enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Gümüşlük’te bulunan Myndos Antik Kenti yapılaşmaya mı açılıyor?

 

Bodrum Kent Konseyi Gümüşlük Koyunbaba Mahalle Meclisi, Myndos Antik Kentinin 1.derece sit bölgesinde yapılacak sondaj kazısı hakkında basın açıklaması yaptı. Açıklamada antik kentin sit statüsünün değiştirilerek yapılaşmaya açılacağı iddia edildi.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Arkeolog Ayşe Temiz, Aynur ve Aykut Özet’in imzasını taşıyan açıklamada 1. derecede korunması gerekli olan bu antik kente İlişkin olarak Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 23/03/2022 gün ve 11996 sayılı örmeği ekli kararında, 1. Derece korunması gerekli arkeolojik sit alanı içinde, sit alanı derecesini düşürmek ve yapılaşmaya açma amacı güden bir karar alındığı ifade edildi. Ayrıca açıklamada “Korunması gerekli olan taşınmaz Kültür varlıklarının sayımı ve tanımı yapılmış olup Myndos antik kenti kanunun bu maddesi kapsamına  girmektedir. Aynı kanunun ilgili maddelerine göre Arkeolojik sit alanlarına yönelik bu tip yapılması istenen müdahaleler yasalar gereği ve bilimsel değerlendirmeler açısından çok sakıncalıdır.” denildi.

Arkeolog Ayşe Temiz trafından okunana yazılı basın açıklamasının detayları şöyle;

Myndos antik kenti prehistorik çağdan başlamak üzere günümüze kadar sürekli yerleşim görmüş, Özellikle MÖ 2. Bin de Kar’ların önemli bir yerleşmesi olmuştur.Bu çağlardan kalma, yarımada üzerinde kyklopien tarzı dediğimiz büyük taşlar ile inşa edilmiş şehir suru çok önemlidir.

MÖ. 4. yy da Mausollos döneminde yarımadanın ve Karya bölgesinin 3 önemli kentlerinden biridir.

Aynı zamanda , 3 ayrı limanı olan,bölgede ki tek liman şehridir.

MÖ 332 de Büyük İskenderin doğu seferi sırasında şehir direnerek teslim olmamıştır.

Roma çağında Caesar katilleri donanması ile Myndos limanına sığınmışlar ve 2 yıl süresince burada kalmışlardır.

Myndos, Roma çağının çok zengin ve ekonomisi çok düzgün kentlerinden biri idi.

Antik dünya da zeytin, zeytin yağı ve şarabı ile çok ün kazanmıştır

Sayılan bu özellikleri nedeni ile Karia Bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan Myndos da bilim kurulları tarafından yapılan arkeolojik kazılar sırasında gerçekleştirilen jeoradar çalışmaları sonucunda, büyük çaplı bir tiyatro, bouleiterion ve tapınaklar ile şehrin kuzey kapısına ait 2 külenin temelleri ,sütunlu yollar ve gymnasion ,hamam,ve Bizans çağına ait kiliselerin kalıntıları tespit edilmiştir.

Hal böyle iken

1 . derecede korunması gerekli olan bu antik kent e İlişkin olarak Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 23/03/2022 gün ve 11996 sayılı örmeği ekli kararında, 1. Derece korunması gerekli arkeolojik sit alanı içinde, sit alanı derecesini düşürmek ve yapılaşmaya açma amacı güden bir karar alınmıştır.

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 6. Maddesinde

-Korunması gerekli olan taşınmaz Kültür varlıklarının sayımı ve tanımı yapılmış olup Myndos antik kenti kanunun bu maddesi kapsamına  girmektedir.

Aynı kanunun ilgili maddelerine göre Arkeolojik sit alanlarına yönelik bu tip yapılması istenen müdahaleler yasalar gereği ve bilimsel değerlendirmeler açısından çok sakıncalıdır.

Kamu oyuna ve bilim dünyasına önemle duyurulur

Ayşe TEMİZ            Aykut ÖZET           Aynur ÖZET

Arkeolog                 Arkeolog                   Arkeolog

Not: Sit statüsünün değiştirilmesine karşı olanların 5 Haziran 2022 Pazar günü saat 17:00 de sit derecesi değiştirilmek istenen Gümüşlük Myndos antik kentinde bir araya gelecekleri bildirildi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.