Bodrum Gündem

Bodrum Kadın Platformu kuruldu

Bodrum Kadın Platformu’nun kuruluşu Eğitim Sen Binasında yapılan ortak basın açıklaması ile duyuruldu. 

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Kadın Platformu’nun kuruluşu için Eğitim Sen Binasında yapılan ortak basın açıklamasında Bağımsız Feminist Kadınlar, Eğitim-Sen Kadın Meclisi, Emek Partili Kadınlar, HDK Kadın Meclisi, HDP Kadın Meclisi, Türkiye İşçi Partili Kadınlar, Sol Partili Kadınlar, Yeşil Sol Partili Kadınlar, CHP’li Kadınlar, KESK Kadın Meclisi yer aldı.

Bodrum Kadın Platformu’nun kuruluşu ile ilgili açıklamayı Süreyya Türkoğlu okudu. Süreyya Türkoğlu 6 Mart’ta saat 13:00’de yapacağımız “ Şiddete, patriyarkaya, sömürüye, eşitsizliğe, savaşa, yoksulluğa karşı Kadın Mücadelesi” başlıklı panelimizi ve 8 Mart saat 17:30’da Barış Meydanı’nda yapacağımız basın açıklamamızı duyurmak için sizlerle bir araya geldik.” dedi.

Bodrumlu kadınların her tür şiddete, tacize, tecavüze, istismara, kadın katliamlarına, LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemlerine, savaşa, yoksulluğa,  güvencesiz çalışmaya, mobbinge karşı sokaklarda, meydanlarda, alanlarda seslerini daha güçlü çıkaracaklarını ve yaşam haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceklerini belirten Süreyya Türkoğlu açıklamasına şu şekilde devam etti “Bodrum Kadın Platformuna yol verdik.  “Şiddet her yerde, çözüm örgütlü, yan yana mücadelede” sloganımızla tüm Bodrumlu kadınları mücadeleyi büyütmeye, birlikte yol yürümeye çağırıyoruz.”

Beş yıldır AKP, kadınların kazanımlarına yönelik çok yönlü saldırıları ile bizzat patriyarka ile erkek devletin “aleni” bütünleşmesinin simgesi haline gelmiş bir iktidar olduğunu ifade eden Türkoğlu “Boşanmaları engellemek ve ailelerdeki erkek iktidarını korumak için İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlükten kaldırmakla başlayıp, nafaka hakkını ve medeni yasada kadınları koruyacak bütün hakları gasp etmeye çalışıyor. 2015’ten beri LGBTİ+ onur yürüyüşlerine yasak getirmenin ötesinde bizzat en yetkili ağızlardan nefret suçunu yaygınlaştırıyor İstanbul Sözleşmesinden asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha beyan eden Bodrum Kadın Platformu “AKP iktidarının mecliste çıkarmak istediği istismarcıyı aklama yasasına karşı da mücadele edip, izin vermeyeceğiz.” dedi.

Ekonomik kriz ve yarattığı yoksulluk, kadına yönelik şiddeti ve baskıyı arttırdığını ifade eden Süreyya Türkoğlu’nun açıklaması Bu düzeni değiştirene kadar şiddete uğrayan, ezilen ve sömürülen kadınların her biri için dayanışarak mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz, çünkü biliyoruz ki kadın dayanışması yaşatır.  Kapitalist, emperyalist, sömürgeci güçler arasındaki savaşların, tarafı olmayacağımızı dünyada ve ülkemizde en çok biz kadınlar ve çocukları etkilediğini biliyor ve tüm savaşlara âmâsız fakatsız hayır diyoruz. Toplumsal barışın dilini kurmak için mücadele edeceğimizi bir kez daha kararlılıkla ifade ediyoruz. Tüm farklılıklarımızı koruyarak, birleşik mücadele hattınını örmek için kararlığımızı deklare ediyor, tüm kız kardeşlerimizi kadın mücadelesini büyütmek için Bodrum Kadın Platforumu’na katılmaya davet ediyoruz.” cümleleri ile son erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.