enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Halk Yararına Bilim Üretmek İsteyenlerin Sesini Kısamayacaksınız

Halk Yararına Bilim Üretmek İsteyenlerin Sesini Kısamayacaksınız
21.04.2022
0
A+
A-

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, iktidarın Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) izinsiz istatistik açıklayanlara ceza getirmeyi amaçlayan teklif hazırlıkları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bodrum Gündem Haber

Girgin, “ekonomiyi yönetemeyenler, enflasyon rakamlarını yönetmeye çalışıyor ancak bunlar nafile,  halk yararına bilim üretmek isteyenlerin sesini kısamayacaklar!” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

Halkımız İstatistik Oyunlarıyla Soyuluyor…

“Enflasyon rakamı basit, teknik bir istatistik değil. Ülkedeki bütün emek gelirleri TÜİK verilerine endekslenmiş durumda. TÜİK sadece istatistik açıklamıyor, vatandaşın kaderini tayin ediyor, ekmeğini belirliyor. Enflasyon oranını birkaç puan düşürmek, emekçiler için devasa bir gelir kaybı demek, halkın ekmeği ile oynamak demek. Enflasyonu düşük açıkladığınızda emekli daha düşük aylık alır, memur maaşları daha az artar, işçiye daha az zam yapılır. Halk istatistik yoluyla soyulmuş olur.”

Bilimsel Araştırmaları Susturmak Suçtur…

“Tek Adam Rejimi bütün kurumların itibarını zedelediği gibi TÜİK’e de zarar verdi. TÜİK talimatla istatistik üretim merkezine dönüştü.

TÜİK’in inandırıcılığını yitirmiş enflasyon rakamlarına karşı, ENAG gibi kurumlar alternatif enflasyon rakamları açıklıyorlar, halk yararına bilim üretmeye çalışıyorlar. Bu kurumların ulaştığı sonuçlara itirazlar varsa, bunlar alanın uzmanları ile bilimsel platformlarda tartışılır, isterse TÜİK de buna dahil olur. Ancak, yasaklamalarla, tehditlerle varılacak yer, devletin kurumlarının, TÜİK’in daha çok itibar kaybetmesi olur, başka bir şey değil.”

Girgin son olarak, “Bilimin sesini kısmak isteyen İktidara sesleniyorum, Evrensel hak olan bilimsel araştırmayı izne bağlamak ve resmi araştırmalar dışındakileri  tehdit etme niyetlerinden vazgeçin” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.