Bodrum Gündem

Bu Yunan hayranlığı da nereden çıktı?

Bu Yunan hayranlığı da nereden çıktı?

Türk turizmine teşvik edeceğimize bakıyorum, Yunan turizmini destekler olduk.

Daha düne kadar bir gece ansızın geliriz dediğimiz komşumuz ve turizmdeki rakibimiz Yunanistan ile nerdeyse kanka olduk.

Komşumuz Yunanistan’ın yakınlarımızdaki adalarına gitmek için Türkiye’de adeta bir seferberlik etme durumu var. En çok merak ettiğimde karşı yaka dediğimiz Yunanistan’da bu kadar ilgi ve coşku var mı?

Biz de bir turizm ülkesiyiz. Önce can sonra canan dememiz gerekmez mi?

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

Zaten Türkiye’de hep bir Yunan hayranlığı vardı.

Yunanistan hakkında hep atar tutarız, ancak içimizdeki Yunan hayranlığından da hiç vazgeçmeyiz.

Sirtaki oynarız, Yunanlıların tavernada müzik eşliğinde tabak kırma kültürünü, bizde özenle yapmış bir milletiz.

Tamam bunlar çok kötü şeyler değil. Yapalım da Yunanlılar bizim hangi kültürümüzü benimsiyorlar?

Bir gün kalkıp halay çektiklerini, çifte telli oynadıklarını gören var mı?

Nedense hep bizden bir ilgi var komşuya. Hep biz bir zeytin dalını komşuya uzatıyoruz. Bu da fazla olmuyor mu? Benim hayatta öğrendiğim bir şey fazla ilgi gösterdiğin zaman karşıdan o ilgiyi göremezsin olmuştur.

-İnsan kendi ayağına kurşun sıkar mı?

Bu sene Türkiye’nin yakınlarındaki Yunan adalarına vize kalktığı için Yunan adalarına bir akın olacağı kesin.

Bizim turizmciler de yakındır isyan bayrağını açacaklar.

Türkiye zaten ülke ve millet olarak Cumhuriyet tarihinin en zor ekonomik koşullarından geçerken, bu Yunanistan vizesinin kaldırılıp Türklerin Yunan adalarına gitmesinin önünün açılmasını tam bir tüy dikmek olarak görüyorum.

Bakın görün turizm sezonu başlasın Türk turizmcilerden isyan bayrağı nasıl açacak.

Türkiye’nin geçtiği zor ekonomik koşullar nedeniyle her şeyin pahalı oluşunu zaten Türkiye’ye turist getiren Avrupa ülkelerinin basın organları yeterince propagandasını yaptı. Avrupa’daki basın eskiden Türkiye’yi yazarken en ucuz ülke diye yazardı. Şimdi ise en pahalı ülke diye tanıtıyorlar.

Onun için Türk turizmi bu sene pek fazla turist beklemesin.

Bu arada paralı Türk turistlerin Yunan adalarına gidişinin yolunun açılması da tam bir intihardan başka bir şey değildir. Zaten geçen sene de Türkiye pahalı diye bu kesim Yunan adalarına gitmişti.

-Türk turizmcileri anlayan yok.

Evet her şey pahalanınca tabi ki, bu Türk turizmciye de yansıyacak. Bu Türk turizmcinin hatasıymış gösterilmesi de çok yanlış ve acımasızlık.

-Onlar da bu ülkede yaşamıyor mu?

Sokaktaki halk pahalılıktan isyan ediyorsa, Türk turizmcinin de ürünlerine zam yapması kadar normal bir şey yok.

Ülkede her şey yolunda gitse onların da turizmde rekabet gücü artardı. Eskiden Türkiye ucuz bir ülke diye de cazip olurken turizmde altın yıllar yaşanırken, bu turizmci ayağına hiç kurşun sıkar mı?

Ancak o ucuz Türkiye imajının altından çok sular aktı.

En merak ettiğimde Yunan adalarından bakalım Türkiye’ye bir akın olacak mı?

İşte dananın kuyruğu burada kopacak.

Eğer olursa bu yazım için özür dileyeceğim. Ancak sanmıyorum.

Çünkü şimdiye kadar Türkiye’de fazla Yunan turist ile karşılaşmadım. Onlarda Türkiye hayranlığı bizdeki kadar değil. İnşallah ben yanılırım!

Tandoğan Uysal/Stockholm

Yorumlar

 1. İZZET dedi ki:

  Oralara büyük bir ilginin olduğu doğrudur.Güzelim ülkemizin turizmine zarar verdiğide doğrudur.Ama neden diyede sormalı,Dünyanın en pahallı ülkesi olma yolunda giderken,35 lira euro olarak kalan bir kurda,neden turist gelsin.Adalarda 2 euroyo güzel bir kahve içebilirken,burada ortalama bir yerde 80,100lira neden versin.Bu kurlar en az 45 lira olmadan bu işler zor.Saygılar.

 2. Mehmet ÜLKÜM dedi ki:

  Sanıl ki Bodrum’da evler sezonluk kiraya verilmezse oteller dolar taşar. Tersine evlerde kalacak kişiler adalara gittiler veya gidecekler. Hem evler hem de orta boy oteller boş kaldı, kalacak Bu hesap tutmadı.

