enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Yatağan Geçiş Yolu İçin Bakanlıktan Cevap; Yol, Gelen Taleplere Göre Yapıldı

Yatağan Geçiş Yolu İçin Bakanlıktan Cevap; Yol, Gelen Taleplere Göre Yapıldı
31.05.2022
0
A+
A-

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 29 Mart’ta Yatağan Geçiş Yolu Projesi ile ilgili bir soru önergesi vermişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu önergeyi yanıtladı.

Bodrum Gündem Haber

“Hayaller Battı Çıktı, Gerçekler Oldu Bitti” diyen Girgin şunları söyledi.

“Muğla 3. İdare Mahkemesi Yatağan Geçiş Yolu’na dair, Muğla Büyükşehir Belediyesinin açtığı davada, 2022/329 sayılı kararı ile bu yol için dava konusu işlemlerin iptali kararını vermişti.

Muğla 3. İdare Mahkemesi “Bilirkişi raporuna dayanarak, Yatağan Şehir Geçiş Yolu Projesi uygulaması sonrası oluşan durum mevcut imar planlarına ve dolayısıyla uygulamalara aykırıdır, can ve mal güvenliği yönünden gerekli düzenleme ve işaretlemeler yapılmamıştır, güvensiz, trafik güvenliğini tehlikeye sokan kavşak düzenlemeleri mevcuttur, güvenli yaya geçitleri yoktur, karayoluna yapılabilecek geçişler nedeniyle trafik düzeni ve güvenliğinin olumsuz etkilenmesi gibi temel gerekçelerin yanında başka gerekçeler de sayarak Yatağan Geçiş Yolu’nun şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığını” belirtmişti.

Yatağan Geçiş Yolu’na Dair Revize Proje Ne Zaman Hayata Geçirilecektir?

Mahkeme kararının gerekçesinde özellikle, projenin ilgili belediyelerle koordineli bir şekilde yürütülmemesini de vurgulamıştı. Mahkemenin bu kararından sonra Bakanlığa şu soruları sormuştuk:

1)Vatandaşların mevcut mağduriyetini, en kısa sürede giderecek ne gibi önlemler alınacaktır?

2)Yatağan Geçiş Yolu’na dair revize proje ne zaman hayata geçirilecektir?

3)Mahkeme kararı doğrultusunda, hayata geçirilecek revize projenin, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile birlikte koordinasyonlu olarak yapılması hususunda hangi adımlar atılacaktır?

Battı Çıktı Yapılacak Dendi Geçiş Projesi Oldu…

Bakanlık sorularımıza aşağıdaki cevapları vermiştir:

“Yatağan Şehir Geçişi Projesi; Yatağan Belediyesi ve vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda revize edilerek onaylanmış, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Yatağan Belediye Başkanlığı’na mevcut imar planlarına işlenmek üzere gönderilmiştir. Onaylı proje doğrultusunda 3 km bitümlü sıcak karışımlı kaplamalı bölünmüş yol tamamlanmıştır.”

Vaatler Başka Gerçekler Başka…

Girgin Bakanlığın cevabında talebin mevcut şekliyle olduğu ama buna rağmen vatandaşa farklı taahhütlerde bulunulduğunun ortaya çıktığını ifade etti ve şunlar söyledi;

 “Garaj önünde battı çıktı yapılacak, trafik akışı güvenli ve rahat bir hale gelirken, bulvar kenarında oluşturulacak modern cepler ile sürücülerin işyerleri önünde kolayca duraklamaları ve alış veriş yapmalarının önü açılacak. İnönü Bulvarı Karayolları Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak ivedilikle ticarete açılacak” denilerek seçim vaadinde bulunulan yol; “kurum görüşleri alınmadan ulaşım ana planıyla uygunluğu kontrol edilmeden, kentteki günlük yaşam ve kentin olağan kullanımı dikkate alınmadan yapıldı. Kısacası bir oldu bittiye getirilen proje sonunda, maalesef vatandaşlarımız ve esnaflarımız mağdur edilmiştir.”

AKP Klasiği; Kaçamak Cevap…

Aslında bu İnönü Bulvarında yapılan bir AKP klasiği;

Vaat et, halkı kandır, seçil,  vaadini yerine getirme.

3-5 kişi nasıl istiyorsa projeyi öyle yap. ‘Kamu yararı yoktur’ diye kararı olan Danıştay’ı tanımıyoruz de. Sonra soru önergesine de bu şeklide kaçamak cevap ver.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.