enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Yapı ruhsatı iptal edilmelidir

Yapı ruhsatı iptal edilmelidir

Sol Parti Milas ilçe örgütü, Tuzla sulak alanda Ali Ağaoğlu tarafından yapılmak istenilen turizm projesine tepki gösterdi ve Milas Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatının iptal edilmesini istedi.

Bodrum Gündem Haber

Sol Parti Milas ilçe örgünün Tuzla Sulak Alanda yapılan açıklamaya; Sol Parti Muğla il ve Bodrum ilçe örgütü, TİP Milas ilçe örgütü, Tüm Emekli Sen Milas Temsilciliği, Güllük Körfezi Koruma Platformu, Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu(MİŞTİ) ve Milas 78’liler grubu destek verdi.

SOL Parti ilçe yönetim kurulu üyesi Hüseyin Yorulmaz tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Milas-Bargilya Tuzlası Hasan Dağı Mevkiinde bulunan, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan, birçok canlının üreme ve doğal yaşam alanı olan Bargilya Tuzlası Sulak Alanı’na, turizm amaçlı konut vb. tesisler yapılmasıyla ilgili olarak hazırlanan ÇED raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ne yazık ki olumlu olarak düzenlenmiştir. Bu karara 1 Temmuz 2021 tarihinde TMMOB Muğla İl Koordinasyon Kurulu, Bakanlığa dava açmış, davaya Muğla Büyükşehir Belediyesi de 22 Ekim 2021 tarihi itibarıyla müdahil olduğu öğrenilmiştir.

27 Ekim 2021 tarihinde mahkeme, taraflar ve bilirkişi heyetinin alanda yaptığı keşif sonucu, mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, ‘ÇED Olumlu’ kararı verildiği, 743 bin metrekare inşaat alanı yapılaşmaya açıldığı belirtilmiş olup, bu özel koruma alanının geri dönülmez şekilde zarar göreceği, bunun da kabul edilemez bir durum olduğu da, açık bir şekilde ifade edilmiştir.

Bargilya (Tuzla) Sulak Alanı, bir lagün ekosistemi ve hayatta kalması ancak, çevresindeki su toplama havzalarının korunmasına bağlı, çok özel bir bölgedir. Türkiye’nin de imzacısı ve tarafı olduğu, Anayasa’nın 90. maddesi itibariyle kanun hükmünde olan ve bu alanı da doğrudan ilgilendiren Bio-çeşitlilik sözleşmeleri, bu bölge ile doğrudan ilgilidir. Bu devasa yıkım projesinin Mandalya (Güllük) Körfezi’ne atık boşaltımı nedeniyle verebileceği zararların da boyutu henüz bilinmemektedir. Deniz canlıları çeşitliliği ve verimliliği açısından son derece zengin olan Mandalya Körfez’i de, bu nedenle tehdit altındadır.

Bunun yanı sıra Bargilya ve Kindye antik kentleriyle beraber tarihi, 3500 yıl geriye giden bu arkeolojik alanın korunması da son derece önemlidir. Bir diğer nokta da yapılan/yapılacak baraj ve yapay göletlerle yeraltı ve yerüstü doğal su kaynakları zarar görecek olması, bölgede kullanılmakta olan tarımsal su kaynaklarının da azalacak olmasıdır.

Ayrıca 26.06.2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 4167 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de, Tuzla Gölü ve çevresi “Doğal Sit Alanı ve Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edilmiştir. Net Holding-Ağaoğlu ortaklığında yapılmak istenen devasa “turizm kenti” projesine ÇED olumlu kararına karşı açılmış iki davaya, 11 bilirkişi “ÇED olumlu kararı uygun değildir.” diye raporuna rağmen Milas Belediyesi, müdahil olduğunu belirttiği ilgili dava sonuçlanıncaya kadar, gereken iradeyi göstermesi ve projeye onay vermemesi gerekirdi. Milas Belediyesi ne yazık ki zafiyet göstermiş ve projeye onay vermiştir.

Ülkesin her karış toprağına, suyuna, havasına ve tüm değerlerine sahip çıkmayı ilke edinmiş SOL PARTİ mensupları olarak faunası, florası ve arkeolojik öneminin yanı sıra, kültürel ve toplumsal bağlarını da yok etmeye yönelik bu projeye hayır diyoruz. Bu bağlamda, bilinen adıyla “Net Holding-Ağaoğlu Projesi”nin de rant ve çıkarlar doğrultusunda zararlı bir proje olduğunu görüyor; bu projenin gerçekleşmemesi için yasal/anayasal tüm haklarımızı kullanarak karşı çıkacağımızı belirtiyoruz.

Bu çerçevede;

1.4167 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince, yeni bir koruma planı yapılıncaya kadar, tüm imar plan ve inşaat hazırlık çalışmaları derhal durdurulmalıdır.

2.İlgili ÇED raporu Çevre ve şehircilik bakanlığınca iptal edilmelidir.

3.Milas Belediye Meclisi, ilgili talihsiz kararını yeniden gözden geçirmeli, verilen yapı ruhsatını iptal etmelidir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.