 3. Zafer dedi ki:

  Türkiyede aşırı aç gözlü esnaf fahiş fiyatlandırma yapmasa hiç merak etmeyin Türkiye pahalı yaftasını yemez.

 4. Dogan Yuvanc dedi ki:

  Tandoğan Bey , bir Giritli torunu olarak belirtmek isterim Yunanistan’da çiftetellide var halayda . Bunu Yunan hayranlığı olarak algılamayın , eğer bir zahmet Yunan müziği üzerinde araştırma yaparsanız , Türk folk müziği ve Yunan folk müziğinde benzerlikler görürsünüz ve bizim bildiğimiz çoğu folk şarkılarınında Yunanca olarak söylendiğini duyarsınız . Yunan hayranlığı tezinize katılıyorum , şöyleki : cebimizde kalacak parayı gidip orada harcıyoruz da , Türkiye’deki fiyatlarla kıyasladığımızda oranın daha ucuza geldiğini görüyoruz bazı ürünlerde . Oradan gelenler var ve fiyatlardan şikayet ediyorlar . Belki , güzelim sahil kentlerimizin içine etmeseydik ve kaliteyi şiar edinseydik bizim yerimize onlar gelirdi bu ülkeye . Bu arada bizim ,millet olarak özelliğimiz “ vur dedin mi öldürürüz . Bu belki içimizdeki kıskançlıkları dışımıza vuramadığımız için olacakki , elimizdeki imkanların içine ettikten sonra oralara gidip içimizdeki nostaljinin burnunu kırmak için oralara gidiyoruzdur.

 5. Cem İşmen dedi ki:

  Merhaba,
  Sahiden bu soruyu sordunuz mu?
  İroni var da ben mi anlamıyorum acaba?
  Koyduğunuz fotoğraf başta olmak üzere nedenleri saymamı isterseniz bir iki örnek verebilirim.
  Tenha plajlar, üstelik ücretsiz;
  Plajın varsa büfesi ya da gittiğiniz tavernada hesap geçirilmeyeceğinden emin olmak nasıl güzel bir duygudur;
  Hanutçu kolunuzdan çekmeden sokaklarda yürüyebilmek mesela;
  Oteller çok lüks değil ama asgari standart verdiğinde bile ücretiyle tatmin olmak;

 6. Şefik Başeğmez dedi ki:

  Yanılmanızı beklemiyorum. Yanılmayın da zaten. Bence, ege adalarına turizm amaçlı yapılan seyehatler, hem rahat biir kaç gün geçirmek, hem kazıklanmadan birşeyler atıştırmak, hem dışlanmadan gezebilmek, dönerkende birkaç şişe birşeyler getirerek seyehati biraz daha ucuza getirmek maksatlıdır. Adalar deyip geçmeyelim. Orada ahlak, hoşgörü, dürüstlük örnekleri görüyor insan.

 7. Vildan Tekin dedi ki:

  Dileyen istediği yerde tatil yapabilir. Konu başlığı “Sahil kasabalarımıza, köylerimize ne oldu da turistlerimiz gelmez oldu!” olmalıydı. Turizm alanlarında konutlar nasıl yapıldı ve satıldı. Turizm vizyonumuz nedir? Hijyen denetimimiz var mı!Şehirlerimizin altyapı sorunları var mı! Denizlerimiz temiz mi! İnsan haklarımız ne durumda! Güvenlik sorunlarımız ne durumda! Görsel ve işitsel kirliliklerimiz var mı! Ekonomi ne durumda, Türkiye ‘de turiste ne sunacağız, nasıl ağırlayacağız. Araştırmak gerek. Yunan adalarında, kültürler benzerdir, kimse birbirini taklit etmiyor aslında. Ülkemizin batısı ve doğusu bile nüanslarla farklılık gösterir. Araya deniz girmesi kültürleri uzak tutmuyor birbirinden.
  İyi incelemek lazım!

 8. Banu dedi ki:

  Yorumları okuyunca hepsine hak veriyorum, yabancı web sitesinden rezervasyon yapıldı diye Türk misafirine ek fatura kesen turizmciler ne yaptıklarınındüşünmeliler. Korkunç bir yapılaşmaya uğrayan Bodrumun vizyonsuzluluğundan da sorumlu olanlar utanıyorlar mı merak ediyorum. Sıradan yerlerin abartı fiyatları, misafirini tek seferlik hizmet verdiğini düşünen işletmeler, bu sektörde elenir umarım

 9. Mehmet Rado dedi ki:

  Geçenlerde Kos adasına gitmiştik. Orada tanıdığımız bir taverna sahib şöyle dedi: “Geçen hafta eşimle Bodrum a gittik. Marina yakınında bir otelde kaldık. Ben Votka içerim, bakkaldan aldık, otelde demlendik. Votka bizden pahalı ama çok değil. Akşama marina civarında bir lokantaya gittik. Ben votka eşim şarap içtik. Biraz balık vs yedik. 300 Euro verdik. Bizde olsaydı 100 euro nun altında öderdik. Bir daha Bodrum a gitmem”. Siz de Yunanistandan turist bekliyorsunuz. Bu fiyatlara bize kimse gelmez. Yunan da 4 kişi en fazla 100-120 euraya yiyorsunuz, onun için herkes oraya gitmek istiyor.