Bodrum Gündem

BODTO Türkiye Birincisi oldu

BODTO Türkiye Birincisi oldu

Ankara’da yapılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2022 Akreditasyon Sertifika Töreni’nde Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Türkiye birincisi oldu.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte; Akreditasyon Sistemi denetiminden geçen 150 oda ve borsaya sertifikalarını vermek üzere “2022 Akreditasyon Sertifika Töreni” düzenlendi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yönetiminde gerçekleşen törende Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Meclis Başkanı İlhan Ersan, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Yönetim Kurulu Üyeleri Deniz Eyinç ile Erdem Ağan, Meclis Üyesi Toros Demirdöven, Genel Sekreter Prof. Dr. Fuat Önder, Akreditasyon Sorumlusu Nermin Gönen ve Kalite Sistem Sorumlusu Saadet Kocaman hazır bulundu.

Bodrum Gündem Gazetesi adına ödül törenini  gazeteci Fatih Bozoğlu Ankara’da izledi. Bozoğlu’nun canlı yayından verdiği ödül töreninde Bodrum Ticaret Odası Türkiye birincisi oldu.

TOBB Başkanı: “Tüm Dünyaya kalite sistemimizi ihraç edebilir duruma geldik.”

Törenin açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Akredite olmuş tüm Oda ve Borsaların Dünya’daki diğer tüm Oda ve Borsalarla aynı seviyede hizmet verdiğini vurguladığı konuşmasında Uluslararası çapta Odaların gelip TOBB’daki kalite sistemini örnek almak istediklerini belirttiklerini söyledi.

“Ben bu olağan üstü başarıları gerçekleştiren tüm Oda ve Borsalarımızla gurur duyuyorum. Şuan 268 Odamız akredite durumda. 35 Odamız da bu sürece giriyor. Hedefimiz ise 365 Oda ve Borsamızın tamamının akredite olması.” diyen Hisarcıklıoğlu Oda ve Borsalardan gelen yeni talep ve görüşlerle birlikte yeni hedeflere geçerek yeni bir akreditasyon sistemi belirlediklerini açıkladı.

Hisarcıklıoğlu konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Tek rakibiniz kendinizsiniz. Sizler standartları yükselttikçe bizler de yeni standartlar belirliyoruz. Ticaret, sanayi üretim, Ar-Ge, sosyal sorumluluk, coğrafi işaret gibi yerel değerlerin tanıtılması gibi konularda yeni hizmet ve standartlar sisteme eklendi. Akreditasyon sistemlerinde Odalar ve Borsaları birbirlerinden ayırıyoruz Eskiden akreditasyonda tam puan 65 idi, şimdi tam puanı 100’e çıkardık. Geçmişte Oda ve Borsalarımız A-B-C kategorileri alıyorlardı artık puanlara göre değil 5-6-7 yıldız olarak sınıflandırılacaksınız.

Oda ve Borsalar bir üst lige çıkıyor

Akreditasyon sistemimizin. 20. yılında Oda ve Borsalarımızı bir üst lige çıkaracağız. Akreditasyonunun 20. yılında kurumsal kimliğimizi de güncelledik. Akredite Oda ve Borsalar kurumsal logolarımız kullanacaklar. Hedefimiz daha kaliteli kurumsal hizmet sunabilmek. Kriterleri de zorlaştırarak kalite ve üye odaklı hizmet anlayışını arttırmayı hedefliyoruz.

Artık dünyada sadece ülkeler değil iller ilçeler de marka haline geliyor. İllerin ve ilçelerin marka liderleri ise Oda ve Borsalarımız. Sizlerden beklentim il ve ilçelerinizdeki tüm paydaşları bir araya toplayıp hedefe ulaşmak için harekete geçmeniz. 1 milyon 800 bin üyemiz ile büyük bir camiayı temsil ediyoruz ve bizler onlar için varız. Böyle büyük bir camiaya yakışır kalitede çalışmalıyız.

En büyük zenginlik kaynağımız ise girişimciler, tüccarlar ve sanayicilerimizdir. Bu camiamıza hizmet aynı zamanda milli bir görevdir Camiamızı, ülkemizi daha ileri götürmek için çalışacağız. Hepinizi başarılarınızdan ötürü tekrar tebrik ediyorum. Yeni akreditasyon sertifikalarınız hayırlı uğurlu olsun.”

