Bodrum Gündem
Özkan Saçkan

Özkan Saçkan

1953 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğu babasının memur olmasından dolayı çeşitli illerde geçti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakütesi’ni bitirdi. Gazetecilik mesleğine 1975 yılında başladı. Dünya - Son Havadis – Günaydın - Takvim -Sabah – Akşam - Hürriyet gazetelerinde yazı işleri bölümünde editör, sayfa sekreteri, Bölge / Şehir Gazeteleri Müdürü, Yurt Dışı Yayınlar Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü pozisyonlarında çalıştı. 2012 yılından itibaren Sözcü Gazetesi’nde Yurt Dışı Yayınlar Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. 2014 – 2021 yılları arasında Sözcü Gazetesi’nde kitap eki çıkartmıştır. Halen Türkiye’nin çeşitli illerinde yayınlanan internet haber mecralarında kitap eleştirileri ve röportajları yayınlanmaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği üyesidir. Özkan Saçkan evli ve iki çocuk babasıdır.

  Özkan Saçkan ile Günün Kitapları 2 Haziran 2024

  Kitapçıların raflarında yer alan 6 kitabı sizler için yorumladım

  Kedi İnsanlar ve Diğer Garip Hikâyeler: Deliliğin doladığı kollara karşı koyamamış, sanrıların, kâbusların, acı anıların pençesinden kurtulamamış, dinledikleri ürpertici masalları bir türlü unutamamış bu insanların hikâyelerini okuyanlar da kolay kolay unutamayacak olan bitenleri!

  Türkiye’nin Değişimi:  “Nasıl bir yarının Türkiye’si?” sorusuyla tamamlanan çalışmanın dayandığı ana anlayış, insanlığın ancak özgürleşerek gelişebileceğidir. Bu gelişme bilimsel bilginin yol göstericiliğinde gerçekleştirildiği ölçüde başarılı ve kalıcı olacaktır.

  Altı Saat On Beş Dakikada Felsefe Dersleri: Ferdydurke, Trans-Atlantik ve Pornografi gibi unutulmaz kitapların yazarı, Kant’tan Hegel’e, Schopenhauer’dan Kierkegaard’a, Sartre’dan Heidegger ve Marx’a, varoluşçuluktan Marksizme varıncaya dek felsefe tarihine ilişkin değinilerde bulunuyor ve bu düşünce sistemlerinin ana hatlarını, kaçış çizgilerini belirliyor.

  Renklenme Günü: Dur, üzülme! Çözümü vardır her şeyin, Sevgili Çocuklar, Görmek için bu çözümü sayfaları çeviriverin! Yazarın yazıp resimlediği renklerle dolu eğlenceli bir kitap.

  Yalnız Efe: “Ben tenha bir geçidin gizli bir köşesinde uyuyan küçük bir köyde doğdum. (…) Bilmem onun için mi, eşkıya hikâyelerini dinlemeyi pek severim.”

  Duvarlar: “Ev, diyorum, insanın mutlu olduğu yer. Birkaç saat önce evsizdim, şimdi huzurla rutubetli dama bakıyorum. İnsanın evi Halil, mutlu olduğu yer.”

  İşte o kitaplar;

  Modern dünyadaki gariplikler

  BEYZA Güngör’den KEDİ İNSANLAR VE DİĞER GARİP HİKÂYELER. “Ocak başındakilerden çıt çıkmıyordu. Uykuya hâlâ direnebilenlerin suratlarında ise dinledikleri hikâyenin mahmurluğu ve yanan ateşin sıcaklığının verdiği tatlı bir pembelik vardı. Bunun yalnız hoş bir masal olduğunu düşünüp geceyi geçirmek üzere odalarına çekildiler…” Yazar, yalnızca tarihin tozlu sayfalarını havalandırıp kadim uygarlıklardan ürpertici hikâyeler anlatmıyor, modern dünyadaki garipliklerden de dem vuruyor. Bir yanda çevresindeki sık ağaçların sıkboğaz ettiği köhne kulübeler ve her yanı gıcırdayan eski ahşap evler, diğer yanda yalnızca dolunay ışığıyla aydınlanan kent sokakları ve ölümün kol gezdiği vapurlar… 184 SAYFA. (İTHAKİ YAYINLARI)

