Bodrum Gündem
TANDOĞAN UYSAL

TANDOĞAN UYSAL

Tandoğan Uysal; 1985 yılında Anka Haber Ajans’ında muhabir olarak başlayan basın hayatı sırasıyla, Ulusal Basın AJANSI (UBA) Anadolu Ajansı İsveç Bürosu ve Hürriyet Gazetesi’nde 25 yıl süren İsveç Temsilcisi olarak çalıştı. İsveç Devlet Radyosu Türkçe bölümünde serbest gazeteci olarak çalıştı.

  600 yıllık tarihi Bodrum Kalesine çok ayıp ediliyor

  Bodrum bir Turizm ve tatil beldesidir. İnsanlar Bodrum’a denize girmek, güneşlenmek, doğasını ve tarihi dokusunu yaşamak için gelirler.

  Yıllardır Bodrum’un en güzel noktası olan Kumbahçe mahallesi ise bu söylediğim özelliklerin tümünü elinde bulunduran bir mahalledir.

  Ancak gel gelelim bölgeye çöken rant sektörü, Bodrum’un en güzel mahallesinin, bu dokusunu tamamen yok etmiştir.

  -Bodrum, bu ihaneti hiç hak etmemiştir.

  Bunu Bodrum’a layık görenlerde hiç gücenmesinler ama utanması gerekir.

  Bir de sonradan da kalkıp içlerini çekerek “ ahh, Bodrum o eski Bodrum değil” diye de içlerini çekmeleri de çok gülünç oluyor. Ben onlara bunu hiç yakıştırmıyorum.

  -Deniz var ancak plaj konumu ortada yok

  Kumbahçe’de deniz var ancak bir plaj konumu hiç yok. Plaj konumu tamamen yerini işletmelerin anlamsız saçma sapan zevklerle döşenmiş masa, sandalye, abajur, farklı boyutlarda açılan rengârenk güneşlik ve ışıklandırma ile donatılmış.

  Açıkçası eski eşyalar satan bir eskici konumunda.

  Hiçbir estetik, renk uyumu, Bodrum dokusu ile özdeşleşen bir vizyonu bu kocaman alan üzerinde oluşturmuyor. İnsan bu görüntüye baktıkça içini çekerek çok yazık. Hiç mi bunlarda vizyon yok dedirtiyor.

  -Kumbahçe’nin adı var ancak kendi ortada yok

  Adı Kumbahçe ancak bu işletmelerin kumsaldaki ağır mobilyalarını taşıyabilmesi için inşaatlarda kullanan iri kıyım çakıl bu güzelim plaja reva görülmüş.

  Zaten bu iri kıyım çakılın bu plaja çekilmesi bile bu plajı bitirmiş ve bu rantçılara peşkeş çekildiğini ortaya koyuyor.

  Ne pahasına onu da artık siz tahmin edin. Açıkcası Kumbahçe’deki güzelim plaja çok yazık etmişler. Burada hem halka hem Bodrum’un tarihi 600 yıllık kalesine ve Bodrum’a ihanet edilmiştir.

  -Ancak hala Kumbahçe’nin kurtarılma şansı var.

  Eğer bu kıyı şeridini kurtarma hakkımıza sahip çıkarsak, Kumbahçe’ye çakıl değil. Derelerden getirilecek kumlar dökülüp yayılarak adına yakışan bir Kumbahçe plajını yarabiliriz. Kumbahçe’de kendi dokusuna dönmüş olur.

  Çünkü ben 12 yaşında Kumbahçe’nin bu plajında denize girmiş insanım. Ancak şimdi bu istila yüzünden giremiyorum.

  Çünkü ortada plaj konumu yok. İnsan masa, sandalyeler arasında sanki göz hapsindeymiş gibi denize girip güneşlenebilir mi?

  Bodrum’a gelen bir turist 600 yıllık tarihi Bodrum Kalesine bakarak denize giremiyorsa, güneşlenemiyorsa biz daha neden bahsediyoruz?

  -Bodrum’u temsil edenlere bir sorum var.

  Bodrum’un en üst düzeyde temsil eden isimlere soruyorum. Bu konumdaki Kumbahçe’ye ailenizi alıp denize girmek ve güneşlenmek için hiç geldiniz mi? Siz gelemiyorsanız. Yerli ve yabancı turist nasıl gelsin? Buna yanıt verirseniz, hepinizden özür dileyeceğim. Bir daha da Kumbahçe üzerine yazı yazmayacağım.

  -Bodrum Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi diyenler ezbere konuşuyor

  Bodrum Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi diye övünenler sanırım Kumbahçe’nin bu halini demek ki görmezlikten geliyor. Ya da işlerine öyle geliyor.

  İnanın Kumbahçe’ye dökülen kalın o taşlar inşaatlarda bile kullanılmıyordur. Onun üzerinde yürüyerek denize girmeye kalkın kesin ayağınızı keser, bir sağlık kuruluşuna hemen acil gider ilk yardım alıp tatiliniz bir anda yatakta geçirmeye başlarsınız.

  -Turistlerde Bodrum imajı kesin yerlerdedir

  Bodrum’a o devasa Cruise yolcu gemileriyle gelenler sanırım Bodrum’u bırakırken, çok güzel duygularla bırakmıyordur.

  Diyelim ki Kumbahçe’de Paşatarlası’da denize girdiniz. Bir kere tuvalet ihtiyacını giderecek bir tesisisiniz yok. Asıl ayıbın en büyüğü burada.

  Ben gördüklerimi, yaşadıklarımı ve bana gelen istihbaratı bilgiler ışığında yazılarımı yazarım. Hiçte yanılmam. Bodrum’a marka olmuş bir işletmeyi Kumbahçe’de görebiliyor musunuz? O da yok! Daha neyi konuşuyoruz ki?

  -Kimse başını kuma sokmasın

  Artık Bodrum’u yönetenlerin bu konuda ciddi adım atmaları gerekiyor. Öyle başımızı kuma sokmakla, bir yere varamayız. Sorun büyük ve Bodrum’a zarar veriyor.

  Tandoğan Uysal/ Stockholm

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.