Bodrum Gündem
TANDOĞAN UYSAL

TANDOĞAN UYSAL

Tandoğan Uysal; 1985 yılında Anka Haber Ajans’ında muhabir olarak başlayan basın hayatı sırasıyla, Ulusal Basın AJANSI (UBA) Anadolu Ajansı İsveç Bürosu ve Hürriyet Gazetesi’nde 25 yıl süren İsveç Temsilcisi olarak çalıştı. İsveç Devlet Radyosu Türkçe bölümünde serbest gazeteci olarak çalıştı.

  Bodrum’da 3 metre kuralı Tamer Mandalinci’nin başını ağrıtabilir

  Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci’nin Kumbahçe’deki işletmeleri 3 metre kuralına uyacak mı? Bu uygulama tüm Bodrum’da uygulanacak mı?

  Geçtiğimiz günlerde Bodrum Belediye Başkanı Sayın Tamer Mandalinci, Kumbahçe sahilinde işletmelere ait servis alanı olarak kullanılan plaj bölgesine gelerek, işletme sahipleri ile yaptığı görüşmede denizden 3 metre mesafeyi denize girecek vatandaşlara bırakılmasını istedi.

  İstemesine istedi de işletmeler buna uyacak mı? O da ayrı bir konu.

  Bu 3 metre arkadaki masalarda oturanların önünde güneşlenmek psikolojik olarak nasıl bir duygu olur?

  İşte ola ki bu 3 metre kuralı işletmeler tarafından yaşama geçirilse de bu uygulama bir rahatsızlık yaratmayacak mı? Konusu tartışılıyor.

  Bodrum üzerine yazılar yazdığımı bilen çok sayıda kişi beni arayarak bir teklife sıcak bakmadıklarını söylediler.

  Neden olarak da 3 metre mesafeden, sanki bir gözlem altında gibi güneşlenme psikolojisi yaratacağı için rahatsız edici olduğunu söylediler.

  Burada en iyi çözüm olarak da bu alanın gündüzleri plaj, akşam saatlerinde de işletmelerin servis alanı olarak kullanılmasını en sağlıklı yol olacağını söylediler.

  Bence de bu 3 metre uygulaması pek uygulanabilir bir uzaklık değildir.

  Bir kere işletmeler bu 3 metreyi hep ihlal edecektir. Bu hem belediye, hem işletmeler açısından bir baş ağrısı olacaktır. Tabi ki oraya deniz girmeye gelip güneşlenmek isteyenlerde sürekli şikâyetçi olacağı için her gün taraflar açısından sıkıntılı olacak.

  -Masadakiler ya da kumdakiler alkol alırsa bu 3 metre sıkıntı yaratır

  Bir de masada oturanların alkol aldığını düşünecek olursak, konu bu sefer başka boyuta taşınacak. Ya da bunun tam tersini düşünecek olursak denize girmeye gelenler beraberinde alkol getirmişse, bu da ayrı bir sıkıntı ve tartışma oluşturacak.

  O nedenle gündüzleri halkın kullanacağı plaj akşam saatlerinde de işletmelerin işletme alanı olması en sağlıklı alternatif olacak.

  -Ahmet Aras’ın ilk 2 yılında bu başarıyla uygulanmıştı

  Eski Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras görevinin ilk 2 yılında bunu yapmıştı

  Ancak ne olduysa bu formül daha sonra işletmelerin işgali ile sonlandı.

  -En ideal çözüm bu

  Eğer kıyıları vatandaşa açmak istiyorsak en ideal çözüm şimdilik bu gibi gözüküyor.

  Tabii ki takdir Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci’ye kalmıştır. Benim naçizane ve her 3 taraf içinde geçerli teklifim de budur.

  Aksi takdirde her 3 tarafta sıkıntılı olacak ve Tamer Mandalinci kardeşimiz de arada kalacak.

  Tandoğan Uysal/ Stockholm

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  1. Zafer dedi ki:

   3 metre’den öteye işletmeler koşulsuz,şartsız geçmemeli geçenler kapatma cezası ile cezalandırılmalı sahiller halkın’dır o veya bu işletmeye sırf para için peşkeş çekilemez herkes kurala uyacak NOKTA.