Bodrum Gündem

Özkan Saçkan ile Günün Kitapları 15 Mayıs 2024

Özkan Saçkan ile Günün Kitapları 15 Mayıs 2024

Kitapçıların raflarında yer alan  6 kitabı sizler için yorumladım

İçsel Mühendislik: Kitap, devrim niteliğinde bir düşünme biçimi geliştirerek mutlu bir hayata ulaşma fırsatıyla tanışmanızı sağlıyor.

Astroloji ve Kendini Bulma Sanatı: Kitap, insanın göklerin altındaki bireysel yolculuğunu irade ve kader ekseninde incelerken kutsallığın gökte değil, içimizde olduğunu da gösteriyor.

Ya Suçlu Lektinse: Ya çok yediğiniz için değil de, lektinden zengin ve yanlış yiyecekler yüzünden kilo alıyorsanız? Evet, Lektin şişmanlatır!

Gölgesine Tutsak: Yazar ikinci kitabında bu kez dünya klasiklerinin sayfalarında gezinen bir mümeyyiz olarak çıkıyor karşımıza; iyilik ve kötülük kavramlarını ustalıkla gözler önüne seriyor. Arkabahçe’nin gölge bir yerinde, sayfalarına tutsak olacağımız bir kitap daha!..

Kayayı Delen İncir: Birey olarak yine yalnızdır, çıkışsızdır ama bireysel kurtuluşu toplumsal kurtuluşta gören bir bilince her zaman sahiptir. 

Üç Klasik Ütopya:  Yazar, yeni Atlantis’i yazarken Platon’un devlet, Timaeus ve Critias’ı ile Thomas More’un Ütopyasından esinlenmiştir. Yeni Atlantis, yazarın toplumların bilimle gelişeceğine olan inancının aynasıdır.

İşte o kitaplar;

Bir ustadan gerçek mutluluğa ulaşmanın yolları

SADHGURU’dan İÇSEL MÜHENDİSLİK- Bir Yoginin Mutluluk Rehberi. Yoga, içsel enerjileri, bedeninizi ve zihninizi ideal kapasitede çalıştırarak harekete geçirebilen sofistike bir kendini güçlendirme sistemidir. İç dünyanızı tam olarak istediğiniz gibi yönetmenizin, kendi mutluluğunuzu inşa edebilmenizin yolunu açar. Bir yogi hayatını böyle bir genişlemeyle yaşar. Vizyoner yogi yazar da bu çığır açan kitapta, doğaya benzersiz bir yakınlığı olan bir çocuktan Hindistan’ı motosikletiyle dolaşan gözü pek bir gence evrilmesinin hikâyesinden yola çıkarak yoganın temellerini anlatıyor. Güney Hindistan’daki bir dağın tepesinde zamanın durduğu ve kökten değişmiş olarak yeniden doğduğu o özel aydınlanma anını bizlerle paylaşıyor. Bugün kendini insani amaçlara adamış bir kuruluş olan Isha’nın kurucusu Sadhguru, milyonlarca kişinin yolunu aydınlatıyor.  Bu derin ve ilgi çekici kitaptaki saf bilgelik, okuyuculara kanıtlanmış, taze, canlı ve yeni araçlar sunuyor. 256 SAYFA. (LİBROS KİTAP)

Kutsallık gökte değil, içimizde

JUNO Yıldız Gözlemcisi’den ASTROLOJİ VE KENDİNİ BULMA SANATI- Çarkıfeleğin İzinde. “İnsan uyanana kadar yıldızların esiridir. Uyanmış bir kişi ise yıldızlara tesir eder.” Muyiddin İbnü-l Arabi. Eskiler dünyanın gidişatına çarkıfelek adını vermişlerdir. Ancak insan çarkıfeleğe girerken, yani zaman ve mekân âlemine bedenlenirken, ruhtan olduğunu unutur. Kendi güneşinin ışığını, ruhun sonsuz enerjisinden aldığı bilgisini derinde bir yere iter ve egosuyla yaşamaya başlar. Çarkıfeleğin derdi bize bizi buldurmaktır. Kaçınılmaz olan kaderse, başa gelecek olanlar değil, alınması gereken derslerdir. Bu dersleri alırken oluşan senaryolara, kendi seçimlerimizle sürekli müdahale ederiz. Evrende sonsuz sayıda senaryo vardır. Matriks, seçtiğimiz yönü kapsayarak anında yeniden yapılanır ve bilincimizi yapılandırmak için gerekli olan deneyimler, bize bu yeni senaryo üzerinden akar. Çarkıfelek her bir canı, kendi “en iyisine” ulaşmak için hâlden hâle koyarken, insan hiç farkına varmadan bütün insanlığın gelişim sürecine de doğrudan veya dolaylı yolla katkıda bulunur.. 144 SAYFA. (LİTERATÜR HAYAT)

