enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Milletvekili Gökcan TBMM’de Muğla’nın İçme Suyu sorununu dile getirdi

Milletvekili Gökcan TBMM’de Muğla’nın İçme Suyu sorununu dile getirdi

Muğla AK Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan, TBMM’de Gündem Dışı söz alarak “Muğla’nın İçme Suyu” üzerine bir konuşma yaptı.

Bodrum Gündem Haber

Milletvekili Gökcan konuşmasında; Genel Kurul çalışmaları dışında, her hafta sonu Muğla’da sahada olduğunu belirterek, “Belediye başkanlarımızla, muhtarlarımızla, ilçe başkanlarımızla ve hemşerilerimizle sürekli toplantılar yapıyorum” dedi.

Muğla’da en büyük sorun içme suyudur. Köyler ve ilçeler susuzluktan kırılıyor diyerek sözlerine devam eden Milletvekili Gökcan konuşmasında şu bilgileri paylaştı;

“Hemşerilerimiz, CHP’li Belediye bizi, bir damla suya muhtaç hale getirdi diye şikâyet ediyor. Muğlamızın tüm ilçelerinde; Menteşe, Milas, Marmaris, Datça, Bodrum, Yatağan, Fethiye, Ula, Dalaman, Ortaca, Seydikemer, Köyceğiz ve Kavaklıdere’de ciddi bir su sıkıntısı yaşanıyor. Köyceğiz’in Otmanlar, Seydikemer’in Yaylapatlangıç, Dodurga, Boğaziçi ve İzzettin Mahalleleri’nde su sorunu hat safhadadır. Menteşe ilçemizde iki aydır her gece düzenli olarak sular kesiliyor. Kavaklıdere’de Çamlıbel ve Menteşe mahallelerinde çeşmelerden su yerine çamur akıyor. Ortaca’da basınç sorunu nedeni ile üst katlara su çıkmamaktadır. Yatağan ve Fethiye’de kanalizasyon sorunu vardır. Datça’nın İskele Mahallesi’nde 5 gündür sular kesik. Datça’nın 9 mahallesinde kanalizasyon yok. Çocuklarımız sağlık problemi yaşamaktadır. Muğlamızda, sular gün aşırı kesiliyor. Birkaç gün su verilmeyen köy ve mahallelerimiz var. CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muski maalesef ilgisiz ve yetersiz. Hemşerilerimiz “Susuzluk canımızdan bezdirdi” diye feryat etmektedir. Halkımız, su ihtiyaçlarını açtıkları yeni artezyen kuyularından ve tankerlerle taşınan sularla kendi imkânlarıyla çözmeye çalışıyor. CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi su yetersizliğinin nedeni olarak yağmurun yağmaması ve kuraklığın artmasını bahane ediyor. Hâlbuki zamanında yatırım yapsalardı su kesintisi yaşanmayacaktı.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu Üçüncü Bölümünün R maddesinde;

Su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek, bunun için gerekli baraj ve diğer tesisleri kurmak, kurdurmak ve işletmek; derelerin ıslahını yapmak; kaynak suyu veya arıtma sonunda üretilen suları pazarlamak. Görevini Büyük Şehir Belediyesine vermiştir.

Ağustos ayında Muğla’da CHP Genel Merkezi ve Muğla Büyük Şehir Belediyesi, Yangın Çalıştayı yapmıştır. Yangın çalıştayı yapacağına keşke Su Çalıştayı yapsaydı da… Muğlamızı susuzluktan kurtarsaydı. Ama nerdeee…

Son günlerde Muğla’da gündem olan yurt konusunda da söyleyeceklerim var.

Yeni açtığımız Turgut Reis KYK Öğrenci yurduna su ve kanalizasyonu bağlamayan CHP’li Belediye yine sınıfta kaldı. CHP Milletvekili Sayın Girgin, yurtla ilgili yine yanlış ve yanıltıcı bilgiler verdi. Mevzuata bakarak açıklama yapmamızı söyleyen Sayın Girgin’e çağrımız şudur. Kendileri mevzuata ve CHP’li Belediyeye yazdığımız yazılara tekrar baksın. Su ve kanalizasyonu olmayan yere iskân verilmez. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlara duyurulur. Öncelikle su ve kanalizasyon bağlanacak.  Sonra da iskân alınacaktır. Bu yalın gerçeğin dahi farkında değillerse sözün bittiği yerdeyiz demektir.

Sayın Girgin; 27 Ağustos tarihinde, MUSKİ Genel Müdürlüğü,  “müracaat olduğu takdirde suyu bağlayalım” demiş şeklinde bir açıklama yaptı. 27 Ağustos tarihli O yazı şimdi elimde, görüyorsunuz;  Yazıda özetle, suyun basınçlandırılmasını ve yurt bölgesine iletimini yapamayacaklarını itiraf etmiş. Bakanlık tarafından yapılmasını istemişlerdir. Muğla Valiliği İl Koordinasyon Kurulu’nda defaatle yurtların su ihtiyacı gündem maddesi yapıldı.

Büyükşehir Belediyesine yazılar yazıldı. Ancak CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Bakanı Sayın Osman Gürün “talep etmedikleri için bağlayamadık, talep etmezlerse kime nasıl su bağlayacağız.” diyerek, talihsiz bir açıklama yaptı. Oysa Devletin resmi belgeleri ortadadır. Muğlamızı susuz bırakan CHP zihniyeti, yurda da su ve kanalizasyonu bağlamadı.  Öğrencilerimizi mağdur etti. Hükümet olarak Belediyenin asli işini yine biz yaptık. Yurtlarımızı da açtık. CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin beceriksizliği ve yetersizliği gün gibi aşikârdır.

Son yerel seçimlerde Cumhur İttifakı olarak hemşerilerimizin teveccühü ile 13 Belediyenin 7’sini kazandık. AK Belediyecilikle yönetilen Köyceğiz, Seydikemer ve Kavaklıdere’yi tekrar kazandık. Ula, Yatağan, Dalaman ve Ortaca Belediyelerini de CHP’nin elinden aldık.

Belediye Başkanlarımız yatırım, hizmet ve çalışmaları ile hemşerilerimizin gönlünde taht kurmuştur. CHP’li Muğla Büyük Şehir Belediyesi de miladını doldurmuştur. Gidiyor gitmekte olan… Önümüzdeki ilk yerel seçimlerde de Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni AK Belediyecilikle buluşturacağız. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; hizmet nasıl yapılır, yatırım nasıl yapılır, nasıl çalışılır göreceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.