Bodrum Gündem

Bodrum’da opera coşkusu devam ediyor

Bodrum’da opera coşkusu devam ediyor

Vocal Academy Of Opera Bodrum Uluslararası Opera ve Müzik Sanatları Akademisi  Festivali’nin “Gala Konser”i  8 Temmuz Cuma akşamı Bodrum Kalesi’nde gerçekleşti. Türk ve dünya opera tarihinin önemli aryalarından seçkiler tarihi kalede sanatseverlerle buluştu. Bodrum Kalesi, festival kapsamında Türk aryaları eşliğinde Su Güneş Mıhladız’ın mistik felsefeden esinlenen dans performansına ev sahipliği yaparak dünyada bir ilke imza attı.

Bodrum Gündem Haber

Bu yıl ikinci kez düzenlenen Vocal Academy Of Opera Bodrum Uluslararası Opera ve Müzik Sanatları Akademisi  Festivali’nin “Gala Konser”i  8 Temmuz Cuma akşamı Bodrum Kalesi’nde gerçekleşti. Türk ve uluslararası opera tarihinin önemli aryalarından seçkiler 620 yıllık tarihi kalede sanatseverlerle buluştu. V. Bellini, G. Bizet, W. A. Mozart, G. Puccini, S. Ada, Y.Tura, N.Levent gibi önemli bestecilerin eserlerinden seçkin örnekler dünyanın çeşitli ülkelerinden profesyonel sanatçılar ve yükselen genç yetenekler tarafından icra edildi. Efem, Çökertme türkülerinin, Mazi Kalbimde Bir Yaradır tangosunun ve İzmir Marşı’nın operatik yorumlarının yer aldığı konserde izleyicilerin duygulanarak aryalara eşlik etmesi dikkatleri çekti. Sanatseverleri, Türk ve uluslararası opera eserlerinin modernist yorumlarıyla buluşturan konser yoğun alkışlarla son buldu.

Bodrum Kalesi Dünyada Bir İlke Ev Sahipliği Yaptı…

Tarihi kalede sanatseverleri bekleyen bir diğer sürpriz de eserlere özgün dansıyla eşlik eden Su Güneş Mıhladız’ın performansıydı. Bodrum Kalesi, festival kapsamında Türk aryaları eşliğinde gerçekleşen dans performansına ev sahipliği yaparak dünyada bir ilke imza attı. Mistik felsefeden esinlenen Mıhladız’ ın dans performansı seyircilerden büyük beğeni aldı.

Festival Devam Ediyor…

Vocal Academy Of Opera Bodrum Uluslararası Opera ve Müzik Sanatları Akademisi  Festivali, 17 Temmuz tarihine kadar devam ediyor. Festival, operanın daha geniş kitlelerce bilinirliğine, sevilmesine ve kültürlerarası işbirliğine katkı sağlamanın yanı sıra Türk opera tarihinin, dünya opera tarihi içindeki yeri ve önemine de dikkatleri çekmeyi hedefliyor. VAO Bodrum Uluslararası Opera ve Müzik Sanatları Akademisi Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle, Çağdaş Holding ana sponsorluğunda sanatseverlerle buluşuyor. Etkinlikler;  Milta Marina Square’de ve Herodot Kültür Merkezi’nde halka açık olarak gerçekleşecek. Hugo Vera ve Melis Selçuk tarafından kurulan VAO Bodrum bu sene de geçen sene olduğu gibi düzenledikleri festivalle Bodrum gecelerinde operanın sesini yükseltiyor.

Konser Tarih ve Bilgileri:

13 Temmuz 2022 – Milta Marina Square, 20:30

Büyük Konser: On Broadway Müzikal Tiyatrosu

16 Temmuz 2022 –  Herodot Kültür Merkezi, 20:00

Büyük Opera: Georges Bizet’in Carmen Operası

17 Temmuz 2022 –  Herodot Kültür Merkezi, 20:00

Büyük Opera: Georges Bizet’in Carmen Operası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.