Bodrum Gündem

Ustalara Saygı Sergisi Bodrum’da Sanatseverlerle Buluşuyor

Ustalara Saygı Sergisi Bodrum’da Sanatseverlerle Buluşuyor

Türkiye’de fotoğrafı sanata dönüştüren fotoğraf sanatçılarının eserleri, Ustalara Saygı Fotoğraf Sergisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sergide, aralarında Ara Güler, Ersin Alok ve Gültekin Çizgen’in de bulunduğu 8 büyük fotoğraf ustasının 1950-1960 yılları arasında çektiği İstanbul fotoğrafları yer alıyor.

Bodrum Gündem Haber

Türk fotoğrafçılığının büyük ustalarının eserleri, Esat Yargıcı küratörlüğünde, Luca Fine Art Galeri, ünlü fotoğrafçılar, Bodrum Belediyesi ve Milta Bodrum Marina’nın destekleriyle İZEV İstanbul Zihinsel Engelliler İçi Eğitim ve Dayanışma Vakfı yararına “Ustalara Saygı” adıyla bir araya getirildi. İstanbul fotoğraflarından oluşan sergi, 5-15 Kasım 2021 tarihleri arasında Marina Yacth  Clup bünyesinde açılan meRQez ART Alternatif Sanat Mekanı’nda gezilebilecek.

“Ustalara Saygı”, İstanbul’u fotoğraf makineleri ile selamlayan, sıra dışı estetik bakış açıları ile İstanbul’u bir sanat yapıtına dönüştüren fotoğraf sanatçılarının eserlerinden oluşuyor. Sergide, her biri Türk fotoğrafçılığının sembol ismi olan 8 usta sanatçı yer alıyor: Ara Güler, Ersin Alok, Gültekin Çizgen, İbrahim Zaman, İzzet Keribar, Ozan Sağdıç, Şemsi Güner ve Yıldız Moran.

İstanbul, Cumhuriyet’in ilanının ardından “uzun süre dokunulmamış” bir kent olma özelliğini İkinci Dünya Savaşı ardından gelen yıllarda hızla yitirdi. Dünya, savaş sonrasında toplumsal, siyasal ve ekonomik açıdan yeniden şekillenirken, İstanbul esen bu sert değişim rüzgârının etkisini yoğun bir şekilde hissetti. İstanbul, 1950’li yıllarda modernleşme ve yoğun göçle tanıştı, bir yandan apartmanlar yükselirken diğer yandan gecekondular ortaya çıkmaya başladı; kent yüzlerce yıllık alışkanlıklarını unuttu. Sergide yer alan eserler; kentin radikal bir biçimde değişime uğradığı 1950-1960 arasındaki bu döneme, bir başka deyişle İstanbul’un “en hızlı dönemi”ne tanıklık ediyor.

Sergi, fotoğrafın büyük ustalarının dünyaya bakışını, görsel ve sanatsal yaklaşımlarını anlamak için kaçırılmaz bir fırsat sunuyor. Bunun yanında sergiden elde edilecek gelir bağışlanacak ve toplumsal farkındalık ve destek projeleriyle 32 yıldır özel gereksinimli bireylere yönelik çok yönlü hizmet veren İZEV’in eğitim faaliyetlerine fon oluşturulacak.

meRQez ART Alternatif Sanat Mekanı’nda düzenlenecek olan sergi, 5-15 Kasım 2021 tarihleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Sergi 5 Kasım Cuma akşamı, saat 18:00’de gerçekleşecek kokteyl ile açılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.