Bodrum Gündem

Bodrum mahalle afet gönüllüleri göreve başladı

Bodrum mahalle afet gönüllüleri göreve başladı

Büyük çaplı afetler ve afet öncesinde, meydana gelen olaylarda arama kurtarma çalışmalarına katılarak, hayat kurtarma ile birlikte, toplumda afet duyarlılığının gelişmesi için yürütülen Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG AME) projesi Bodrum Temsilciliği açıldı.

Bodrum Gündem Haber

1999 Depremi sonrasında kurulan ve yaklaşık 22 yıldır Mag Ameder olarak faaliyetlerine başlayan AFAD Akreditasyonlu dernek, geçtiğimiz aylarda Muğla temsilciliğini açar açmaz, Muğla ve ilçe örgütlenmelerine de hız verdi. Muğla organizasyonu kapsamında Fethiye ve Datça’da Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekiplerini kuran ve geçtiğimiz günlerde Bodrum’a da bir temsilcilik açan Mag Ameder, Bodrum’da eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

Barış Muştu’nun Muğla Temsilcisi olarak görev aldığı Mag Ame’de Bodrum Sorumlusu Agah Oktay Ateş, ve yönetim ekibinde de Ece Küçükkaya, Mustafa Ünlü ve Toyga İçözü yer alıyor. Geçtiğimiz gün Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile görüşmelerde bulunan Mag Acil Müdahale Ekibi Bodrum Şube temsilcileri, Mülki amirlere çalışmaları ve önümüzdeki süreçte yapmayı planladıkları projeler hakkında bilgiler verdi.

Mahalle Afet Gönüllüleri Hakkında

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi Kendi ilçesinde yâda yakın bölgesindeki deprem, sel, yangın trafik, tren kazası, toprak kayması, bina çöküntüsü gibi afet ve acil durumlara ilk müdahale kapasitesini arttırmak amacı ile kurulmuştur. İhbarı aldığı andan itibaren ekibi ile birlikte en hızlı şekilde olay yerine ulaşır başta çevre güvenliği olmak üzere bilgi toplama ilk müdahale gibi çalışmaları gerçekleştirir.

Profesyonel ekiplerle işbirliği içinde koordineli bir şekilde çalışır. Müdahale kapasitesini gerek ekipman gerekse eğitim ile sürekli en üst düzeyde tutar. Her ay düzenli olarak eğitimlerini gözden geçirir. Güncellemelerini yapar. Ekibindeki diğer arkadaşları ile düzenli olarak diyalog halinde olur. MAG Acil Müdahale Ekibi üyeleri kendi mahalleleri ile bağlantılarını kaybetmezler. Büyük çaplı afetlerde kendi mahallelerindeki MAG ekibinde görev alacaklarının bilinciyle mahallelerindeki MAG çalışmalarına düzenli olarak katılırlar. Mahallesi talep ettiğinde ekibi ve çalışmaları ile ilgili bilgileri paylaşırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.