Bodrum Gündem

BODTO Komite Üyeleri Sektörel Sorunlara Çözüm Yaratıyor

BODTO Komite Üyeleri Sektörel Sorunlara Çözüm Yaratıyor

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı 24 Kasım Perşembe günü komite üyelerinin katılımıyla geniş kapsamlı olarak gerçekleşti. 2 Ekim seçimleriyle belirlenen yeni meslek komitesi üyelerine, odanın işleyişi, görevleri, komitelerin çalışma sistemi konularında detaylı bilgi verilirken komitelerin aktardığı sektörel sorunlara karşı çözüm önerileri değerlendirildi.

Bodrum Gündem Haber

Meclis Başkanı İlhan Ersan açılış konuşmasında Bodrum Ticaret Odası’nın kurumsal gücüne vurgu yaparken bunu daha da geliştirerek koruyacaklarının altını çizdi. “Odamız güçlü kurumsal temsil kapasitesi ile kalitesini sürdürmekte.” diyen Ersan meslek komitelerinin Odaların işleyişindeki önemini hatırlattı.

Odamızın devlet katında elde ettiği saygınlığı çok önemsiyoruz…

Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon komite üyelerinin Bodrum özelindeki ekonomik sorunları irdeleyerek Oda yönetimine bildirmelerinin gerekliliğine değindi. “Odamız komitelerimizden gelen sorun ve çözüm önerilerini lobicilik gücü ile ilgili mecralara aktarmaktadır. Bugüne kadar bu şekilde birçok soruna çözüm sağladık.” diyen Başkan Kocadon yeni dönemde de bu faaliyetlerine yoğun olarak devam edeceklerini açıkladı. Kocadon, “Odamızın devlet katında elde ettiği saygınlığı çok önemsiyoruz.” derken son dönemde gerçekleştirdikleri Muğla protokol ziyaretlerinde de bunun gururunu yaşadıklarını açıkladı.

BODTO Başkanı Kasım ayının başından itibaren ticaret siciline 91 yeni üye kaydı yapıldığına ve üyelere 571 belge verildiğine dikkat çekerken artan tüccar sayısının Bodrum’daki ekonomi pastasından alınan dilimleri küçülttüğüne dikkat çekti. Bunun ileride ticari bir sorun da yaratabileceğine değinen Kocadon konuyla ilgili iyi bir ekonomik planlama yapmanın gerekliliğinden bahsetti.

Yeni dönem projeleri hakkında da komite üyelerine bilgi aktaran Başkan Kocadon, “Özellikle tarıma dayalı turizm konusuna ağırlık veriyoruz, 8-10 Aralık tarihleri arasında katılacağımız 16. TTI İzmir Turizm Fuarı’nda da bunu vurgulayacağız.” şeklinde konuştu.

Bodrum’un daha fazla hata yapma şansı yok…

Meclis Başkan yardımcısı Süleyman Uysal ise 2022 yaz sezonunu değerlendirdiği konuşmasında pandemi sonrasında kurvaziyer turizmi, mavi yolculuk ve mega yat ağırlama anlamında önemli bir açılım yaşadıklarına dikkat çekerken bunun sonucunda artan gelir girdisine rağmen yükselen maliyetler sonucu sürdürülebilir operasyonlar yapmakta zorlandıklarına parmak bastı. Uysal “Birçok Rus yatını ülkemizde misafir ediyoruz ancak bu da sigorta konusunda büyük bir problem doğuruyor.” derken konunun takipçisi olduklarını söyledi. Yakın zamanda Bodrum Cup organizasyon komitesi olarak katıldıkları Yacht Raising Forum hakkında da bilgi veren Meclis Başkan Yardımcısı, Bodrum Cup olarak iş modellerinin dünyada konuşulur hale geldiğine değindi. “Bodrum Cup’ın uluslararası bir marka haline gelmesi gurur verici.” diyen Uysal, bir yarıştan öte destinasyon tanıtımı ve kültür yaşatma festivali olduklarına işaret etti. Uysal, Akdeniz çanağında yaşanan sorunların ortak olduğunu belirtirken Bodrum’un artık daha fazla hata yapma şansı olmadığına vurgu yaptı.

BODTO Kurumsal Yönetim Sisteminde Öncü

Konuşmaların ardından Genel Sekreter Prof. Dr. Fuat Önder tarafından Odanın Kurumsal Yönetim Sistemi, Stratejik Plan Çalışmaları konularında meclis ve komite üyelerini bilgilendirici bir sunum gerçekleştirildi. Odanın bağlı olduğu 5174 sayılı TOBB kanuna değinen Önder, Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak birçok konuda üye hizmeti verdiklerini ve bunu hukuksal bir çerçevede gerçekleştirdiklerinin bilgisini verdi. Odanın elde ettiği başarılara da işaret eden Önder bu başarının ardında yürüttükleri sistemsel yapılanma vizyoner yöneticiler ve kalifiye çalışanlar olduğunun altını çizdi. Sunumun ardından 2023-2028 Stratejik Planı için meclis ve komite üyeleri ile SWOT analizi çalışması yapıldı.

BODTO Meslek Komiteleri Bodrum İş Dünyasının Sorunlarına Çözüm Arıyor

Toplantıda 10 meslek komitesinden temsilciler yeni dönem projeleri ve yönetime sundukları konular hakkında bilgi paylaştı. Komite başkanları toplantıda söz olarak şu başlıklara değindi: Habersiz beton dökümlerinde inşaat mühürlenmesi sorunun çözümü için Odanın yönettiği başarılı lobicilik, moloz artıklarının döküm yeri sorunu için düzenlenecek paydaşlar toplantısı, BODTO üye bilgilerinin güncellenmesi, Bodrum Leleg Yolu, Bodrum’un fotoğraf arşivi problemi, KVKK sorunu ve getireceği yükümlülükler, Bodrum’daki vasıfsız etkinliklerin fazlalığı sorunu ve çözümler, işletmelerin yetişmiş personel sorununa karşın yapılabilecek eğitimler, yüksek potansiyeli olan yat imalat sektörünün canlandırılması, çalışanların lojman problemi.

Meslek komiteleri Bodrum’un iş dünyası için faydalı olabilecek projeleri yönetime sunduklarını belirterek konuyla ilgili destekleri için de Oda yönetim kuruluna teşekkürlerini sundular. Toplantıda Odanın tüm birimleri ile kurumsal, saygın ve etkin bir güç oluşturduğu vurgulanarak yeni dönemde aktif çalışmalara devam edileceği belirtildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.