Bodrum Gündem

Cumhuriyetin ilk yıllarındaki ekonomi politikaları

Cumhuriyetin ilk yıllarındaki ekonomi politikaları
17.05.2022
0
A+
A-

BTP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Hekimoğlu: Atatürk’ün ekonomide neler yaptığını Türk milletinin bilmesini istemiyorlar.

Bodrum Gündem Haber

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Nihat Hekimoğlu İstanbul’da düzenlenen Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli programında konuştu.

Cumhuriyetin ilk yıllarındaki ekonomi politikaları konulu bir sunum yapan

Hekimoğlu, Atatürk’ün ‘Milli ekonominin temeli ziraattır’ sözüne dikkat çekti ve bu anlayışın ne kadar doğru olduğunu bugün Ukrayna savaşının bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Hekimoğlu, “Atatürk, ‘Milli ekonominin temeli ziraattır’ demiş ve Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği’ni, benzerlerini Yalova’da, Mersin’de, Hatay’da kurmuş ve 1937’de devlete bağışlamış. İlginç bir şey yapmış; 1935’te Kayseri Bez Fabrikası’nı, 1937’de Nazilli Basma Fabrikası’nı Ruslara yaptırmış ve karşılığında da bu çiftliklerden yetiştirdiği narenciyeyi vermiş. O yokluk koşullarında neleri, nasıl yapmış. Kömürde yüzde 100, kromda yüzde 600, diğer madenlerde yüzde 200 üretim artışı yapmış, demir üretimi 0 tondan 180 bin tona çıkmış, şeker üretimi 200 misli artmış… Şimdi ise bütün şeker fabrikaları kapatılıyor, satılıyor ve şekerin kilosu kaça çıktı?” dedi.

Çin ve Rusya Prof. Dr. Haydar Baş’ı tanıyana kadar…

Atatürk’ün kapitalizme, komünizme, liberal ekonomi politikalarına karşı olmasına rağmen bugün O’nun kapitalist gibi, liberal gibi gösterilmek istendiğini ifade eden Hekimoğlu, “Atatürk para basmadı dediler, en kritik noktası da burası… İşin içine girince görüyorsunuz ki Atatürk babalar gibi para bastı. Atatürk Merkez Bankası’nı bunun için kurdu. Türk milletinin bunu bilmesini istemiyorlar. Neden? Şundan dolayı, biliyorsunuz dünyada para basmak bir tek ABD’ye mahsus! Bütün dünyanın parasının, emeğinin, madeninin, üretiminin nesi varsa her şeyinin karşılığı olan parayı kim basar, ABD basar! Dünyada hiçbir devletin haddi değildir para basmak! Çin bile, Rusya bile Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli ile tanışana kadar para basmanın tehlikeli bir şey olduğunu ve enflasyon yapacağını söyleyerek kendi milli paralarını basmaktan imtina etmişlerdir. “

Eğer Bunu Bilirseniz Hüseyin Baş’a Oy Verirsiniz…

Konuşmalarında, “Atatürk ekonomi alanında da ABD’nin, Avrupa’nın emperyalizminden kurtulmak için, tam bağımsız olmak için ekonomik gücü kazanmak gerektiğini çok iyi biliyordu ve bunun için ilk hedef olarak Merkez Bankası’nı kurdu” diyen Hekimoğlu şöyle devam etti; “Önce demir parayı bastı. Adam istatistik veriyor, ‘Emisyon, para miktarı 50 milyondan, 250 milyona çıktı’ diyor, altına da ‘Atatürk para basmadı’ diye yorum yapıyor. Niye böyle söylüyor? Çünkü Türk milleti bunu bilmemeli. Eğer siz bunu bilirseniz Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş’a oy verirsiniz. O yüzden sizin Hüseyin Baş’a oy vermemeniz için Atatürk’ün para basmadığına vs. inanmanız gerekir”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.