Bodrum Gündem

Şaka gibi haber; Su tutmayan gölet yapıldı

Şaka gibi haber; Su tutmayan gölet yapıldı

CHP’li Muğla Milletvekili Suat Özcan Tarım Bakanlığına; “Kavaklıdere Menteşe göletinde hiç sulama yapılmadığı halde su miktarı neden azalıyor? Yağmurun dışında göleti besleyecek ekstra bir çay ya da dere olmayan gölet neden yapıldı?” şeklinde çok manidar sorular sordu

Bodrum Gündem Haber

CHP’li Muğla Milletvekili Suat Özcan Kavaklıdere Menteşe Göleti ile ilgili yurttaşlardan gelen şikayetler nedeni ile bölgede incelemelerde bulundu. Yağmurun dışında barajı besleyecek ekstra bir çay ya da dereyi de orada göremediklerini belirten Özcan yaklaşık 5 ay önce Tarım ve Orman Bakanlığına “Hiç sulama yapılmadığı halde gölette suyun yok denecek kadar az olduğunu gördüm. Böyle sorunlu yani su tutmayan bir göletin bölge halkına ve tarıma ne gibi bir faydası olacak?” diye sordu.

Yandaşlara haksız kazanç sağlamak için işlevsiz ve yanlış yatırımlar yapılıyor…

“Son yıllarda yapılan bazı yatırımların işlevsiz ya da yanlış yatırım olduğu ortaya çıkıyor. Düz ovada tünel yapımı, yolcusu ve uçuşu olmayan havalimanları gibi bedeli halkın vergileri ile ödenen birçok yanlış yatırıma bir yenisi daha eklendi…” şeklinde konuşan CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, CHP Kavaklıdere CHP İlçe Başkanı Mehmet Gülhan ve bir grup vatandaş ile barajın bulunduğu Nebiler mahallesine gittiğini, durumu bizzat yerinde gördüğünü ve konuyu T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına bir soru önergesi ile sorduğunu kaydetti.

Konuyu yurttaşların vicdanına ve taktirine sunuyorum…

Tarım ve Orman Bakanlığına verdiği soru önergesinin yaklaşık beş ay sonra geldiğini vurgulayan CHP’li Özcan, Bakanlıktan gelen yanıtı basın ve kamuoyu ile paylaşarak verilen yanıtı yurttaşların vicdanına ve taktirine bıraktığını söyledi.

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’nın

Muğla Milletvekili Sayın Suat Özcan’a Ait 7/69861 Esas Numaralı Yazılı

SORU ÖNERGESİNE DAİR CEVAPLAR

Sulama amaçlı depolama tesislerinin yapılacağı yer seçilirken; hidrolojikjeolojik ve topografik etkenler ile memba-mansap su kullanım hakları, sulanabilir arazi varlığı, proje ekonomisi ve çevresel koşullar DSİ kriterlerine ve ilgili Genelge yönergelerine göre inceleme ve değerlendirmeye alınmakta ve yapılan teknik çalışmalar sonucunda gölet için optimum depolama hacmi tayin edilerek en etkili sulama sistemi ile mevcut tarım arazilerinin verimli bir sulama imkanına kavuşturulması hedeflenmektedir. Yukarıdaki esaslar göz önünde bulundurularak Gökdere Mahallesinin yaklaşık 500 metre kuzeyindeki Sarnıç deresi üzerinde yapımı planlanan Menteşe Göleti ile Menteşe Beldesine ait 2.626 dekar tarımsal alanların bir bölümünün sulanması hedeflenmiştir.

Depolama tesislerinin yapımında su sağlayan en önemli kaynaklar akarsulardır. Akdeniz ikliminin etkisine bağlı olarak yazları sıcak ve kurak geçen Ege Bölgesinde akarsuların rejimleri yağmura bağlı olup kış sularının depolanması oldukça önem arz etmektedir. Göletin yağış havzasını temsil eden yağış istasyonları tespit edilerek istasyonların en güncel verileri değerlendirmeye alınmış ve gölete gelen akışı tespit etmek için yapılan su temini çalışmaları sonucunda proje yerini temsil edecek su potansiyelini belirleyecek olan en garantili ve güvenilir akımlar tespit edilmiştir.

