Bodrum Gündem

Karakılçık Buğdayları üreticiye ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak

MENTEŞE BELEDİYESİ TARAFINDAN ‘GELECEĞİMİZ İÇİN ÜRETİYORUZ’ PROJESİ KAPSAMINDA KAFACA, YEŞİLYURT VE ORTAKÖY MAHALLELERİNDEKİ TOPLAM 36 BİN 808 DÖNÜM ALANA EKİMİ YAPILAN KARAKILÇIK BUĞDAYININ HASADINA BAŞLANDI. HASAT SONUCU ELDE EDİLECEK BUĞDAYLAR ÜRETİCİLERE ÜCRETSİZ OLARAK ULAŞTIRILACAK VE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE UN OLARAK DAĞITILACAK.

Karakılçık Buğdayları üreticiye ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak
28.06.2022
0
A+
A-

Menteşe Belediyesi tarafından ‘Geleceğimiz İçin Üretiyoruz’ projesinde Kafaca, Yeşilyurt ve Ortaköy Mahallelerindeki toplam 36 bin 808 dönüm alana ekimi yapılan karakılçık buğdayının hasadına başlandı. Hasat sonucu elde edilecek buğdaylar üreticilere ücretsiz olarak ulaştırılacak ve ihtiyaç sahiplerine un olarak dağıtılacak.

Bölgedeki buğday üreticisine, hayvan yetiştiricilerine destek vermek ve karakılçık buğdayını yaygınlaştırmak için geçtiğimiz yıllarda başlatılan ‘Geleceğimiz İçin Üretiyoruz’ projesi ile ilgili bilgi veren Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Pandemi döneminde belediyemize ait tarlalarımızda başladığımız tarımsal üretim çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hasadını yaptığımız karakılçık buğdayı, su gerektirmeyen, verimli glüteni düşük bir ürün. Bölgemizdeki buğday üreticisine ve hayvan yetiştiricilerine destek olmak adına başlattığımız çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Belediyeye ait arazilerde üretime devam edeceklerini kaydeden Başkan Gümüş, “Hasadı yapılan karakılçık buğdayımızın tohumunu üreticilerimize dağıtarak üretimini arttırmayı hedefliyoruz. Ayrıca hasat sonrasında elde edilecek unları da ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Üreticimizin yanında olmaya, yerel tohumu destekleyerek üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.