Bodrum Gündem

Zamanı durduran ressam Mine Arasan’ı kaybettik

Zamanı durduran ressam Mine Arasan’ı kaybettik

Uzun yıllardır Bodrum’un Gümüşlük mahallesinde yaşamını sürdüren ressam Mine Arasan yaşamını yitirdi.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Aslında siz değerli okuyucularımıza vefat haberlerini belli bir kalıp içinde yazarak duyururuz. Fakat sevgili Mine’nin vefatını aynı şekilde duyurmaya yüreğim dayanmıyor. İçindeki çocukta saklanmış ve onun saflığıyla bu hayatı besleyen, yaşayan canım Mine’nin aramızdan ayrılışını nasıl bildik cümlelerle duyurabilirim ki?

Özel yaşamında ve eserlerinde tercih ettiği mor, şeker pembesi ve turkuaz renkleri ile hayata sımsıkı bağlı olan Mine tuvalden taşa, camdan ağaca eline ne geçerse onu sanat eserine çevirebilecek bir kabiliyete sahip gerçek bir sanatçıydı. Pek çok sergiye imza atmış olan Mine Arasan’la pandemi döneminde daha yoğun görüşmeye başladık. Gazeteci Fatih Bozoğlu ve Mine aylarca birlikte çalışarak Mine’nin hayatını anlatan bir kitap taslağı hazırladılar. Mine, o kitabın okuyucularıyla buluşabilmesi adına taslağı basılmak üzere Bodrum Belediyesine teslim etmişti.

Canım Minem, ne yazık ki onu görmeye ömrü vefa etmedi.

Renkli kişiliği ile tanıdığımız  Mine Arasan’ın Cenazesi, yarın(Cuma)  ikindi namazına müteâkip Gümüşlük Merkez Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Aşağı Karakaya Mezarlığı’na defnedilecek.

Emine Mine Arasan Kimdir?

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni (Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) bitirdi. Altı yıl reklamcılık sektöründe çalıştı. Basın Müzesi – 2001 Sanat Galerisi – Gül Mine Sanat Merkezi – Bakırköy Belediyesinin Sanat Danışmanlıklarını yaptı. Bunun yanı sıra, resim – gravür – seramik atölyelerinde yetişkinlerle ve çocuklarla çalışmalar yaptı.

Sanat fuarlarına, festivallere, çalıştaylara katıldı. Kitap kapaklarında eserleri ve şiir kitaplarında desenleri kullanıldı. Yerel gazetelerdeki köşesinde sevgi ve sanat yazıları yazdı. Türkiye genelinde, hastanelerin çocuk polikliniklerine çocuklarla duvar resimleri yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında 67 kişisel, yüzlerce karma sergiler gerçekleştirdi.

Aldığı ödüllerden bazıları:

Bilimsel eserler ve İsviçre’nin Rotavizyon Yayın Evleri Illüstrasyon Resim Yarışması Jüri Özel Ödülü. Tekel Resim Yarışması 3. Ödülü. Uluslararası Margarita Ödülü Ex-libris Bienali Başarı Ödülü. İtalya Ortona Ex-Musicis Yarışması 3. Ödülü. Mevlana Barış Ödülü. Yeşil Marmara Gazetesi Yılın Sanatçısı Ödülü. Truva Kültür Sanat Yılın Sanatçısı Ödülü ve pek çok teşekkür plaketleri.

Kişisel sergilerden bazıları:

Kazım Taşken sanat galerisi – 15. Uluslararası İstanbul festivali retrospektif sergisi – Fransız Kültür Merkezi – Toprak Bank Sanat Galerisi – İlhan Sanat Galerisi – Galeri Oda – Galeri Ares . İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Sanat Galerisi – Tatbiki Sanat Galerisi – Durak İst. İstanbul ve Ankara Sergileri. Hannover – Köln – Berlin – Zürih Başkonsolosluk Sanat Galerileri. Dibeklihan – Babylon – İdart – Yeşil Galeri – Midtown – Mor Sanat Bodrum sergileri.
Karma sergilerden bazıları; Devlet Resim ve Heykel Yarışmalı Sergi Ankara – DYO yarışmalı sergi – Atatürk Kültür Merkezi – Habitat 2 sergisi – Türkiye iş Bankası Özgün Baskı Yarışmalı Sergi – Türk Ex-Libris Sanatçıları Sergisi Galeri Eralov Roma – Uluslararası Nazım Hikmet Özgün Baskı Yarışmalı Sergi Arkeoloji Müzesi – İzmir Resim Heykel Müzesi. Şanlıurfa – Trabzon Kültür Merkezi. Özgün Baskı Yarışmalı Sergi Almare İtalya. Ex-Musicis Ortona. 3. Bianel Ex-Libris Sergisi İtalya. Jokey Klüp Yarışmalı Sergi. Tisva Sanat Bienali Ankara. Pera Sanat Galerisi. Cemal Reşit Rey İstanbul. Kadın – Sanat Festivali İstanbul. Trafo Bodrum – Sakıp Sabancı Kültür Merkezi – Bodrum Art Sergisi Midilli Yunanistan.

Uluslararası Plastik Sanatlar – Ex-Libris – Koleksiyon Klup Üyesidir. Mine Arasan’ın Hayatı Gülümseten Sanatçı İsimli Sanat Kataloğu, Çizgiden Söze – Aşk Yüreğime Dokundu – İmzamı Seni Seviyorum’a Attım İsimli Desen ve Şiir Kitapları yayımlandı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.