Bodrum Gündem
Özkan Saçkan

Özkan Saçkan

1953 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğu babasının memur olmasından dolayı çeşitli illerde geçti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakütesi’ni bitirdi. Gazetecilik mesleğine 1975 yılında başladı. Dünya - Son Havadis – Günaydın - Takvim -Sabah – Akşam - Hürriyet gazetelerinde yazı işleri bölümünde editör, sayfa sekreteri, Bölge / Şehir Gazeteleri Müdürü, Yurt Dışı Yayınlar Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü pozisyonlarında çalıştı. 2012 yılından itibaren Sözcü Gazetesi’nde Yurt Dışı Yayınlar Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. 2014 – 2021 yılları arasında Sözcü Gazetesi’nde kitap eki çıkartmıştır. Halen Türkiye’nin çeşitli illerinde yayınlanan internet haber mecralarında kitap eleştirileri ve röportajları yayınlanmaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği üyesidir. Özkan Saçkan evli ve iki çocuk babasıdır.

  Özkan Saçkan ile Günün Kitapları 12 Mayıs 2024

  Kitapçıların raflarında yer alan 6 kitabı sizler için yorumladım.

  Lüks Satış Teknikleri:  “Lüks, kendinizi ödüllendirmenin ve hayatın güzelliklerini kutlamanın bir yoludur.” – Givenchy. “Lüks, hayatın tadını çıkarmak için gereksinim duyduğunuz tüm araçları sağlar.” – Lamborghini.

  Kahramanlar ve Sefiller:  Yaşadıklarını unutmak için tek şansı kendini mesleğine vermekti. 1868-1914 arası devlet yönetimi, toplum hayatı, iç dış siyasi ilişkiler ekseninde bir Osmanlı subayının kısacık hayat serüvenini okurken yakın tarihimize yeniden göz atma fırsatını bulacaksınız.

  Sessizliği Vurun:  Gerçeğimi verin bana. İşte, sesim çıkıyor. İhtimallerimi elimden almayın! Yaşamadığım ihtimallerim var, bana beni geri verin! Ölmekte olan bir sessizliğim var, bana sessizliğimi geri verin… Elim, kolum, dilim bal…

  YK-Enerji-14062024
  YK-Enerji-14062024
  previous arrow
  next arrow

  Yenilebilir Enerji:  Dünya nüfusunun çoğu, yeterli enerjiye sahip değil. İklim değişikliğine ve kirliliğe yol açmayan, uygun maliyette, herkese yetecek güç kaynaklarına ulaşılmak isteniyorsa, çözüm yenilenebilir enerji kaynaklarında yatıyor.

  Selam Metin, Ben Berceste:  Öylesine dayanılmaz bir işkenceye dönmüştü ki Berceste’nin hep aynı şekilde tekraar, tekraaar, tekrarlanan telefonları, tek kelime edebilecek hâlde değilim. Benden tıss çıkmayınca, aynı sabit vurgularla aynı sözleri tekrarladı: ‘Selam Metin  BEN  Bercesteee.’

  Quincas Suçığlığı’nın Ölümü ve Ölümü: Gün gelir, pislik içindeki bekâr odasında cansız bedeni bulunur. Terk ettiği “eski” ailesi istemeye istemeye bir cenaze töreni düzenler. Joaquim’in saygın anısını yeniden yaşatmaktır tek arzuları. Ancak Quincas Suçığlığı’nın “ayyaş” dostları cenazeye gelip onu tabutun içinde gülümser halde bulduklarında, ölmediğine kanaat getirip son bir parti için yanlarında sürüklerler.

  İşte o kitaplar;

  Lüks, hayatın kalitesini artırmak, keyifli anları yaşamak

  EKREM Sağel’den LÜKS SATIŞ TEKNİKLERİ. “Lüks, en kaliteli malzemelerin, zarafetin ve konforun bir araya gelmesidir.” – Bottega Veneta. “Lüks, asla eski moda olmayan bir trenddir.” – Audrey Hepburn. “Lüks, mümkün olanın en iyisidir.” – Richard Mille. “Lüks, hayatın güzelliklerinin tadını çıkarmaktır.” – Oscar Wilde. “Lüks, hayatın kalitesini artırmak, keyifli anları yaşamak ve kişisel tatmin sağlamak için bir araçtır.” – Bentley.  “Lüks, hayatın keyifli anlarını özelleştirmenin ve kutlamanın bir yoludur.” – Jaeger-LeCoultre.  “Lüks, yaşamın en güzel anlarını yaşamaktır.” – Bulgari. “Lüks, bir hayat tarzıdır ve kendinize ve sevdiklerinize en iyisini sunmanızı sağlar.” – Cartier. 160 SAYFA. (CERES YAYINLARI)

   

   

