enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Çin ve Rusya’dan işbirliği vurgusu

ÇİN DEVLET BAŞKANI Xİ JİNPİNG VE RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR PUTİN GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ TELEFON GÖRÜŞMESİNDE İKİ ÜLKENİN İŞBİRLİĞİNİN GELİŞİMİNİ SÜRDÜRMEK İÇİN İSTEKLİ OLDUKLARINI İFADE ETTİ.

Çin ve Rusya’dan işbirliği vurgusu
15.06.2022
0
A+
A-

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde iki ülkenin işbirliğinin gelişimini sürdürmek için istekli olduklarını ifade etti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna’daki krizin ele alındığı görüşmede Xi, dünyadaki küresel değişimlere ve istikrarsızlığa rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini söyledi. Ekonomik ve ticari işbirliğinin istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini belirten Xi, yeni açılan Heihe-Blagoveshchensk sınır ötesi karayolu köprüsünün iki ülke arasında yeni bir bağlantı oluşturduğunu ifade etti.

Çin tarafının ikili ticari işbirliğinin istikrarlı ve uzun vadeli gelişimini sürdürmek için Rus tarafı ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirten Xi, egemenlik ve güvenlikle ilgili temel çıkarların yanı sıra temel endişeler konusunda da birbirlerini desteklemeye devam etmek için Rusya ile çalışmaya istekli olduklarını söyledi.

Ukrayna konusunda açıklamalarda bulunan Xi, Çin’in durumu her zaman tarihsel bağlam ve konunun önemi temelinde bağımsız olarak değerlendirdiğini belirterek, dünya barışını ve küresel ekonomik düzenin istikrarını daima desteklediklerini vurguladı. Tüm tarafların sorumluluk alarak Ukrayna krizinin uygun bir şekilde çözülmesi için ısrarcı olması gerektiğini söyleyen Xi, Çin’in bu amaçla üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini ifade etti.

“Çin ile çok taraflı işbirliğini güçlendirmeye hazırız”

Putin ise Xi’nin güçlü liderliği altında gerçekleştirdiği dikkat çekici kalkınma başarılarından dolayı Çin’i tebrik ettiğini ifade etti. Yılın başından bu yana Rusya ve Çin arasındaki işbirliğinin istikrarlı bir şekilde geliştiğini belirten Putin, Rusya’nın Çin tarafından önerilen küresel güvenlik girişimini desteklediğini ve sözde sorunlarla Çin’in iç işlerine yönelik her türlü müdahaleye karşı olduğunu söyledi. Putin, Rusya’nın dünyadaki çok yönlülüğü artırmak ve daha adil bir uluslararası düzen kurulması konusunda yapıcı çabalar için Çin ile çok taraflı işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.