enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Uçuracaksanız polislerin yaşam standardını uçurun

Uçuracaksanız polislerin yaşam standardını uçurun

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, polislerin uzun çalışma sürelerini ve artan intihar vakalarını Meclis’e taşıdı.

Bodrum Gündem Haber

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Atila Sertel, “Türkiye’de tüm memurlar günde 8 saat çalıştırılırken, polis memurlarının her gün 12 saat çalıştırılmasını nasıl karşılıyorsunuz? Her gün 4 saat fazla çalıştırılan polislere mesai ücreti ödeniyor mu” diye sordu. Sertel, İçişleri Bakanı’nın Türkiye’yi uçurmadan önce polislerin yaşam standartlarını uçurmasını beklediklerini söyledi.

3600 Ek Gösterge Sözünü Hatırlattı…

Polislerin halkın can ve mal güvenliği için özveriyle görev yaptığını belirten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, iktidara 3600 ek gösterge sözünü hatırlatarak şunları söyledi:

 “Polislerimize 3600 ek gösterge sözü verdiler. Üzerinden kaç yıl geçti verilen sözler yerine getirilmedi. Polislere 3600 ek göstergeyi vermedikleri gibi zorunlu çalıştırıldıkları fazladan saatlerin mesaisi de ödenmiyor. 7 gün 24 saat esasına göre görev yapan polislerimiz, psikolojik baskıdan, artan mobingden ve en önemlisi de geçim sıkıntısından intihar ediyor. AKP iktidarı polisleri görmüyor, duymuyor sorunlarına çözüm üretmiyor. Görmediği gibi intihar vakalarını da kimsenin görmesini, duymasını istemiyor. Sayın Bakan ‘Türkiye Temmuz’da uçacak, ha şimdi uçacak, 300 yıllık açık kapanacak’ şeklindeki söylemlerle halkı oyalayacağına önce kendine bağlı binlerce polisin 3600 ek gösterge sorununu çözmek ve polislerin yaşam standartları yükseltmek, onların maaşlarındaki makası kapatmak için gayret göstersin.”

Maaşlara Tenzili Rütbe…

Geçmişte astsubay maaşına endeksli olan polis maaşlarının, uzman çavuşların maaşları ile eşit düzeye getirildiğini hatırlatan Sertel, günde 4 saat fazladan çalışmalarına rağmen polislerin maaşlarına gerekçesini dahi açıklanmadan tenzili rütbe yapıldığını söyledi. AKP iktidarı deyince ilk akla gelen “yoksulluk ve adaletsizlik” olduğunu ifade eden Sertel, “Bu iktidar döneminde Jandarma İçişleri Bakanlığı’na bağlandı. Her iki kesim de güvenliği sağlıyor. Biri kırsalda diğeri de kentlerde etkin. Aynı işi yapıyorlar, aynı kuruma bağlılar ama aynı maaşları almıyorlar ne yazık ki. AKP iktidarı nereden baksanız tutarsızlık, nereden baksanız adaletsizlik” diye konuştu.

İşte O Sorular…

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şunları sordu:

-Türkiye’de tüm memurlar günde 8 saat çalıştırılırken, polis memurlarının her gün 12 saat çalıştırılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

-Her gün 4 saat fazla çalıştırılan polislere mesai ücreti ödeniyor mu?

-Geçmişte astsubay maaşına endeksli olan polis maaşları, uzman çavuşların maaşları ile eşit düzeye getirildi. Gerekçesi nedir?

-Jandarma İçişleri Bakanlığı’na bağlandı. Her iki kesim de güvenliği sağlıyor. Jandarma alt üst, polis alt üst naaşları nedir?

-Dört yıllık üniversite mezunu polislere tahsiline göre yükselme ve maaş veriliyor mu?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.