Bodrum Gündem

Kat Hizmetleri Yöneticileri sorunlarını Bodrum’da masaya yatırdı

Kat Hizmetleri Yöneticileri sorunlarını Bodrum’da masaya yatırdı

Alanya, Fethiye, Marmaris Housekeeping Dernekleri başkanları ve yönetim kurulu üyeleri Bodrum Kat Hizmetleri Yöneticileri Derneğinin (KAHDER) ev sahipliğinde Bodrium Otelde toplanıp Housekeeping mesleğinin geleceğini ve personel konusunu masaya yatırdılar.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Konaklama işletmelerinin en önemli departmanlarından bir tanesi olan Housekeeping, diğer adı ile Kat Hizmetleri sektörün en can alıcı birimlerinden birini oluşturuyor. Mesleğin geleceği ve yaşanılan problemler konusunun masaya yatırıldığı organizasyonda Bodrum, Alanya, Fethiye ve Marmaris Housekeeping Dernek başkanları ve Bodrum’da ki otellerde görev yapan Housekeeping müdürleri hazır bulundu.

Özak İnsan Kaynakları şirketinin destek ve katkılarıyla Bodrium Otelin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneğinin (HOTED’in) kurucusu Onursal Başkanı Hakan Halit Yeni konuşmacı olarak katıldı.

İşverenlere Bodrumdan Seslendi! ‘Emekçilere Sahip Çıkın’

Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği onursal başkanı Hakan Halit Yeni konuşmasında turizm emekçilerinin iki yıldan buyana ayakta kalmak için büyük mücadele verdiğine dikkat çekerken “İşverenler çalışanlarına yeterince sahip çıkmıyorlar. Tüm turizm bölgelerimizde yüzde ellinin üzerinde kalifiye personellerimizi kaybettik. 2022 sezonundan umutluyduk fakat bu seferde Rusya, Ukrayna savaşı çıkınca işverenlerin büyük çoğunluğu açılışlarını ertelediler ve personel alımlarını durdurdular. Çok açık bir dille ifade ediyorum. Eğer emekçilerimize sahip çıkmazsak, elimizde kalan yüzde ellilik kısmını da kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağız. 4.250,-TL’ye çıkarılan asgari ücret, daha şimdiden geçen yılki 2.825,-TL’nin altına inmiş durumda. Enflasyonun ve zam yağmurlarının altında eriyoruz, yok oluyoruz. Unutulmamalıdır ki bacasız sanayi diye adlandırdığımız, ülke ekonomisinin ana direklerinden birini oluşturan bu dev sektör insan gücüyle yürüyor. Bu sektörde sürdürülebilirlikten bahsetmemiz için emekçilerimize sahip çıkıp, insana yatırım yapmamız şart ’’dedi.

Bodrum Kat Hizmetleri Yöneticileri Derneği (KAHDER) Başkanı Zeliha Tunca ise sektördeki sıkıntıların konuşulduğu toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduğunu dile getirip, 2022 sezonunun hayırlı olmasını diledi ve tüm katılımcılara KAHDER ailesi adına teşekkür etti.

Yaklaşık 5 saat süren toplantıda, Housekeeping mesleğinin geleceği, kalifiye personel sıkıntıları, insan kaynakları şirketlerinden personel temini konusunda dikkat edilecek tüm hususlar ve Housekeeping derneklerinin ileriye yönelik çalışmaları masaya yatırılıp, enine boyuna tartışıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.