enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bodrum Vergi Dairesinde Gece Yarısı Operasyonu

Geceyarısı gelen habere göre Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan rüşvet soruşturması kapsamında, KOM Ekiplerinin yaptığı operasyonla Bodrum Vergi Dairesi Müdürü S.O.’nun, muhasebeci A.A. aracılığı ile D.E.’den rüşvet aldığı iddia ediliyor. Üstelik olay ses ve görüntülü olarak da tespit edilmiş.

Rüşvet aldığı iddia edilen Bodrum Vergi Dairesi müdürü ve rüşveti verdiği iddia edilen muhasebeci, mükellef ile birlikte suçüstü yakalanarak gözaltına alınıyor. KOM tarafından yapılan operasyonda şüphelilerden birinin üstünden de 200 bin lira çıkıyor.

Haber bu şekilde.

Lakin haberde anlayamadığım noktalar var. Bu nedenle vergi dairesinin işleyişini bilen bir uzmandan görüş aldım.

İlk sorum; 200 bin lira rüşvet için ne kadarlık bir işlem gerekir?

Yanıt; 200 bin lira rüşvet almak için en az 4-5 milyon liralık bir işlem yapılmalı. (%5 civarı bir komisyona karşılık geliyor)

İkinci soru; Bodrum Vergi Dairesi Müdürünün 4-5 milyon liralık bir işlemi tek başına değiştirmesi, düzeltmesi ya da silmesi mümkün müdür?

Yanıt; Bodrum Vergi Dairesi Müdürünün 100 bin lira üzerinde bir işlem için tek başına yetkisi yok. 100 bin liralık bir işlem için bile bir üst makam ile konuşması gerekiyor.

Üçüncü soru; Bodrum Vergi Dairesinde tüm işlemler digital mi? (Para girdisi, çıktısı, tahakkuk vb. işlemler)

Yanıt; Her amir ve memur Gelir İdaresi Başkanlığınca verilen şifreler ile işlem yapıyor. Muğla Vergi Dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı yapılan tüm işlemleri görüyor. Herhangi bir kötü niyetli ya da hatalı işlem bu birimlerce görülebiliyor. Amir ve memurlar merkez tarafından kendilerine verilen şifre ve TC No’ları ile işlem yapabiliyorlar.

Dördüncü soru; Bodrum Vergi Dairesinin girişinden itibaren her taraf kameralar ile izlendiği bilindiği halde, rüşvet veren ve rüşvet alan neden vergi dairesi binasında alış-veriş yapıyorlar?

Yanıt; Doğru Bodrum Vergi Dairesinin her tarafı kameralar ile izleniyor. Sadece odalarda kamera yok. O zaman bu operasyonu rüşveti veren kişi veya aracının kameraya çekmesi ve ses kaydını alması gerekiyor. Vergi Dairesi binası içinde böyle bir alışveriş için aptal olmak gerekir.

Benim aklıma başka sorular da geliyor ama şimdilik bu kadarı ile yetinelim ve soruşturmanın sonucunu bekleyelim.

Sonuç;

Korkarım Bodrum kalabalıklaştıkça rüşvet, silahlı çatışma, yolsuzluk, kaçakçılık, uyuşturucu ticareti, fuhuş ile ve bilcümle suç örgütlerinin kol gezdiği bir kent olarak anılacak. İşte o zaman Bodrum, Bodrum olmaktan çıkacak…

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.