enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Irak’ta Sadr Grubu’ndan 72 saatlik ültimatom

IRAK’TA SADR GRUBU LİDERİ MUKTEDA SADR, IRAKLI SİYASİ PARTİLERE ÜÇ GÜNLÜK BİR ÜLTİMATOM VEREREK, 2003’TEN BERİ HÜKÜMETTE YER ALMAYAN KİŞİLERLE ANLAŞMA İMZALAYACAĞINI SÖYLEDİ.

Irak’ta Sadr Grubu’ndan 72 saatlik ültimatom
27.08.2022
0
A+
A-

Irak’ta Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr, Iraklı siyasi partilere üç günlük bir ültimatom vererek, 2003’ten beri hükümette yer almayan kişilerle anlaşma imzalayacağını söyledi.

Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr’a yakınlığıyla bilinen ve Sadr’ın Bakanı sıfatını kullanan Salih Muhammed el-Iraki sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, meclisin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesinden daha önemli olan çözümün, Sadr Grubu başta olmak üzere, ABD işgalinden sonra iktidara gelen ve iktidara katılan bütün siyasi partiler ve şahsiyetlerin yer almayacağı bir seçimin yapılması olduğunu söyledi. El-Iraki açıklamasında, Sadr’ın anlaşmanın kabul edilmesi durumunda 72 saat içiresinde imzalamaya hazır olduğunu söyledi. Öte yandan Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, ülkedeki siyasi krizi aşmak için siyasi tarafları diyalog masasına oturmaya çağırdı.

Sadr yanlıları, eski Başbakan Nuri Maliki’nin de içinde bulunduğu İran destekli Koordinasyon Grubu’nun Muhammed Şiya el-Sudani’yi başbakan adayı göstermesine itiraz etmiş, yüzlerce Sadr Grubu destekçisi ilk olarak 27 Temmuz’da Yeşil Bölge’ye girerek meclis binasını basmıştı. Ardından Sadr destekçileri yeniden toplanmış ve 30 Temmuz’da meclis binasını basarak işgal etmişti. Mukteda Sadr, 10 Ağustos tarihinde Yüksek Yargı Konseyi’nden meclisi bir hafta içerisinde feshetmesini istemişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.