Bodrum Gündem

Hani yerli ve milliydiniz? Seviniyoruz maalesef ağlanacak halimize

Hani yerli ve milliydiniz? Seviniyoruz maalesef ağlanacak halimize
24.12.2021
0
A+
A-

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe komisyon üyesi Süleyman Girgin iktidara TL Mevduatına dolar üzerinden garanti verilmesi üzerinden yüklendi ve ‘’doları referans göstererek ekonominin ne durumda olduğunun ikrarıdır geldiğimiz durum’’ dedi.

Bodrum Gündem Haber

TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonundan geçerek Genel kurula gelen torba kanun hakkında konuşan Girgin ‘’geçmediğimiz otoyol ve köprülere, gitmediğimiz şehir hastanelerine bizim ödediğimiz vergilerle, üstelik dolar üzerinden verilen garantilerden sonra şimdi de TL mevduata dolar üzerinden garanti getiriliyor. Her ağzınızı açtığınızda millî ve yerli olmaktan dem vuruyorsunuz ama anlaşılan o ki kendi paramıza siz dahi güvenmiyorsunuz’’ dedi ve AKP sıralarına dönerek sordu;

Türkiye Dolara Bağımlı Hale Getirildi…

“Ne oldu? Ekonomimizi dinamitlemeye çalışan dış güçler TL mevduata, dolar garantisine fit olup dolar mı bozdurmaya başladılar? Hani sebep dış güçlerdi? Ayan beyan gördük ki Türkiye dolara bağımlı hâle getirilmiş durumdadır. Alınan kararın anlamı şudur arkadaşlar: “Ey vatandaş, Türk lirasına güvenmiyorsunuz, bunu biliyoruz; bizim ekonomi yönetimimize güvenmiyorsunuz, bunu da biliyoruz ama bana inanmıyorsan, bana güvenmiyorsan bari dolara inan.” demektesiniz. Doları referans göstererek ekonominin ne durumda olduğunun ikrarıdır bu. Seviniyoruz maalesef, ağlanacak hâlimize.

Robin Hood Zenginden Alıp Fakire Veriyordu, Siz Fakirden Alıp Zengine Veriyorsunuz…

Bu karardan sonra, tasarrufu olanın, bankada parası olanın dolar karşısındaki kaybı hazine tarafından karşılanacak arkadaşlar. Nereden? Fakir fukara, garip gurebadan alınan vergilerden; nereden? Ucuz ekmek almak için kuyruklarda bekleyenlerden.

Parası olanın zararı, parası olmayanın verdiği vergilerden karşılanacak. Örneğin, dolar yükselirken asgari ücretlinin, emekli maaşıyla geçinenin dolar karşısındaki zararı nereden karşılanacak? Robin Hood, zenginden alıp fakire veriyordu, siz fakirden alıp zengine veriyorsunuz.

Saatlerimizi Korumalı Kura Değil Demokrasiye Kurduk, Sizleri Yolcu Edeceğiz…

Ey iktidar, döviz kuru Tsunami gibi vurdu, çekildi; geride bize fiyat zamları kaldı yadigâr. Paramızın değerini, vatandaşlarımızın birikimini, emekçinin alın terini, ormanlarımızın, kıyılarımızın en güzel yerlerini, gençlerimizin geleceğini, insanlarımızın gözünün ferini çaldınız; siz de şunu unutmayın: Saatlerimizi korumalı kura değil, demokrasiye kurduk ve sizleri yolcu edeceğiz. Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.