enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Cumhuriyetin Anlamı Ve Önemi

Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir.” Atatürk

Devleti yönetenlerin seçimle iş başına geldiği yönetim şekline cumhuriyet denir. Dünyadaki devletlerin çoğu cumhuriyetle yönetilir. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde egemenlik milletindir. Millet, devleti yönetecek kişileri kendisi seçer. Böylece halk kendi kendini yönetmiş olur.

Yurdumuz cumhuriyete Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kavuştu. Önceleri devletimizin adı Osmanlı Devleti idi. Devlet yönetiminde bütün yetki padişahın elindeydi. Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı’nda yenik sayıldı. Düşmanlar yurdumuza girdiler.

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Birçok yerde toplantılar yaptı. Hakkımızı “Ya istiklal, ya ölüm” parolası altında birleştirdi. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Mustafa Kemal meclis başkanı seçildi. Ordumuz, İnönü Savaşlarını kazandı. Peşinden Sakarya Meydan Muhaberesi ile Başkomutanlık Meydan Savaşı’nı da zaferle noktaladık. Yunanlılarla ve Birinci Dünya Savaşı’nı da savaştığımız devletlerle 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması imzaladık. Bütün dünya devletleri, Türkiye’nin bağımsız bir devlet olduğunu kabul ettiler. Yurdumuz yeniden egemenliğine kavuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti. Devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti oldu. Atatürk, ilk cumhurbaşkanımız olarak göreve başladı. Cumhuriyet idaresinde devlet anayasaya uygun yasalarla yönetildi.

  1. Kemal Atatürk ulusuna şöyle seslendi: “Cumhuriyet, benim en büyük eserimdir. Benim naçiz vücudum elbette bir gün toprak olacaktır. Ama T.C. sonsuza dek yaşayacaktır.”

Cumhuriyetimizin 98 yaş günü hepimize kutlu olsun!

Muhsin DURUCAN – 29 Ekim 2021 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.