enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Cengiz İnşaat Ahmet Aras Hakkında Suç Duyurusunda bulunacak

Cengiz İnşaat Ahmet Aras Hakkında Suç Duyurusunda bulunacak

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Cengiz İnşaat’ın ruhsatını iptal ederek sisteme işleteceğini söylemesinin ardından Cengiz İnşaat tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Bodrum Belediye Başkanı, aldığı bu karar ile mevzuata açıkça aykırı davranmış olup bu hukuka aykırı işleme karşı derhâl yasal yollara başvurulacak ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır…” ifadeleri yer aldı.  

Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras 7 Ocak 2023 Cumartesi günü Bodrum’da görev yapan yerel ve yaygın basın temsilcilerinin katılımı ile bir basın toplantısı düzenledi. Yaklaşık bir saat süren basın toplantısında Cengiz İnşaat’ın Cennetkoy’da yapacağı inşaata neden ruhsat verildiğini ve neden şimdi bu ruhsatın iptal edildiğini içeren bilgileri gazeteciler ve kamuoyu ile paylaştı. Başkan Aras Cengiz inşaata verilen ruhsatın iptal ettik ve Pazartesi günü itibarı ile bu iptal kararı sisteme işlenecek…” dedi.

Bodrum Belediyesi tarafından Cengiz İnşaata verilen ruhsatın iptal kararı Bodrum kamuoyunda bu iptal kararının geç verilmiş bir karar olduğu yönünde görüş bildirirken, kimi kesimler ise bu kararın doğru bir karar olduğu görüşünü dile getirdiler.

Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi yazılı bir açıklama yaptı…

Kamuoyunda bu tartışmalar sürerken Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamanın başında; “Şirketimiz tarafından Bodrum Cennet Koyu’nda gerçekleştirilmesi planlanan turizm projesi kapsamında, Bodrum Belediyesi tarafından 12.12.2022 tarihinde düzenlenen yapı ruhsatlarının iptali kararına ilişkin basın açıklamasıdır…” ifadeleri yer aldı.

Ruhsat 6 Ocak’ta iptal edilmiş ve 9 Ocak (bugün) resmi bildirim yapılmış…

Açıklama şu şekilde devam ediyor; “Şirketimizin, Muğla İli, Bodrum İlçesi, Gölköy, Göl Mahallesi 306 Ada 1 parselde (eski 107 parselden ifraz edilen) kayıtlı bulunan taşınmazı üzerinde gerçekleştireceği projeye ilişkin olarak Bodrum Belediyesi tarafından 12.12.2022 tarihinde yapı ruhsatları düzenlenmiştir. Ancak 06.01.2023 tarihli Belediye Başkanı Olur’u ile bu ruhsatların iptal edildiğine dair bugün (09.01.2023) Şirketimize resmi bildirim yapılmıştır…”

Cengiz İnşaat; “Ruhsat İptali Hukuk dışı, keyfi ve siyasidir…”

“Öncelikle belirtilmelidir ki Bodrum Belediye Başkanı’nın yapı ruhsatlarımızın iptaline dair verdiği bu karar, maalesef hukuk dışı, keyfi ve siyasidir…” ifadelerinin yer aldığı açıklamada neden iptalin hukuk dışı olduğu anlatılırken bazı noktalar oldukça dikkat çekiyor.

Açıklama şu şekilde devam ediyor; “Çünkü Şirketimizin anılan parselde mülkiyet hakkına sahip olduğu Bodrum Tapu Sicili Müdürlüğü’nün resmi kayıtları ile sabittir. Tapu kayıtlarında, parselde uygulama yapılmasını ve projenin gerçekleştirilmesini önleyici bir kayıt veya şerh de bulunmamaktadır. 

Daha önce kamuoyu ile paylaştığımız üzere, parsel uzun yıllardır turizm imarlı bir parsel olup Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili kurum ve kuruluşlarının resmi onayları ile parselde ifraz ve kamuya terk işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Yapı ruhsatlarının düzenlenmesi aşamasında da Bodrum Belediyesi, Bodrum Tapu Sicil Müdürlüğü dahil ilgili tüm kurumlarla resmi yazışmalar yapmıştır. Aradan geçen sürede Şirketimizin yapı ruhsatlarının iptalini gerektirir bir durum değişikliği yaşanmamıştır. 

Yapı ruhsatlarının iptaline gerekçe olarak gösterilen idari davalarda Şirketimiz veya Bodrum Belediyesi taraf olmadığı gibi Bodrum Belediyesi bahsi geçen kararlardan ruhsat sürecinin başından beri haberdardır.

Bilindiği gibi taşınmaz mallarda mülkiyet hakkının ispatında tapu sicili kayıtları resmi, yegâne ve kesin delildir. Bodrum Belediyesinin geçmişte idari davalarda verilen bazı mahkeme kararlarını gerekçe göstererek Şirketimizin parseldeki mülkiyet hakkının sona erdiğini tespit etme yetkisi yoktur. Bu konu yalnızca adli yargı mercilerinin yetkisinde olup bahsi geçen idari yargı kararlarının, parselin son sahibi olan Şirketimizin mülkiyet hakkını hukuken etkilemesi mümkün değildir…”

Başkan ve İlgililer Hakkında Suç Duyurusunda bulunulacak…

Açıklamanın sonunda ise “Açıklanan nedenlerle Bodrum Belediye Başkanı, aldığı bu karar ile mevzuata açıkça aykırı davranmış olup bu hukuka aykırı işleme karşı derhâl yasal yollara başvurulacak ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur…” denilerek Bodrum Belediye Başkanı başta olmak üzere, bu konu ile ilgili suç duyurunda bulunulacağı kaydediliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.