Kimse çok yediği için kilo almaz!

PINAR Demirkaya’dan YA SUÇLU LEKTİNSE! “Üzgünüm ama yağ yakıcı çorba henüz bulunmadı ve sabah suya eklediğiniz limon da sizi zayıflatmayacak!” Bugün konuştuğumuz tüm sağlık sorunlarının ve fazla kilonun sebebi, bize ulaşma çabasını görmezden geldiğimiz vücudumuzla iletişimimizin kopuk olmasıdır. Kimse çok yediği için kilo almaz! Kilo almak bir yan etkidir ve buna neden olan hastalık iyileştiğinde fazla kilo da ortadan kalkar. Beslenme bir farkındalık ve kişisel gelişim konusudur. Sürdürülebilir ve gerçekçi olması da bir o kadar önemlidir. Peki, ya kilo almanızın sebebi Lektin denilen proteinse? 184 SAYFA. (NEMESİS KİTAP)

 

 

Utandıran, küçük düşüren karanlık yanımız

EBRU Çaloğlu’ndan GÖLGESİNE TUTSAK- Ünlü Yapıtlarda Karanlık Yüzler. Bizi “İçimizdeki Öteki” ile tanıştıran ünlü yapıtlar… Kitap, ünlü edebiyat yapıtları aracılığıyla insanın gerçek yaşamda sakındığı, korktuğu ama bir o kadar da merak ettiği kötülüğün karanlık dünyasına ayna tutuyor. Bu yapıtların yazılmasına ilham vermiş gerçek olaylardan yola çıkarak bizi, ayıplanan, utandıran, küçük düşüren ve bazen de affedilemez yapan karanlık yanımızla tanıştırıyor. 136 SAYFA. (REMZİ KİTABEVİ)

 

 

 

Bireysel kurtuluşu gören bilinç

TURGUT Uyar’dan KAYAYI DELEN İNCİR. Kitap, 1982 yılında çıkmış şiir kitapları arasından seçilerek Necatigil Şiir Ödülü’ne değer görülmüştü. 12 Eylül öncesi ve sonrası öne çıkan sorunlar ve duyarlıklar gereği, şairin önceki hiçbir kitabında rastlanmayacak ölçüde yüklü bir toplumsal içeriğe sahiptir. Ancak dönemin şairlerinden farklı olarak yazar bunu şiir dilinden, estetik yaklaşımından ödün vermeden, yani şiirini slogan söyleyişe alet etmeden gerçekleştirmiştir. 80 SAYFA. (YAPI KREDİ YAYINLARI)

 

 

 

Toplumların bilimle gelişeceğine olan inancı

FRANCİS Bacon’dan ÜÇ KLASİK ÜTOPYA. Yaşlı bir denizci Thomas More’a, son seyahati sırasında tesadüfen keşfettiği Ütopia adasını anlatır. Ona göre Ütopia, bütün Avrupa devletlerinin yapılanmasına örnek oluşturacak ideal devletin ta kendisidir. Emeğin ortak kullanımının esas alındığı bu toplumda yiyecek sıkıntısı diye bir şey yoktur, hiç kimse dara düşmez, hiçbir yurttaş ailesinin geleceğinden endişe duymaz. Çünkü Ütopya adaletin yeryüzündeki simgesidir. Eski Ütopyaların içeriğindeki sosyal yaşama, dinsel reformlar ve bilginin dağılımına kendi Ütopyasında bilimin iktidarını katmıştır. Yazar, ideal devletin doğayı insanoğlunun yararına nasıl kullanabileceğini somut olarak göstermeye çalışmıştır. 376 SAYFA.  (ALFA YAYINCILIK)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.