enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Yezide karşı Hüseyni duruşumuzdan ödün vermeyeceğiz

Yezide karşı Hüseyni duruşumuzdan ödün vermeyeceğiz

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğinden 30 Temmuz Cumartesi günü Ankara Çankaya’daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Ana Fatma Cemevi ve Mamak’taki Şah-ı Merdan Cemevi’ne arka arkaya gerçekleşen saldırılarla ilgili basıl açıklaması yapıldı. Açıklamada “Saldırıların Muharrem ayının 1. Gününe, Kerbela’nın yıldönümüne gelmesi bizlere bu katliamcı zihniyetin 1322 yıldır günümüze kadar yaşadığını gösteriyor.” Denildi.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

30 Temmuz Cumartesi günü Ankara Çankaya’daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Ana Fatma Cemevi ve Mamak’taki Şah-ı Merdan Cemevi’ne arka arkaya gerçekleşen saldırılarla ilgili Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğinden yazılı bir basın açıklaması yayınlandı.

Açıklamada saldırıların Muharrem ayının 1. Gününe, Kerbela’nın yıldönümüne gelmesinin katliamcı zihniyetin 1322 yıldır günümüze kadar yaşadığını gösteriyor denilirken “Yezide karşı Hüseyni Duruşumuzdan ödün vermeyeceğiz.” İfadeleri kullanıldı.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğinden yazılı bir basın açıklamasının detayları şöyle;

Basına ve Kamuoyuna;

Zalimin zulmüne bakma
Onun ömrü kısa olur
Alır mazlumun ahını
Bir gün belasını bulur

Dertli Divani

 30 Temmuz Cumartesi günü Ankara Çankaya’daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Ana Fatma Cemevi ve Mamak’taki Şah-ı Merdan Cemevi’ne dün arka arkaya saldırılar gerçekleşti. Bu faşist saldırıların, Muharrem ayının 1. Günü yani Kerbela’nın yıldönümüne gelmesi bizlere bu katliamcı zihniyetin 1322 yıldır günümüze kadar yaşadığını gösteriyor.

Yapılan saldırılarda bir kadın canımız bıçakla yaralanmış, başka bir saldırıda ise bir erkek canımız kafasına sandalye gelmek suretiyle yaralanmıştır. Cem evleri bizim ibadethanemizdir. Saygı, sevgi ve hoşgörü merkezi olan cem evlerimize saldırıyı asla kabul etmiyoruz.

Bu saldırıların kaynağını biz önceki saldırılardan ve katliamlar çok iyi tanıyoruz.  Bu saldırılar Alevi yurttaşlara inkarcı, asimilasyoncu ve ayrımcı politikaların sonucudur. Yas-ı Matem oruçlarının birinci günü ve eş zamanlı yapılması, saldırıların aynı merkezden organize edildiğini göstermektedir.

Bu saldırılar karşısında biz Aleviler, eşit yurttaşlık ve laiklik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Muharrem ayının ilk günü yapılan bu saldırıda yezide karşı Hüseyni Duruşumuzdan ödün vermeyeceğiz.

Kerbela’da olduğu gibi şimdi zalimin zulmüne karşı olmanın, evrensel insanlık değerlerine bağlılığın, mazlumun yanında olmanın tam zamanıdır. Kerbelâ ortak aklın, ortak vicdanın, sesidir. Bu ses adaletsizliğe, zulme, açlığa, nefrete, öfkeye, bencilliğe, ötekileştirmeye karşı duruşun sesidir. Mazlumların zalime karşı koyma gücüdür.

Biz Aleviler yeryüzünde kederin, acının, zulmün ve adaletsizliğin buluştuğu yaşanmış ve hala yaşanan katliamlarda katledilmiş canlar ve onların davası için mücadele ediyoruz, edeceğiz.

İbadethanelerimize saldıran saldırganların bir an önce yakalanıp, gerekli tüm cezai işlemlerin uygulanması konusunda iktidar derhal harekete geçmelidir. Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği olarak bu sürecin takipçisi olacağız.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği

 

 

Yorumlar

  1. Aliye Yildirim dedi ki:

    #ADALET