enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Fransa Istanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin Başkan Ahmet Aras’ı ziyaret etti 

Fransa Istanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin Başkan Ahmet Aras’ı ziyaret etti 

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin ve beraberindeki heyet, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret etti. 

Bodrum Gündem Haber

Başkan Aras’ın davetlisi olarak Bodrum’a gelen Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin’e Büyükelçiliğin tarım müşaviri François Viel, ekonomi müşaviri Elodie Laugier ve Fransa İzmir Fahri Konsolosu Zeliha Toprak eşlik etti.

Sürdürülebilir tarım ve turizm konularında karşılıklı hayata geçirilebilecek projelerin konuşulduğu toplantıya Fransız heyeti dışında Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu, Prof. Dr. Cem Şen ve Galatasaraylılar Derneği Başkanı Fidel Berber katıldı.

Şehriniz Çok Güzel…

Toplantının başında konuşan Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, Bodrum’da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Burada çok güzel bir hafta sonu geçirdim şehriniz çok güzel, hoş bir şehir. Bu sabah Muğla’daydım ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ile istişare ettim. Bugün burada da önemli konuları konuşmak için son derece memnuniyet duyuyorum. Elbette sizin de ilginizi çekecek, konuşmak istediğiniz konularla ilgili istişare etmek üzere ben de hazır bulunacağım, kültürel konularda dâhil olmak üzere.” diye konuştu.

Bodrum, Turizmin Dışında Önemli Bir Tarım Potansiyeline Sahip…

Konuşmasına Fransız heyete davetlerini kabul ettikleri için teşekkür ederek başlayan Başkan Aras şunları dile getirdi: “Ben de geçtiğimiz hafta boyunca Brüksel’deydim. Oradan da Malta’da bazı toplantılara katıldım. Özellikle bugün konuşacağımız konularla ilgili ve aynı zamanda turizm ve sürdürebilirlik konusunda da oralarda birçok görüşme yaptım ve Avrupa Birliği’nin bu konulardaki politikalarını takip ettim. Orada gerçekleştirdiğim toplantıların üzerine sizin bu ziyaretiniz aslında daha fazla bir anlam kazandı. Özellikle tarım konusunda Fransa’nın gelişmişliğini biliyoruz. Covid sonrası tarımın önemini de çok çok iyi biliyoruz. Bu nedenle tarım konusunda deneyimlerinizden faydalanmak istiyoruz. Bodrum, turizm destinasyonu olarak bilinmesine rağmen çok önemli bir tarım potansiyeli de taşımaktadır. Özellikle Karaova-Mumcular bölgesi çok verimli topraklara sahip aynı zamanda da yüzlerce yıldır toprağı işleyen çiftçilerin bulunduğu bir bölgedir. Bunun dışında özellikle belediyecilik konusunda da Fransa ile ortak çalışmalar yapmak isterim. Oradan kendimize eşit bir partner bulabilirsek bizim için çok iyi olur. Deneyim paylaşımı çok önemli. Özellikle kültür ve sanat konusunda da, sizin tecrübe ve deneyimlerinizden faydalanmak isteriz.” 

Bodrum, Fransız Kültürüne Yabancı Değil…

Bodrum’un Fransız kültürüne yabancı olmadığını, Bodrum’da turizmin ilk başladığı yıllardan itibaren Fransızların Bodrum’u tercih etmesinden ve Bodrum’da açılan Fransız tatil köylerinden söz eden Başkan Aras sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Asıl söylemek istediğim; Fransız dostlarımızın Bodrum’u sevdiği ama bir süredir burada Covid’in de çok büyük etkisi var, bir süredir ayrı kaldık. Ben şunu da söylemek istiyorum; özellikle ülkemizin vatandaşlarının da Fransa’yı turist olarak çok sevdiğini biliyoruz. Bodrum ile Fransa arasında başlatılabilecek karşılıklı direkt uçuşlar, çok büyük bir katkı sağlayacaktır iki taraf için de özellikle yaz döneminde. Hatta kış döneminde de Bodrum’da yaşayan insanlar Fransa’ya gitmek isteyeceklerdir.” 

Toplantı, tarım, çevre, kültür ve turizm konularında farklı başlıklar altında karşılıklı fikirlerin sunulmasıyla yaklaşık 2 saat sürdü.

The Consul General Of France In Istanbul, Olıvıer Gauvın, Vısıted Bodrum Mayor Ahmet Aras

Olivier Gauvin, Consul General of France in Istanbul, and his accompanying delegation visited Bodrum Mayor Ahmet Aras.

Olivier Gauvin, Consul General of France in Istanbul, who came to Bodrum with the invitation of Mayor Aras, was accompanied by the consulate’s agricultural advisor François Viel, economic advisor Elodie Laugier and France Honorary Consul in İzmir Zeliha Toprak.

In addition to the French delegation, Bodrum Deputy Mayor İlknur Ülküm Seferoğlu, Prof. Dr. Cem Şen and Galatasaray Members Association President Fidel Berber attended the meeting.

 You Cıty Is So Beautıful…

At the beginning of the meeting, Olivier Gauvin, Consul General of France in Istanbul, stated that he was very happy to be in Bodrum and said, “I spent a very nice weekend here, your city is a very beautiful and pleasant city. I was in Muğla this morning and consulted with the Mayor of Muğla Metropolitan Municipality. I am very pleased to be here today to discuss important issues. Of course, ı will be present for you to consult on topics that will interest you, including cultural issues.”

Beyond Tourısm, Sıgnıfıcant Agrıcultural Potentıal Lıes In Bodrum…

Starting his speech by thanking the French delegation for accepting their invitation, Mayor Aras said: “I spent a couple of days in Brussels last week. From there, I attended some meetings in Malta. I had many meetings there, especially on the topics we will talk about today, but also on tourism and sustainability, and I followed the policies of the European Union on these issues. After the meetings I held there, this visit of yours actually has gained much more meaning. We are familiar with France’s development, especially in agriculture.  The importance of agriculture has risen awareness after Covid. That’s why we would like to benefit from your experience in agriculture. Although Bodrum is known as a tourism destination, it also has a very important agricultural potential. Especially the regions of Karaova-Mumcular with their fertile lands; and at the same time, there are farmers who have been cultivating the land for hundreds of years. Apart from this, I would like to develop collaborations with French municipalities. It would be great for us if we could find an equal partner from there as well. Sharing experience is very important. We would like to benefit from your practice and experience, especially in the field of culture and art.”

Bodrum No Stranger To French Culture…

Stating that Bodrum is not stranger to French culture, Mayor Aras talked about the French tourists’ preference for Bodrum since the first years of tourism, and the French holiday villages that were opened in Bodrum; and Mayor Aras concluded his words as follows: “What I really want to say is; our French friends love Bodrum, but Covid has had a huge impact here for a while, we have been apart during these unfortunate times. I also want to say this; we know that especially the citizens of our country love French people as tourists. The mutual direct flights that can be initiated between Bodrum and France would make a great contribution for both sides, especially during the summer period. Even in winter season, people living in Bodrum would want to go and visit France as well.”

The meeting lasted for about 2 hours with the presentation of mutual ideas under different titles on agriculture, environment, culture and tourism.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.