enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Polis Haftası kutlama etkinlikleri devam ediyor

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 177’nci yıl dönümü Bodrum’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 177’nci yıl dönümü kutlama etkinliklerine 07 Nisan Perşembe akşamı Askeri Kampta düzenlenen iftar yemeği ile başlandı. Yemeğe Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Mete Durukan, polis teşkilatında görev yapan memurlar ve aileleri katıldı.

08 Nisan Cuma günü Bodrum Belediye Meydanında sabah saatlerinde Atatürk Anıtına Çelenk koyma ile başlayan kutlama etkinliklerine aynı gün Yalıkavak Polis Merkezi Amirliği’nde Lerzan Kürkçü’nün eserlerinin yer aldığı sergi açılışı ile devam edildi.

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 177’nci yıl dönümü kutlama etkinliklerine 09 Nisan’da Bodrum İlçe Teşkilatında görev yapan Emniyet mensupları ve ailelerinin katılımıyla Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeolojisi Müzesine gezisi düzenlendi.

09 Nisan akşamı Polis haftası etkinlikleri kapsamında tarihi Bodrum Kalesi kırmızı mavi renklerle aydınlatıldı.

Polis Haftası neden 10 Nisan’da kutlanır?

Türk Polis Teşkilatı modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Halen 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu’na dayanarak örgütlenmiş ve 1934 tarihli 2559 sayılı Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu ile yetkilendirilmiş bir teşkilattır. İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir genel müdürlüktür. Merkezde Daire başkanlıkları, taşrada İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri olarak örgütlenmiştir.

Kurulmuş olduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne dek ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması, korunması ve bizlerin güvenli bir biçimde yaşamını devam ettirebilmesi için gece gündüz fedakârca görev yapan, Türk Polis Teşkilatı mensupları, Polis Teşkilatı 10 Nisan’da kurulduğu için 10 Nisan’ı her yıl Polis Günü olarak kutlar.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.