Bodrum Gündem

Kissebükü’nün gizemi gün yüzüne çıkıyor

MUĞLA’NIN BODRUM MAZI BÖLGESİNDE, BİRİNCİ DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANINDA BULUNAN KİSSEBÜKÜ ANTİK ÇAĞ KENTİ KAZILARINDA ESKİ GİZEMLİ BİR KENT AÇIĞA ÇIKIYOR.

Kissebükü’nün gizemi gün yüzüne çıkıyor

Bodrum Mazı’da birinci derece arkeolojik sit alanında bulunan Kissebükü Antik Çağ Kenti kazılarında eski gizemli bir kent açığa çıkıyor.

Bodrum Gündem Haber

Yapılan ön kazı çalışmaları sonucu; vaftizhane, kilise, kiliseye bitişik şapel ve hamam, konutlar, kule ve sarnıçların bulunduğu antik kentte incelemelerde bulunan Vali Yardımcısı ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı İsmail Soykan, kazı çalışmaları hakkında Kazı Başkanı Doç. Dr. Hatice Özyurt Özcan’dan bilgi aldı.

YİKOB’tan 1 milyon TL destek

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı kararlı kazı statüsünde yer alan Kissebükü Geç Antik Çağ Kenti’nde, son bir yıldır Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın desteği ile kazı çalışmaları devam ediyor.

Kıyıdan 800 metre sahil şeridine sahip olan Kissebükü Geç Antik Çağ Kenti, 5. ve 7. Yüzyıl Bizans dönemine ışık tutacak bilgiler saklaması nedeniyle arkeolojik açıdan önem taşımaktadır. Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı şimdiye kadar yaklaşık 1 Milyon Liralık harcama bütçesi ile Kissebükü Geç Antik Çağ Kenti’ni kültür mirasımıza eklemek için çalışmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.