  Kahramanlar hatırlanır, sefillerin varlığı bilinir

  ASİL Ünsal’dan KAHRAMANLAR VE SEFİLLER-Aşk İsyan ve 2. Abdülhamid Han. Altı yüzyıl aynı coğrafyaya hâkim olan Osmanlı İmparatorluğu’nun mantalitesini zamanın şartlarına uyduramaması, geçmişiyle yaşayıp, bilimsellikten uzak yaklaşım tarzlarını inatla sürdürmesi, bunu eski değerlerini korumak olarak kutsaması kaçınılmaz sonu getirmekteydi. Ülkeler arası iletişim artmıştı. Sömürgeci dış güçler bilimselliklerinin ve ekonomik güçlerinin yardımıyla devletin açık yaralarını kaşıyarak doğru kararlar alınmasını engelliyorlardı. Yapılan nadir olumlu işlerden biri, yarım asır sonra gerilemeyi durduracak neslin yetiştirilmeye başlanmasıydı. Cemal bu neslin bir temsilcisiydi. Aile ve toplum değerlerine bağlılıkta tam bir Osmanlı, aldığı eğitimlerin etkisiyle her türlü noksanlığı eleştiren, süregelen düzen ile ideallerinin arabuluculuğunu yapmakta olan bir subay. Evliliğinin ilk yıllarında yaşadığı yıkımlar onu memleketin bir köşesine kirli bir savaşın içine atmıştı. 368 SAYFA. (DESTEK YAYINLARI)

  “Deli dediğin gerçeği çalınandır”

  BERKAY Ateş’ten SESSİZLİĞİ VURUN- Beş Oyun Bir Öykü. Oyuncu-yazarın ilgiyle karşılanan beş oyununu ve bir öyküsünü bir araya getiren kitap, karanlık masallara hapsolmuş insanları, hüznün hem düşmanı hem âşığı olan yazgıları sahneye taşıyor: Kent sokaklarında, dağ başlarında ya da belki bir rüyada gerçeğin izini sürenler, dili dolaşanlar, derdini anlatsa da ciddiye alınmayanlar, sessizliğe ya da deliliğe mahkûm edilenler…Her şeyi unuttuğumu biliyorum, ancak hatırladıklarım da az değil!. 216 SAYFA. (EVEREST YAYINLARI)

   

   

   

  Çözüm yenilenebilir enerji kaynaklarında
  NİCK Jelley’den YENİLEBİLİR ENERJİ-Kısa Bir Giriş-Bilim 23. Fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi destekleyen piyasa dinamikleri de söz konusu, fakat ABD’nin Paris İklim Antlaşması’ndan çekilmesinin tartışılması ve fosil yakıt lobilerinin çalışmaları karşı yönde bir basınç oluşturuyor. Oysa daha şimdiden dünyanın pek çok bölgesinde en ucuz elektrik, rüzgâr ve güneş çiftliklerinden elde ediliyor. Ve bu kaynaklar dünyanın tüm enerji ihtiyacını karşılayabilir. 160 SAYFA. (İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)

   

   

   

  Kitap gerçek hayatlara daha yakın

  MEHMET Yaşın’den “SELAM METİN, BEN BERCESTE”. Kadim aşk hikâyelerinden bugüne yaratıcıların “gerçek” deneyimleri çoğu okura eserden daha cazibeli gelmiştir. Kitap bir kurgu olduğu hâlde gerçek hayatlara daha yakın. Hem kimseleri yormadan, kurmaca kartlarının açık edilerek oynandığı sıra dışı bir roman hem de yazarının Türkiye’de bulunmadığı son on yılda Atina, Rodos, Üsküp, Berlin, Cambridge ve Londra gibi kentlerde yazdığı sınır dışından bir anlatı. Kabulleri, kalıpları zorluyor Yaşın; “İtiraflarla” başlayan bir aşk-yas-yaşlanmazlık ve bir sinir ucu romanı sunuyor okura. Çok dilli, anti kahraman zengini, kara mizahla dolu ve her şey olduğu gibi. “Ses”i? çınn n n ç ı ı n N N N. “Bir eyva a a h koptu içimde. Kaldırmasaydım keşke ahizeyi.   304 SAYFA. (İTHAKİ YAYINLARI)

   

  Tek arzuları saygın anısını yeniden yaşatmak

  JORGE Amado’dan QUİNCAS SUÇIĞLIĞI’NIN ÖLÜMÜ VE ÖLÜMÜ. Saygıdeğer devlet memuru Joaquim Soares de Cunha, huzurlu ve saygın hayatını, onu çok seven ailesini birdenbire terk edip bambaşka bir hayat kurar kendine. Artık dünyevi zevklere gark olmuştur ve tek kelimeyle serseri bir yaşam sürmektedir. En yakın dostları batakhane insanları, ayyaşlar, evsizler ve kaldırım gülleridir. Tek yaşam kaynağı ise elinden düşürmediği içkisi. O artık Quincas Suçığlığı’dır! Gün gelir, pislik içindeki bekâr odasında cansız bedeni bulunur. Terk ettiği “eski” ailesi istemeye istemeye bir cenaze töreni düzenler. Joaquim’in saygın anısını yeniden yaşatmaktır tek arzuları. Ancak Quincas Suçığlığı’nın “ayyaş” dostları cenazeye gelip onu tabutun içinde gülümser halde bulduklarında, ölmediğine kanaat getirip son bir parti için yanlarında sürüklerler.  80 SAYFA. (KIRMIZI KEDİ YAYINLARI)

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.