Bodrum Gündem

Geleneksel Türk El Sanatlarına Çağdaş Bir Bakış sergisi sanatseverlerle buluştu

Bodrumlu sanatçı Gülşah İkbal Cesur’un 17. kişisel sergisi, Bodrum Belediyesi 1.Artemisia Sanat Galerisi’nde açıldı. Sergi, 5 – 17 Ağustos tarihleri arasında gezilebilecek.

Bodrum Gündem Haber

Bodrumlu sanatçı Gülşah İkbal Cesur, 19 yaşında Hadi Gari Sanat Galerisi’nde açtığı ilk sergiyle başladığı kariyerine, Kültür Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı olarak tescilli bir sanatçı mertebesinde devam etmektedir.

Sanatçının 17. kişisel sergisi, Bodrum Belediyesi 1.Artemisia Sanat Galerisi’nde açıldı. Açılış töreninde Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve eski Bodrum Kaymakamı İstanbul ve İzmir eski Vali Yardımcısı Turizm Tanıtma eski Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı açılış kurdelesini birlikte kestiler. 74 eserin yer aldığı sergide, geleneksel çizgilerin yanı sıra çağdaş yorumuyla tasarladığı Ebru, Çini, Minyatür, Seramik alanlarından örnekler de sergilenmekte.

Sulu boya ve farklı boyama teknikleriyle uyguladığı çini eserlerinde bu kez gelenekselin dışına çıkmayı tercih ettiğini ifade eden Gülşah İkbal “Günümüzde istekler ve zevkler değişiyor. Ben bu sergimde deniz konseptini tercih ettim. Memleketimi anlatmak istedim.” diye konuştu.

Açılışa katılan Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrumlu bir sanatçının geleneksel el sanatları üzerine yaptığı çalışmaları sergilediği bir sanat etkinliğine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:  “Gülşah Cesur’u tebrik ediyorum.  Yıllar içerisinde ne denli ustalaştığını ve sanatını nasıl geliştirdiğini gördüm ve bir kez daha mutlu oldum.  Çok güzel bir sergi olmuş. İnşallah bundan sonra da kendisiyle Bodrum’da uzun yıllar böyle sergiler açarız. Bu arada, Gülşah’ın bir sonraki sergisinde mükemmel bir Bodrum yansıması yapacağını öğrendim. Şimdiden tebrik ediyorum sanatçımızı.”

Bodrum eski Kaymakamı Cumhur Güven Taşbaşı da serginin Bodrum için farklı bir anlam taşıdığını belirtti. Taşbaşı, “Bodrum deyince aklımıza modern sanatlar geliyor. İlk kez Bodrumlu bir kızımız minyatür, hat sanatı, tezhip ve ebru eserlerini sergileyerek çok güzel bir iş yapmış. Bence bunu desteklemeliyiz ve Bodrum’u kültürel olarak çeşitlendirmeliyiz. Hep aynı yönde gidersek, Türkiye’deki o kamplaşmaya hizmet etmiş oluruz. Ama tüm sanatları birleştirir ve bütün sanatçıları desteklersek, Türkiye’nin o geleneksel sanatlarını yeniden yaşattığımız gibi, toplumsal anlamda da bütünleştirici oluruz. Ben özellikle yerel yönetimlerin, ticaret odalarının ve sivil toplumun bu tür sanat etkinliklerin desteklemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Gülşah İkbal Cesur hakkında

1981 yılında İstanbul’da doğan Gülşah İkbal Cesur, ilk ve orta eğitimini Bodrum’da, liseyi İzmir Özel Türk Kolejinde tamamladı. 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi geleneksel Türk El Sanatları Tezhip ana sanat dalından 2001-2002 yılında mezun oldu. Tez çalışmasını Klasik Cilt Yapımı ve Restorasyonu üzerine, Üstad Mehmet Ali Kunduracıoğlu’nun yanında tamamladı. Tasarım ve uygulamasını yaptığı klasik cilt örneği İzmir’de yer alan Türkiye’nin ilk kâğıt ve kitap müzesinde sergilenmektedir.

2003 yılında dünyaca ünlü çini ustası İsmail Yiğit’in atölyesinde başladığı çini çalışmaları ile ustadan icazetini alan sanatçı bu alanda yüksek lisansının tez aşamasında.

Hat sanatı üzerine 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyesi, Doçent Doktor Aynur Makal’dan dersler almış, 2011-2012 yıllarında da Pedagojik formasyonunu tamamlamıştır.

2009 yılı itibariyle Halk Eğitim Merkezleri’nde eğitmenlik yapan sanatçı, derslerine 2016 yılından beri İzmir Güzelbahçe’de kendine ait Gülşah İkbal Sanat Atölyesi’nde devam etmektedir.

Geleneksel Türk El Sanatlarını gelecek nesillere doğru aktarıp sevdirebilmek için birçok çalıştay ve festivalde görev alarak geleneğin sürdürülmesine destek olmaktadır.

Çok değerli döküman ve kaynakçaların yanı sıra, geçmişe ışık tutan nadir kitaplardan oluşan kişisel koleksiyonuyla bu alanda geniş bir arşive sahiptir.

17 yıldır İzmirli iş adamı Kamil Cesur’la evli olan Gülşah İkbal, Neslişah, Kağan ve Asaf adlarında 3 çocuk annesidir. Sanata olan tutkusuyla aile ve iş yaşamını büyük bir sevgiyle devam ettirmektedir. Bodrum merkezinde bulunan sergi salonu turistlerin de büyük bilgisini çekerek, beğenilerini topladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.