enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Pahalı Hediye Sevgiliye, Ucuzu Babaya

Pahalı Hediye Sevgiliye, Ucuzu Babaya

Geleneksel yılbaşı anketlerine göre, bin liranın üzerindeki her 4 hediyeden 3’ü sevgiliye alınırken, babalar için ağırlıklı olarak 50-100 lira arasındaki ucuz hediyeler tercih ediliyor.

Bodrum Gündem Haber

2022’ye sayılı günler kaldı. Yılbaşı öncesi online alışverişler hediye alımlarıyla canlanırken, bu yıl da alışkanlıkların değişmediği, pahalı hediyelerin sevgililere, en ucuz hediyelerin ise babalara alındığı belirlendi. Avantajix bu yıl da 25-55 yaş grubundaki çalışan üyelerinin bir bölümüne “Yılbaşında kime ne hediye aldıklarını” sordu.

Hediyede Öncelik Çocukların

Tamamı yılbaşı için internet üzerinden en az bir kişiye hediye alan bini aşkın kişinin yanıtladığı ankette, annelerin yüzde 85’inin, babaların da yüzde 60’ının çocuklarına hediye aldığı belirlendi.

Evli erkeklerin yüzde 70’i, çocuklarının yanı sıra eşine de hediye aldığını belirtirken, kadınlarda bu oran yüzde 40’lara kadar düşüyor. Bekâr erkeklerin yüzde 80’i sevgilisine, yüzde 40’ı anneye, yüzde 25’i ise kardeşine hediye alıyor. On erkekten sadece ikisi babaya hediye almayı aklına getiriyor. Evli olmayan kadınlar ise hediye alımında anneye öncelik veriyor. Bekâr kadınların yüzde 80’i anneye, yüzde 40’ı erkek arkadaşına, yüzde 35’i kardeşine hediye aldığını belirtirken, babayı düşünen kız çocukların oranı da yüzde 30’da kalıyor.

Sevgiliye Parfüm, Mücevher, Babaya Çorap, Kupa

Ankete katılanların yüzde 35’i 75-150 lira aralığındaki hediyeleri tercih ederken, yüzde 30’u hediye için 150-250 lira arasında bütçe ayırıyor. Hediye için 250-1000 lira arasında harcama yapanların oranı yüzde 18 olurken, yüzde 12’si 75 liranın altındaki, yüzde 5’si ise 1000 liranın üzerindeki hediyeleri tercih ediyor.

Bin liranın üzerinde fiyata satın alınan parfüm, cep telefonu, mücevher gibi her 4 üründen 3’ü sevgiliye hediye edilirken, geri kalanları da erkekler eşlerine alıyor.

Çocuklar için 100-200 lira aralığındaki kitap ya da oyuncaklar tercih edilirken, kardeşlere ağırlıkla alınan tişört, kazak gibi hediyeler için 100-150 liralık bütçe ayrılıyor. Annelere de 250-1000 TL aralığındaki elektrikli küçük ev aletleri hediye edilirken, önceki yıllardaki anketlerde olduğu gibi, bu yıl da en ucuz hediyelerin babalara alındığı ortaya çıktı. Babalara 50-100 TL aralığında çorap, kupa, gömlek, kravat hediye ediliyor.

Aralık’ta 50 Milyar TL İşlem Beklentisi

Avantajix Dijital Pazarlama Direktörü Sevda Köseibiş, global alışveriş festivallerinin düzenlendiği Kasım ayından sonra en fazla online alışverişin Aralık’ta yapıldığını anımsatarak, şunları söyledi: “21 Aralık’ta en uzun gece dolayısıyla düzenlenen alışveriş festivali ile Yılbaşı alışverişleri, dijital pazarları oldukça hareketlendiriyor. 2020 yılı Aralık ayında internetten kredi kartı ile 90 milyon adet işlem yapılmıştı. Bu yıl Aralık’taki işlem adedinin 150 milyonu bulmasını bekliyoruz. Kasım ile Aralık aylarının işlem miktarı da birbirine yakın oluyor. Kasım’da 55 Milyar TL’lik işlem yapıldı, Aralık’ta da en az 50 milyar TL’lik işlem gerçekleşecektir. Tüketici, pandemi döneminde online alışverişe alıştı ve oldukça bilinçlendi. Fırsat siteleri, bir ürünün en uygun fiyatlı nerede satıldığını gösteren kıyaslama siteleri, alışveriş karşılığı para iadesi yapan sitelerin üye sayısı her geçen gün artıyor. Bu yıl da Yılbaşı alışverişlerini yaparken Avantajix üzerinden 10 milyona yakın ürüne ulaşmak ve satın aldıkça nakit para kazanmak mümkün.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.