   

   

  Ekonomi ve siyasetin belirleyici özellikleri

  YAKUP Kepenek’ten TÜRKİYE’NİN DEĞİŞİMİ- Cumhuriyet Çağdaşlaşmasından Günümüze. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmeler… Bu kitapta, Cumhuriyet çağdaşlaşması atılımıyla başlayan, Soğuk Savaş’ın ağır sarsıntılarından ve 1961 Anayasası’yla gelen özgürlük yıllarından sonra 12 Mart ve 12 Eylül faşizmlerinden geçerek aşırı sağcılaşmaya uzanan yüzyıllık yolculuk, ekonomi ve siyasetin belirleyici özellikleriyle değerlendiriliyor. 416 SAYFA. (REMZİ KİTABEVİ)

   

   

   

  Düşünce sistemlerinin ana hatları, kaçış çizgileri

  WİTOLD Gombrowicz’dan ALTI SAAT ON BEŞ DAKİKADA FELSEFE DERSLERİ… “Ekim 1966’da, Günlük’ün sağlığında yayımlanmış son sayfalarından birinde, yazar çok alaycı ve acı bir ifadeyle, yapısalcılıkla ilgili dersini hazırlarken ölüm araya girmese, büyük olasılıkla Felsefe Dersleri’nin sonunu oluşturacak sözleri dile getirir: ‘Bütün Batı episteme’sine hâkim olan, zamanımızın en temel sorununu formüle etmem gerek […] akıllandıkça aptallaşmak.” Francesco M. Cataluccio. 88 SAYFA. (YAPI KREDİ YAYINLARI)

   

   

   

  Renklerle dolu eğlenceli bir kitap

  NURİ Kurucu’dan RENKLENME GÜNÜ. Sınıfta çocukların boyama saatiydi, öğretmenleri onlara, çeşit çeşit tavukların olduğu kâğıtlar verdi, masaların üstündeki kalemler de, rengârenkti, başlıyor renklenmeler. Sarı, mor, pembe, mavi… Hatta gökkuşağı renginde tavuklardan biri. Canı boyama yapmak istemeyip de, son dakikalarda acele edince Selin, Eyvah! Talihsiz tavuk! Keçeli bir kalemle karalanıverdi tüylerin… 36 SAYFA. (BİLGİ YAYINEVİ)

   

   

   

  Issız yol eskiden beri bir eşkıya uğrağıydı

  ÖMER Seyfettin’den YALNIZ EFE-Açıklamalı Orijinal Metin. Önüne bakarak başını salladı. Gizli bir şey söylüyormuş gibi yavaşça, “Burası Yalnız Efe’nin ‘sırrolduğu’ yerdir!” dedi. Serin bir rüzgâr yağmurun fısıltısını çoğaltarak esiyor, üstümüze siyah bir çadır gibi açılan çam dalları titriyordu. Anadolu’nun bu yalçın ufuklu, bu boş, bu kayalık, bu korkunç tarafı; Buzdağı’na giden bu ıssız yol eskiden beri bir eşkıya uğrağıydı, bunu biliyordum… 144 SAYFA. (CAN YAYINLARI)

   

   

   

   

  Aşk, dostluk ve ihanetle sınanan kuşak

  CANER Almaz’dan DUVARLAR. Yazar, ilk romanı Yaşamaklar’da, kırılgan bir inançla birbirine tutunan Kenan ve Füsun’un hayatı atlatma çabasına ortak etmişti okurunu. Bir kuşak önce, yakın tarihimizin acıları arasında kendi yollarını yürüyüp kendi seçimlerini yapan Halil, Birgül, Aysel ve Oğuz’un omuzlarındaki yüke incelikli ama serinkanlı bir üslupla ses veren yazar, aşk, dostluk, dayanışma, idealler ve ihanetle sınanan yorgun bir kuşağın öyküsünü anlatıyor: “Umutların toplamı geçmişin yükünü sırtlayabilir mi?” Paketten birer sigara daha alıyoruz. Evin kapısına bakıyorum: Boyası, cilası kavlamış. Damı rutubetten kabarmış evi izliyorum. 272 SAYFA. (EVEREST YAYINLARI)

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.