini aldı. Macaristan hükümetinin vermiş olduğu burs ile Uluslararası Seramik stüdyosunda çalışmalar yaptı. Avustralya Melbourne’da bulunan özel seramik atölyelerinde porselen ve stoneware bünyeler ile artistik üretimler gerçekleştirdi.  Çalışmalarıyla yurtiçi ve yurt dışında çok sayıda karma sergi ve etkinliklerde yer aldı.  Beş kişisel sergi açan Aker’in beş ödülü bulunmaktadır. Sanatçının eserleri;  Riga Porselen müzesi(Letonya),Uluslararası Macsabal Seramik müzesi (Kore), Uluslararası Seramik stüdyosu (Kecskemet-Macaristan), Ziraat bankası, Hacettepe Üniversitesi gibi çok sayıda kamuva ait ve özel koleksiyonlar da yer almıştır.  Halen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.