enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Veli izni olmadan öğrenciler Mevlid-i Nebi etkinliklerine götürüldü

Veli izni olmadan öğrenciler Mevlid-i Nebi etkinliklerine götürüldü

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, Muğla Menteşe’de bazı okullarda ders saatleri içerisinde veli izni olmadan öğrencilerin Mevlid-i Nebi etkinliklerine götürülmesi ile ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

Bodrum Gündem Haber

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından tüm okullara gönderilen yazı ile ilköğretim ve ortaöğretim okullarında Mevlid-i Nebi etkinliklerinin düzenlenmesi talimatı verildiğini belirten Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran Menteşe’de ki bazı okullarda öğrencilerin  veli izni olmadan dersten alınarak ders saati içerisinde söz konusu etkinliklere katılmaları sağlanmıştır.
Öncelikle okullarda okutulacak dersleri gösteren haftalık ders çizelgelerinde yer almayan  bir dersin ya da etkinliğin ders saatleri içinde yapılmasının yasal dayanağı yoktur. Ayrıca öğrencilerin ders saatleri içindeki etkinliğe katılmak istememeleri durumunda nereye gideceği, güvenliği, ailesine ve okula karşı öğretmenin sorumluğunun  ne olacağı belirsizdir. Bu durumda öğretmenin müfredatla ilgili sorumluğunu nasıl yerine getireceği de belirsizdir.”
dedi.

Öğrenciler demokratik, laik ve bilimsel bir eğitim almalıdırlar…
Okulların herhangi bir dini etkinliğin mekânı haline getirilmesi, Bakanlık birimlerinin okullara talimat göndererek öğretmen ve öğrencilerin söz konusu etkinliklere katılımını zorunlu tutması kabul edilemez olduğunu ifade eden Başkan Savran açıklamasının devamında şu ifadeler yer aldı; “okullar, farklı inanç gruplarının her birinin eşit değerde görülmesi gereken kurumlardır. Bu nedenle hiçbir çocuğun inancı ya da kimliği nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmaması garanti altına alınmalıdır. Anayasa ve 1739 MEB Temel Kanunda belirtilen kamusal hizmet olan eğitim-öğretim faaliyetlerinin içeriğinin oluşturulması, uygulanmasının gözetim ve denetiminin devletin hizmet alanlı içerisinde olduğu, genel idari esaslara göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesi gerektiği ve devredilemeyeceği açıktır. Aksi halde eğitim-öğretim hizmetleri dini vakıf cemaatlerin vesayetine terk edilmesinin ciddi tehlikeli sonuçları olacaktır. MEB temel amacına uygun olarak öğrencilerimizi evrensel normlara ve insan haklarına göre yetiştirmek zorundadır. Öğrencilerimiz demokratik, laik ve bilimsel bir eğitim almalıdırlar.”
Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran açıklaması “okullarda eşitsizliği ve ayrımcılığı derinleştiren bu ve benzeri uygulamalara son verilmesi ve okulların dini etkinliklerin değil, laik ve bilimsel eğitimin mekânları olması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Konuya duyarlı tüm Muğla Halkını, velileri, eğitim emekçilerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz.” cümleleri sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.