enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Dalaman Havalimanı sigarayı bırakıyor

Dalaman Havalimanı sigarayı bırakıyor
04.01.2022
0
A+
A-

Aralık 2021 – Aralık 2022 dönemini kapsayacak Dalaman Havalimanı Sigarayı Bırakıyor Projesi; Dalaman Havalimanı Hudut Mülki İdare Amiri Hayrettin Balcıoğlu, kamu ve özel sektör temsilcileri ve kampanyaya katılan çalışanların iştiraki ile YDA Dış hatlar Terminali konferans salonunda yapılan törenle başlatıldı.

Bodrum Gündem Haber

Törende proje sorumlusu olarak görev alan Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Amiri Nevzat Kuşkonmaz konuşmasında: Projenin Kasım 2021 tarihinde hazırlanmaya başladığını, düzenlenen ankete Havalimanında 13 kurum ve kuruluştan toplam 252 çalışanın katıldığını, 147 çalışanın sigarayı bırakmak istediğini, şuana kadar ise 23 kişinin Fethiye Devlet Hastanesi Sigara Bıraktırma Polikliniğine ulaşımının sağlanarak tedavi sürecinin başlatıldığını ve an itibariyle 3 kişinin ise sigarayı bıraktığını, Ortaca Devlet Hastanesi bünyesinde açılması planlanan Sigara Bıraktırma Polikliniği ile tedavi ve destek çalışmalarının hız kazanacağını ifade etti.

Ayrıca personelin eğitilmesi, bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi çalışmalarında yıl içinde farklı etkinlikler, seminer ve toplantılar planlandığını, sigarayı bırakmak isteyen personeli teşvik etmek için motivasyon araçlarının kullanılacağını söyledi.

Dalaman Havalimanı Sigara Bırakıyor Projesine her konuda destek veren DHMİ Havalimanı Başmüdürü Osman Serdar, YDA Havalimanı Yatırım İşletim A.Ş. Genel Müdürü Cengiz Tuğrul Ayaz, diğer kurum ve kuruluş amirleri ve yetkililerine teşekkür etti.

Dalaman Havalimanı Hudut Mülki İdare Amiri Hayrettin Balcıoğlu başlatılan proje ile ilgili konuşmasında: Sigara bağımlılığı ile mücadelede Havalimanındaki kurum ve kuruluşların birlik içinde kampanyayı sahiplenerek yürütmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek çalışanları sigarayı bırakmak için gösterdikleri gayretten dolayı tebrik etti. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sigarayı bırakmak isteyenleri motive edecek bir etkinlik planlandığını ayrıca aynı etkinlikler kapsamında projenin yürütülmesinde gelinen nokta konusunda bir raporun paylaşılacağını ifade etti.

“Sigarayı bırakma kampanyası ile hedeflerimiz sadece sigara bırakma ile sınırlı değil, beraberinde sigaraya harcanan paranın aile bütçesine aktarılması, hatta uzun vadede Bireysel Emeklilik Sistemi gibi bir ortamda değerlendirilmeye teşvik edilerek ailenin gelecek nesillerine de fayda sağlanmasıdır. Asıl hedefimiz sadece havalimanı çalışanlarına değil sigarayı bırakan kardeşlerimizin örnek olması ile bunu toplumun her kesimine yaymaktır. Bu konuda tüm çalışanlarımızdan süreç boyunca yaşadıklarını ve deneyimlerini başta kendi ailelerinde ve sosyal çevrelerinde yeni gönüllüler yaratacak şekilde anlatmalarını arzuluyorum.” dedi.

Pandemi sürecinde sigara içenlerin daha ciddi risk altında olduğunu, sigara bırakmanın pandeminin bitirilmesinde olumlu destek sağlayacağını, bu vesile ile yeni yılın tüm insanlığa mutlu ve sağlıklı yıllar getirmesini temenni ettiğini belirterek “Yeni Yıla Merhaba Sigaraya Elveda” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Proje çalışma grubunda da yer alan ve sigarayı bırakan Çelebi Hava Servisi A.Ş. çalışanı Aydın Malikov konuşmasında: Uzun zamandır sigara kullandığını, annesinin doktor olduğunu ve uzun süredir kendisini sigarayı bırakması hususunda ısrarcı olduğunu ancak başaramadığını, bu proje ile 20 gündür sigara içmediğini ve bıraktığını, sigaraya verdiği aylık ücreti ise çocuğu adına bireysel emeklilik sisteminde değerlendireceğini, bunu da tüm çevresinde anlattığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Dalaman İlçe Sağlık Müdürü Dr. Filiz Koçyiğit: “Sigara kullanımının İnsan Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri” konulu sunumunda sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ayrıntılı bir şekilde anlattı. Sigaranın birçok kanser türüne sebep olduğu yarına bırakmadan bugünden bırakılmasının sağlık açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Özellikle Covid-19 salgınının sigarayı bırakmak için fırsat olduğunu çünkü bu salgının en çok sigara içenleri etkilediğini ifade ederek sözlerine son verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.