Bodrum Gündem

Kadın Çiftçilerin Güçlenmesi Değerli ve Belirleyicidir

Kadın Çiftçilerin Güçlenmesi Değerli ve Belirleyicidir
14.10.2022
0
A+
A-

Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) Yönetim Kurulu 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü ile ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

Bodrum Gündem Haber

Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) Yönetim Kurulunun 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü ile ilgili yayınladıkları basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“Alınteri ve emeğiyle yaşamımızı zenginleştiren ve dünyamıza değer katan kır kadınlarının 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlarız.

Dünyamızda gıdanın yarısını kadınlar üretiyor. Güzel ülkemizde de kadınlar tarımsal faaliyetlerde ağırlıklı olarak yer alıyorlar. Çalışan kadınlarımızın üçte biri tarım kesiminde. Tarımda çalışanlarabaktığımızda ise kadın ve erkek payı hemen hemen eşit durumda.   Ücretsiz aile işçisi olarak aile işletmelerinde vegeçimlik tarımda yoğun olarak çalışan kır kadınlarımevsimlik tarım işçiliğine çoğu kez aileleriyle birlikte katılıyorlar.

Tarımın en emek yoğun işlerini kadınlar yaparlar. Onları her an tarlada, bahçede ve ahırda çalışırken görebiliriz. Ama onlar başta toprak mülkiyeti olmak üzere mülk sahipliğinde, bankaların kredi kayıtlarında, ziraat odası ya da kooperatif yöneticiliğinde görünmez olurlar. Emeklerinin karşılığını hakça alabilmenin, eşit söz hakkının ve kararlara eşit katılımın henüz uzağındadırlar. Onlar eğitime ve sağlık hizmetlerine erişimde de erkeklerin gerisinde kalırlar.

Biz, Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) olarak, kadın çiftçilerin “ben de çiftçiyim” dedikleri, kaynaklara ve olanaklara eşit olarak eriştikleri bir Türkiye’nin yalnız tarımsal üretimde ve üretkenlikte önemli kazanımlar sağlamakla kalmayacağına yürekten inanıyoruz. Kırsal alanda kadının güçlendirilmesinin ve desteklenmesinin tarımsal üretim ve üretkenliğin çok ötesinde değerler yaratacağınıbiliyoruz. 

Kadın çiftçilerin güçlenmesi; aile çiftçiliğinin korunması, kırsal alanların canlandırılması,yoksullukla mücadele ve kır çocuklarının daha iyi eğitimi için yaşamsaldır. Tarımsal mirasın korunması ve kuşaklar arasında aktarılmasında kadın çiftçilerin duyarlılığı çok önemlidir. Kadınların çevreye olan özeni, sahipleniciliği ve savunuculuğu ise, ülkemizde yaşanan pek çok örnekte ortaya çıktığı gibiçok değerli ve belirleyicidir.

Kadınlar üreten, planlayan, koruyan, mücadele edendir. Bu anlamda kadın çiftçiler toprağa, suyave biyolojik çeşitliliğeyönelik tehditler söz konusu olduğunda erkeklerden çok daha duyarlıdırlar; gelmekte olanı daha önce fark ederler ve gerekli tepkiyi hızla gösterirler.

Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde alınteriyle ve emeğiyle yaşamımızı zenginleştiren ve dünyamıza değer katan kadın çiftçilere şükranlarımızısunuyor, onların desteklenmesinin ve güçlendirilmesininkamusal ve toplumsal bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.