Bodrum Gündem

Öğretmenlik mesleği iktidar eliyle hızla yozlaştırılıyor

Öğretmenlik mesleği iktidar eliyle hızla yozlaştırılıyor

Eğitimsen Bodrum Temsilciliği tarafından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında Fakir Baykurt’un sözleri ile başlamak istiyoruz. Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.” denildi.    

Bodrum Gündem Haber    

Dünya Öğretmenler Günü Uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayandığını bu karar, öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olduğunu ve 5 Ekim, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edildiği belirtilen basın açıklamasında 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlandığı ifade edildi.

Türkiye Yıllardır Yükümlülüklerini Yerine Getirmemiştir…

Yapılan basın açıklamasında “Öğretmenlerin sadece okulda değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önem uluslararası düzeyde belgelenmiştir.  Öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliğini de taşımaktadır. ‘Tavsiye Kararı’, Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına rağmen, Türkiye yıllardır yükümlülüklerini yerine getirmemiştir.  Türkiye’de görev yapan eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır. Geçtiğimiz yıllar içinde eğitim ve bilim emekçilerinin aldıkları maaşlar, rakamsal olarak artmış gibi görünse de insanca yaşam seviyesinin yanına bile yaklaşamamıştır. Eğitim emekçilerinin üçte ikisi insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmek için ek işler yapmak zorunda bırakılmıştır. ” denildi.

Öğretmenlik Mesleği İktidar Eliyle Hızla Yozlaştırılıyor…

Öğretmenlik mesleği ve mesleki idealleri, iktidar eliyle uygulanan bilinçli politikalarla çok yönlü olarak hızla yozlaştırıldığını belirten açıklamada şu ifadeler yer aldı; Yıllardır ülkeyi yönetenler ve eğitim politikalarına yön verenler öğretmenlik mesleğinde yaşanan nitelik kaybının artmasında en büyük pay sahipleridir. Bu nedenle bugün eğitim alanında yaşanan sorunların sorumlusu öğretmenlerimiz değil, siyasi iktidar, MEB ve onların sözünden çıkmayanlardır. Öğretmenlerin yıllar boyunca büyük fedakârlıklara katlanarak çalışırken yaşadığı zorluklar ortadayken, çalışma ve yaşam koşulları ve mesleki saygınlıklarının giderek kötüleşmesi dikkat çekicidir. Geçtiğimiz yıllar içinde öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarına ek olarak, mesleki saygınlıklarında da ciddi gerilemeler yaşanmıştır. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara, işimize, ekmeğimize ve geleceğimize yönelik ağır tehdit ve saldırılara, hukuksuz ihraç politikalarına, kaybedilme noktasına gelen mesleki saygınlığın yeniden kazanılması, öğretmenliğin uluslararası standartlara uygun ve bilimsel bir anlayışla ele alınması ve tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarının çözülmesi gerekmektedir.”

Eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretilmeli…

Yıllardır kamu istihdamında, özellikle eğitimde güvencesiz, esnek ve performansa dayalı istihdam politikalarını hayata geçirmek isteyen siyasi iktidar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında eğitimde mülakat sınavı ile alınan ‘sözleşmeli öğretmenlik’ uygulamasını başlattığını ve bugüne kadar 103 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yapıldığını öğretmen istihdamında yaşanan güvencesizleştirme, öğretmenlerin özlük hakları ve çalışma koşulları arasında belirgin farklılıklar ve adaletsizlikler yaratmayı sürdürdüğü ifade edilen basın açıklamasına şu şekilde devam edildi; “Nitelikli eğitimin nitelikli öğretmenle mümkün olduğu gerçeği ortadadır. Bu nedenle öğretmen yetiştirme ve kadrolu istihdam konusundan başlayarak, sadece öğretmenlerin değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi için somut adımlar atılması bir zorunluluktur. ”

3600 ek göstergenin uygulanmalı…

Milli Eğitim Bakanlığının her fırsatta öğretmenlere değer verilmesine ilişkin söylemleri sadece söylemde kaldığı belirtilen açıklamada “MEB’e çağrımız; 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın eksiksiz uygulanacağı açıklanmalı, başta hukuk yok sayılarak ihraç edilen arkadaşlarımızın derhal tüm hakları geri iade edilerek göreve başlatılmaları, 3600  ek göstergenin uygulanmasını, ekonomik, sosyal, mesleki, özlük haklarımızla ilgili taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz. Eğitim ve bilim emekçileri açısından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, klasik anlamda sadece ‘kutlanan’ bir gün değil, eğitim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelenin simgesi olan evrensel anlamda bir mücadele günüdür. İçinde bulunduğumuz bütün olumsuz koşullara, üyelerimizi ve sendikal faaliyetlerimizi baskı alıntına alma girişimlerine, iktidarın eğitime yönelik ırkçı, gerici ve dayatmacı politikalarına karşı örgütlü mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir. Türkiye’nin dört bir yanında fedakârca görev yapan öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçilerini mesleğine ve haklarına yönelik saldırılara, krizin faturasının sırtımıza yıkılmasına karşı birlikte mücadele etmeye, haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.” denildi.

Eğitimsen Bodrum Temsilciliği tarafından yapılan 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü açıklaması “bizlere dayatılan her türlü haksız ve hukuksuz uygulamanın eğitim ve bilim emekçilerinin birleşik, örgütlü mücadelesiyle kırılabileceğine inanıyor, yaşadığımız tüm baskılara ve olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü Kutluyoruz.  Ülkemizin içinde bulunduğu bunca hukuksuzluğa, temel hak ve özgürlüklerimize yapılan onca saldırılara karşın, eğitim emekçilerinin haklarını savunurken bizleri hiç bir zaman yalnız bırakmayan bu yaz emekli olan arkadaşımıza yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluklar diliyoruz.” cümleleri ile tamamlandı.

Eğitim Sen Bodrum Temsilciliğinde yapılan basın açıklamasına CHP, HDP, EMEP, SOL, TİP, Alevi Bektaşi Derneği, BKD ve birçok STK katıldı. 14 Aralık 2020 de kaybettikleri öğretmen Orhan Kılınçarslan’ın suluboya tekniği ile yaptığı çalışmalar sergilendi. Satılan eserlerin geliri ihraç edilen arkadaşlarına dayanışmaya aktarılacağı belirtildi. Öğretmen Orhan Kılınçarslan’ın eşi Güler Kılınçarslan’a teşekkür edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.