enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bodrum mandalina festivaline ilgi büyük oldu

Bodrum mandalina festivaline ilgi büyük oldu
17.01.2022
0
A+
A-

Bodrum Bitez Mahallesi’nde Bodrum Mandalina Festivali yoğun katılımla gerçekleştirildi. Davul zurna eşliğinde gerçekleşen kortej, develerin de olduğu renkli görüntülere sahne oldu. Hasat bahçesinde hasat yapılarak, halk oyunları ekibinin bahçede gösterisi ile devam etti.

Bodrum Gündem Haber

Festivale Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, ilçe protokolü, STK temsilcileri, bazı siyasi parti temsilciler,  üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Tören saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından İl Müdürü Barış Saylak, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar konuşma yaptı. Plaket töreni sonrası, başta mandalinadan oluşan çeşitli ürünlerin olduğu stantlar gezildi. Mandalina kullanılarak hazırlanan gıda ürünleri beğeni kazandı.

Kendine has kokusu ve aromasıyla bilinen coğrafi işaretli Bodrum mandalinasının korunması ve önemine dikkati çekmek amacıyla düzenlenen festivalde, halk oyunları gösterileri, mandalinadan yapılan yemeklerin sunulduğu workshop gösterisi ile üretici İbrahim Çömez’in kasa çakma gösterisi ile devam etti.

Protokol konuşmalarını Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak yaptı.

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, konuşmasında, mandalinanın ilçenin ekonomisine olan önemine değindi. Mandalinanın ilçeye geliş hikâyesini anlatan Bayar, coğrafi işaret almış ürünün korunması gerektiğine değindi. Bodrum’da 1960’lı yıllar ve öncesinde doğmuş ve şu an hayatta olan mühendis ve doktorların, mandalinadan elde edilen gelirle okutulduğunu anlattı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Bodrum’da turizm potansiyelinin, tarımı ve özellikle mandalina üretimini olumsuz etkilediğini belirterek, çeşitli sebeplerle mandalina bahçelerinin korunamadığını kaydetti. Pazar değerini arttırmak ve katma değerini arttırmaya yönelik çalışmalarla bunun önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak coğrafi işaretli Bodrum mandalinasının üretimi desteklemek için her türlü eğitim ve yayım çalışmasını yaptıklarını ifade ederek üretimi konusunda isteyen üreticilerle, iyi tarım ve organik tarım uygulamalarına yönelik çalışma yapacaklarını söyledi. Ayrıca katma değerini arttırmak gerektiğine değinerek Bodrum Yadigarı Markasını yaratan üretici Erman Arars’ı örnek gösterdi. Küresel iklim değişikliğine dikkati çeken Saylak, geçen yıl yağışlardaki azalma nedeniyle sulamada sıkıntı yaşandığını hatırlatarak, bir damla suyun bile ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Sarnıçların ve su tasarrufunun gerekliliğine değinen Saylak, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı çerçevesinde, yağmur suyu hasadı yapan üreticilere yüzde 50 hibe desteği verildiğini sözlerine ekledi.

Festival müzik ve Suzan Kardeş konseri ile devam etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.