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak: “Oda ve Borsalarımızın Akredite olmalarının iş dünyasına katkısı büyük.”

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ise konuşmasında, hizmet kalitesinin belirli bir standarda bağlandığını gösteren akreditasyon töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Oda ve borsaların gümrükler ve bakanlıkla yakından ilgili olduğunu ifade eden Uçarmak, oda ve borsalara verilen akreditasyonun, hizmet kalitesini belirli bir noktaya getirmesiyle ticari hayatı kolaylaştıracağını, oda ve borsalara disiplin kazandıracağını bildirdi.

Kalite Tacı Yeniden Bodrum Ticaret Odası’nda

Türk Loydu tarafından son denetimi 2019 yılında gerçekleşen Bodrum Ticaret Odası A sınıfında akredite olarak sertifikalandırılmışı. Denetim sonuçları belli olduğu dönemde Covid-19 salgın durumundan dolayı TOBB tarafından her denetim döneminde gerçekleşen sertifika törenleri yapılamamıştı.

Pandemi yasaklarının kalkması ile birlikte 2019 denetiminin törenini 9 Eylül Cuma günü gerçekleştiren TOBB, Oda ve Borsaların sıralamalarını da açıkladı.

Bodrum Ticaret Odası 2019 yılı denetimlerinde en yüksek puanı olarak yeniden 1.lik tacını elde etti.

Bozoğlu, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ile tören öncesi ve sonrasında özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Bodrum’a büyük gurur: BODTO Türkiye Birincisi oldu

Törene katılan BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Ticaret Odası olarak böyle bir sonuç beklemediklerini belirterek “Biz dereceye girmeyi bekliyorduk ama büyük bir dereceye girmişiz. 2006 yılında başlayan bir süreç. Bu ödül A Sınıfı Akredite Bodrum tüccarına bir hediye olacak. A Sınıfı Akrediteyi çok önceden aldık ama bu 365 oda içerisinde yüksek puan alan ender odaların ödül töreni. Biz bu odalar içerisinde 11. sıradayız. Avrupa odalarının akredite sunumlarının bütün uygulamalarını BODTO uyguluyor. Yani üyelerimizin memnuniyeti, sorun çözümleri gibi konuları BODTO uzun yıllardır yapıyor.”  dedi.

İlhan Ersan: “Kalite demek marka demek. Türkiye’nin marka Odasıyız.”

Meclis Başkanı İlhan Ersan Bodrum Ticaret Odası’nın Bodrum’un adını gururla duyurmaya devam ettiğine dikkat çektiği konuşmasında kalitenin önemine vurgu yaptı. “Akreditasyon demek güven demek, kalite demek, kalite ise marka demek. Günümüzde güven veren, kaliteli olan, markalaşan rekabette her zaman öne çıkıyor. İşte Bodrum Ticaret Odası da gücünü buradan alıyor; yarattığı kalite çizgisini hiç bozmadan yukarı taşımaya devam ediyor.” diyen Ersan, Odalar arasında en yüksek puana sahip olan BODTO’nun iş dünyasında büyük bir prestij temsil ettiğini belirtti.

BODTO Yönetim Kurulu üyesi Erdem Ağan alınan ödülle ilgili olarak “Hak ettiğimiz ödülü aldığımızı düşünüyorum. Diğer oda temsilcileri de Bodrum hak etti diyor” dedi.

BODTO Kalite Sistem Sorumlusu Saadet Kocaman alınan ödül hakkında “Akreditasyonda 13 farklı madde var. Bu 13 farklı maddenin her birinden geçe puan alıp kürsüde birinciliği almak bizim için daha motive edici oldu. İnşallah bundan sonra daha güzel çalışmalarda BODTO olarak çalışmalarımızı yapacağız. “ dedi.

Oda Genel Sekreteti Prof. Dr. Fuat Önder ise 2007 yılından bu yana yapılan çalışmaların ekibin uyumuna bağlı olduğunu kaydederken “2007’den beri ‘A Kategorisi’ni sürdürülebilir hale getirdik. En önemli kısmı bu. Bu tabii ki yönetimin vizyonu, desteği ve kararlarımıza her zaman olan güvenin eseri. Bu yoğun çalışma ile oldu tabii ki. Başarımız Odamızın 27 tane personelinden kaynaklanıyor. Çok mutluyum. Bir takım oyunu olduğunu ispatladık.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.