enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Fevzi usta teknolojiye direniyor

MARMARİS’İN SON SANDALETÇİSİ ‘ÇIRAKSIZ USTAYIM’ DİYOR

Fevzi usta teknolojiye direniyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşayan, çarşı içinde doğup büyüdüğü evinde imal ettiği sandaletleri küçük bir tezgahta satan 64 yaşındaki Fevzi Olca artık bu işi yapan olmadığı için ‘Son Sandaletçi’ olarak anıldığını, el emeği ürettiği sandaletlerin ‘model hırsızları’ diye tabir ettiği bazı kişilerce teknolojik olarak taklit edildiğini ifade etti.
Bodrum Gündem Haber

Marmaris’in uluslararası üne sahip el yapımı sandaletlerini artık sadece bir kişi, 64 yaşındaki Fevzi Olca üretiyor. 34 yıldır bu mesleği yapan sandalet ustası Fevzi Olca “Marmarisliyim, burada doğdum, burası zaten baba evim, mesleğim bu. Babamdan öğrendiğim bu mesleği 1988’de ben devraldım, yapıyorum. Sandalet yapmaya, yapacak başka işim olmayınca başladım. Bende de böyle bir yetenek varmış, devam ettik. Babam vefat edince 10 senedir de yalnız çalışıyorum. Dolayısıyla Marmaris’te el yapımı deri sandalet üreten tek usta, tek kişi ben kaldım, adım da ‘son sandaletçi’ ’ye çıktı” diyerek neden son sandaletçi dediklerini anlattı.
Çıraksız usta…
“Çıraksız usta mı olur diyorlar bana. Sürekli yanıma çırak arıyorum ama bulmakta zorlanıyorum. Arada gelen gençler oluyor, ama ellerinden cep telefonları düşmediği için mesleği öğrenemeden kaçıp gidiyorlar’’ dedi.
Son Sandaletçinin En Büyük Derdi Model Hırsızları…
64 yaşındaki Fevzi Olca; “Yıllar önce alanlar tekrar geliyor, uğruyorlar. Aynı mekandayım hep. Genelde babamdan önceki ustaların yaptığı klasik modeller var. Yani müşterinin tercihine göre hangisi daha çok gidiyor, hangisi daha çok ediyor ona göre bakıyoruz modeli geliştiriyoruz. Bir de kendimiz yeni bir şeyler oluşturmaya çalışıyoruz. ‘Modeli şöyle yapalım, bu değişik olsun falan. Öyle sizin sağlığınıza kalmış’ diyorlar. Bazen geliyorlar fotoğraf çekiyorlar, ‘Arkadaşıma alacağım, bir göstereyim’ diyorlar, giden gelmiyor. Modellerimizin çaldığını anlıyoruz” diyerek modellerinin dijital hırsızların çaldığını belirtti.


En sağlıklı giyim deriden yapılandır…

Emektar usta Olca “70 küsur senedir yapılan Marmaris’e ait bir meslek, bir sanat. Bir Bodrum sandaleti, bir de Marmaris sandaleti denirdi. O zamanlarda çok usta, yedi, sekiz dükkan vardı Marmaris’te, hepsi 90’larda bıraktılar. Ben devam ettim bu mesleğe. Sandaletler sağlıklı. Neden, çünkü deri. Deri sağlıklı terletmez, koku yapmaz. Bir de rahat ve şık her kıyafete uyabiliyor” dedi.
Şiir Kitabı Da Çıktı…

Sandalet ustalığının yanı sıra şiir de yazan ve yazdıklarını Marmaris Ticaret Odası destekleri ile kitaplaştıran Fevzi Olca “Ben zaten çocukluğumda da bu havalarda balık tutardım, top oynardım, resim çizerdim. Babam kızardı, ‘Oğlum adamda bir tane zevki olur, sende kaç çeşidi var’ derdi. Şiiri de ortaokuldan beri yazıyorum. Yetenek herhalde” dedi.
Doğup büyüdüğü evi imalathaneye ve sandalet sergisine çeviren ve duvarlarına denizden topladığı kabukları da asan Fevzi Olca, sağlığının el verdiği sürece sandalet yapmaya devam edeceğini belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.