enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Girgin Seydikemerli vatandaşların arazi mağduriyetini meclise taşıdı

Girgin Seydikemerli vatandaşların arazi mağduriyetini meclise taşıdı
16.03.2022
0
A+
A-

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesiyle, vatandaşların uzun yıllardan bu yana kullandıkları, kendilerine ait arazilerin kenarlarında bulunan veya atadan kalma yerlerin açık ihale ile satılmasından dolayı Seydikemerlilerin yaşadığı mağduriyeti dile getirdi.

Bodrum Gündem Haber

Konu hakkında TBMM Genel Kurulu’nda söz de alan Girgin şunları söyledi:

Yıllarca Ektiler Biçtiler, Emekleri Varsa Hakları Da Olmalı…

Seydikemer’e bağlı mahallelerin neredeyse tamamında 3402 sayılı Kadastro Kanunu’nun geçici 8. maddesi kapsamında çalışmalar yapıldı. Çalışmalar sonucunda taşınmazlar Hazine adına tespit edildi. Bu taşınmazların içinde bulunanlar belirlendi. Askı listeleri kesinleşti. Bahse konu taşınmazlar, tapuda Hazine adına da tescil edildi.

Hazine adına tescil edilmiş olan bu taşınmazlar vatandaşların uzun yıllardan bu yana kullandıkları, kendilerine ait arazilerin kenarlarında bulunan veya atadan kalma yerlerdir. Yani bu arazilerin üzerinde Seydikemerlilerin emeği var.

Yıllarca ekmişler, biçmişler, hayvanlarını otlatmışlar. Emeğin varsa hakkın da vardır. Bir satış durumunda öncelik Seydikemerlilerin olmalıdır.

Seydikemerlilere Yeniden Başvuru Hakkı Tanınmalıdır…

Esasında bunun yolu mevzuatta açık. 6292 sayılı Kanun’un 12. Maddesi ve ilgili mevzuat vatandaşlara tarım arazilerini ihaleye çıkmadan satın alma imkânı sağlıyor. Ancak bu mevzuat uyarınca yapılabilecek başvuruların süreleri bitmiştir.

En son müracaat 2019’da idi. Uzun yıllardan beri atalarından kendilerine intikal etmiş olan arazileri doğrudan alabilme hakkı adına Seydikemerlilere yeniden başvuru hakkı tanınmalıdır.

Aksi takdirde, bu araziler 2886 sayılı Kanun’un 45. maddesine göre herkese açık ihale ile satılabilecek, dolayısıyla Seydikemerliler mağdur olacaktır.

Süleyman Girgin’in verdiği soru önergesi;

Girgin’in, Bakan Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı:

1-6292 sayılı Kanun’un 12. maddesi ile diğer mevzuat uyarınca yapılabilecek başvuruları yeniden açmayı düşünüyor musunuz?

2-Vatandaşlarımızın uzun yıllardan kullandıkları, atadan kalma arazileri almalarını kolaylaştıracak güncel düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.