enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

TGC Basın Müzesi’ne İstek Kaşgarlı Mahmut Lisesi’nden ziyaret

TGC Basın Müzesi’ne İstek Kaşgarlı Mahmut Lisesi’nden ziyaret
29.04.2022
0
A+
A-

Türk basının hafızası olan TGC Basın Müzesi düzenli olarak öğrenciler tarafından ziyaret ediliyor. Müze son olarak Sultangazi İstek Kaşgarlı Mahmut Lisesi öğrencilerini konuk etti.

Bodrum Gündem Haber

Lisenin 11. sınıfında öğrenim gören 44 öğrenci ve öğretmenleri Pınar Gider, İbrahim Kezici ve Doğan Doğan 28 Nisan 2022 Perşembe günü Basın Müzesi’ni ziyaret etti. Öğretmen ve öğrencileri Basın Müzesi Müdürü Saadet Altay ile Müdür Yardımcısı Nedim Kavuk karşıladı. Öğrencilere Basın Müzesi’nin tarihçesi ile müzede bulunan anı eşyaları, tablolar ve baskı makineleri hakkında bilgi verildi.

TGC Basın Müzesi’nin Faaliyetleri

Bünyesinde bulundurduğu eserlerle “Türk basın tarihinin hafızası” olarak nitelendirilen TGC Basın Müzesi,  sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, hobilerini, kişisel eşyalarını sergiliyor. Şu anda 76  gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de sergileniyor. Hem basın teknolojisi hem de bu teknoloji ile üretilen gazeteler ve kitaplarla basın tarihimize ışık tutan Müzede 30 bine yakın kitap bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacının yararlandığı Basın Müzesi’nin hizmet verdiği bina, 1865 yılında dönemin Maarif Nazırı Safvet Paşa tarafından İtalyan Mimar G. Fosetti’ye Neo Klasik tarzda yaptırıldı. Maarif-i Umumiye Nezareti (Milli Eğitim Bakanlığı) ve İstanbul Darülfünunu hizmetlerinin verildiği bina II. Abdülhamit döneminde Sansür Heyeti tarafından kullanıldı. 1908 yılında Şehrülemaneti’ne (İstanbul Belediyesi) devredildi. Tarihi bina, Nezih Demirkent’in başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983 yılında Cemiyet’e tahsis edildi. 1984 -1988 yılları arasında restore edilen bina 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.