enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

AK Parti Muğla Milletvekili Yavuz Demir Meclis’te yılın ilk konuşmasını yaptı

Meclis kürsüsünden konuşan Demir: “Marmaris’te yanan ağaçlar AK Parti ve MHP’nin değildir.” dedi.

Emin Varol/Ankara

Meclis Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, 21 Haziranda Marmaris’te başlayan yangınla ilgili olarak sözlerine, “sizlere doğru bilgi vermek istiyorum” diyerek konuşmasına başladı.

Yangının, Deniz Kuvvetleri’ne ait bir İHA tarafından tespit edildiğini belirten Demir, gelişmeleri şöyle anlattı:

“Özellikle “doğru bilgi” kelimesini baskılıyorum çünkü ben de oradaydım o süreçte. Kıymetli arkadaşlarım, 21 Haziranda başlayan yangın Deniz Kuvvetleri’ne ait bir İHA tarafından tespit edilmiş, saat 20.02’de bu bilgi ilgili tüm birimlere iletilmiştir ve tam sekiz dakika sonra yani saat 20.10’da derhâl harekete geçilmiş ve tüm ilgili kurum ve kuruluşlar; Orman Genel Müdürlüğü, Orman teşkilatı başta olmak üzere Jandarma, Emniyet, AFAD, Kızılay ve ilgili tüm sivil toplum örgütleri aynı anda harekete geçmişler ve yine Marmaris’te “Değirmenyanı” denilen mevkide akşam saatlerinde bir afet koordinasyon merkezi oluşturulmuş; bu arada, Ankara’dan Tarım ve Orman Bakanımız ve İçişleri Bakanımız da bölgeye intikal etmiştir. Onların yönetiminde çok hızlı bir şekilde ormana müdahale yapılmıştır.

Şimdi, o süreçte insanlar orman yangınıyla canhıraş bir şekilde mücadele ederken gerçek dışı bilgilerle o mücadele eden insanların ve toplumun moralini bozmak adına birtakım demeçler verilmiştir. Ben bir sözü çok önemsiyorum, o söz şöyle diyor: ‘Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz.’

İşte, aynen bu örnek de yerini buluyor, gerçekten, bilgi sahibi olmadan fikir beyan eden birçok arkadaşımız oldu o süreçte ve bu, sadece, o insanların şevkini kırmaktan öteye gitmedi.

Yanan ağaçlar AK PARTİ’nin veya MHP’nin ağaçları değildir,

Kıymetli arkadaşlarım, 61 hava aracı, yaklaşık 500 arazöz ve iş makinesi, 28 TOMA ve ilgili kurumların dışında yardımsever ve canları pahasına oraya gelen binlerce insanla birlikte yaklaşık 5 bin kişilik bir ekip bu yangına o saatlerde anında müdahale etmiştir.

Dünyanın hiçbir yerinde sekiz dakikada hazırlanıp müdahale söz konusu olamaz. İşte, Türkiye Cumhuriyeti devleti bu kadar güçlü bir devlettir. Ve üç gün zarfında, tüm olumsuz hava şartlarına rağmen, rüzgâra rağmen üç günün sonunda yangın büyük ölçüde kontrol altına alınmış ve üçüncü gün de Cumhurbaşkanımız bölgemizi ziyaret etmiş, gerekli denetimlerde bulunmuş, havadan denetlemiş ve basına da gerekli açıklamaları yapmıştır ve dördüncü günün sonunda da yangın tamamen kontrol altına alınmıştır. Bir kere bu kadar kısa sürede ve bu olumsuz hava şartlarına rağmen bu yangının tam anlamıyla kontrol altına alınmış olması başlı başına büyük bir başarıdır, bunu küçümsemek çok yanlıştır.

Aynı zihniyet… Bakın, ayrıca sosyal medyada da yansıdı; ‘nerede söndürme uçakları’, ‘nerede helikopterler’ derken yukarıdan da o sırada onlarca helikopterin geçtiğini herhâlde hepiniz sosyal medyadan takip etmişsinizdir. Gerçekten çok zor bir duruma düştüler.

Arkadaşlar, yangınla mücadele aynı zamanda bir vatan savunmasıdır. Yani orada yanan ağaçlar AK PARTİ’nin veya MHP’nin ağaçları değildir, orada yanan orman bütün milletin ortak değeridir, ortak malıdır ve insanlığın değeridir .”

Türabi Kayan (Kırklareli) – Yanan ormanların bulunduğu toprak gibi…

Mehmet Yavuz Demir (Devamla) – Lütfen dinleyin, biz hiç müdahale etmedik.

Onun için bu olayı böyle sanki başarısız gibi göstermek, insanların o süreçte bu mücadeleyi verirken moralini bozmak hiçbir şeye yaramaz. Böyle afet günlerinde, tamam, hepimiz siyasetimizi yapıyoruz ama özellikle toplumu ilgilendiren afet günlerinde orada beklenen şuydu aslında: Muhalefet partileri de geleceklerdi, o merkezde bizlerle beraber “Biz de ne yapabiliriz?” deyip o yangına, o taşın altına onlar da ellerini sokacaktı

Başkan – Buyurun, toparlayın.

Mehmet Yavuz Demir (Devamla) – İşte, siyaseten eğer bir prim elde etmek istiyorsanız bunun şartı buydu, o zaman prim elde edebilirdiniz siyaseten. Yoksa böyle karalayarak, kötüleyerek bir yere varmak mümkün değil.

Kıymetli arkadaşlar, Türkiye Cumhuriyeti çok güçlü ve büyük bir devlet ve bu güçlü yürüyüşüne devam edecek, bundan hiç kimsenin kaygısı olmasın, endişelenmesinler de… Dün sınır ötesi harekâta itiraz eden zihniyet bugün de bu yangınla mücadeledenin başarısına kulak kapatmıştır.

Aynı zihniyettir bu, aynı zihniyettir! Şunu çok net olarak ifade etmek istiyorum: Kim ne derse desin, bu ülke üzerine ne tuzaklar kurulursa kurulsun, hangi hain emellerle hangi devletler Türkiye’ye zarar vermeye çalışırlarsa çalışsınlar ve onların içimizdeki kirli elleri ne yapmaya uğraşırsa uğraşsın hepsi boş, hepsi hikâye. Bakın, çok net söylüyorum; hiçbir yere varmaları mümkün değil.

Mehmet Yavuz Demir (Devamla) – Şunu hemen bitiriyorum Sayın Başkan, izin verirseniz.

Bu sözlerle, Sayın Sezai Karakoç’un şu dizeleriyle bitirmek istiyorum:

“Sakın ‘kader’ deme, kaderin üstünde bir kader vardır.

Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır.”

Bu sözlerle bitiriyorum konuşmamı, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.