Menteşe Göleti, ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilmiştir. Gövde yüksekliği 35 metre olan gölet ile 1,4 milyon m^ su depolanarak 2.626 dekar tarımsal arazinin modern basınçlı borulu sistem şebekesi ile sulanması sağlanacaktır. Göletin tamamlanmasına müteakip yapılan izlemeler sonucunda gölette kaçak olup olmadığı, ortaya çıkacak veriler doğrultusunda belirlenecektir.

Muğla ili, Kavaklıdere ilçesinde bulunan 2.626 dekar tarımsal arazinin basınçlı borulu sistem ile sulanmasını sağlayacak “Muğla Kavaklıdere Menteşe Göleti ve Sulaması ” 09.06.2016 tarihinde imzalanmış akabinde 14.06.2016 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaat faaliyetleri başlatılmıştır. İşin devamında ortaya çıkan muhtelif teknik ve/veya ekonomik sebeplerden dolayı süre uzatımlı iş bitim tarihi 27.10.2020 olan iş, jdiklenicinin talebi üzerine 18.01.2019 tarih ve 30659 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren 7I6I sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hülonünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 32. Maddesi hükümleri doğrultusımda Bölge Müdürlüğümüzün 19.03.2020 tarih ve 190633 sayılı Olur’u ile tasfiye edilmiştir. Tasfiye esnasında gölet inşaatı tamamlanmış ancak sulama şebekesine ait ise herhangi bir imalat yapılmamıştır.

Bu nedenle; işin eksik kalan kısımlarının tamamlanarak bir an önce faydaya dönüşmesi için “Muğla-Kavaklıdere Menteşe Göleti Sulaması” adı altında 10.11.2020 tarihinde yapılan yeni ihalenin sözleşmesi 04.02.2021 tarihinde imzalanarak işe başlanmıştır. İşte %50 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup sahada 12.400 metrenin üzerinde HDPE boru döşenmesi tamamlanmış, çalışmalara hızla devam edilmektedir. İşin 2023 yılı sulama sezonundan önce tamamlanarak, 2.626 dekar tarımsal arazinin basınçlı borulu sistem ile sulanmasını hedeflenmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığından gelen yanıt çelişkilerle dolu…

CHP Muğla Milletvekili Özcan soru önergesine verilen yanıtta çelişkili açıklamalar mevcut olduğunu kaydederek; “Bu göletin inşaatını yapan yüklenici firmanın tasfiyesinde (19.03.2020 tarihinde)  işin tamamlandığı belirtilmektedir. Sonraki süreçte barajın su tutmadığı o halde gölette kaçak olduğu düşünülmektedir. Bu durumda bile şu soruları yeniden sormak gerekmiyor mu?” diyerek şu soruları sordu;

  1. Göletin yapıldığı sahanın zemin etüdü yapılmış mıdır?
  2. Yer seçiminde bir sorun mu vardır?
  3. Menteşe Göleti toplam ne kadara ihale edildi?
  4. Yüklenici firmaya tasfiye yapıldığı ana kadar ne kadar ödeme yapıldı?
  5. Gölet inşaatını yapan Yüklenici firma İşin sahibi olan DSİ’ye barajı sağlam ve kullanılabilir olarak teslim etmesi gerekmiyor mu?
  6. DSİ Suyu olmayan gölet ile hangi tarlayı, hangi bahçeyi sulayacak bu durum merak edilecek bir durum değil mi?

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan açıklamasını; “Menteşe sulama gölet yapımında ve sonrasında baştan sona birçok suistimalin ve cevaplandırılması gereken sorular bulunuyor. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz ve bu işin peşini de sonuna kadar takip edeceğim…” şeklinde tamamladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.