Bodrum Gündem

Blue Exile Art Project Sualtı Parkı Açıldı

Blue Exile Art Project (BEAP) Sualtı Parkı’nın 1. etap açılışı yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi ve Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü proje ortaklığında, Project Poseidon iş birliğinde Bodrum’a Su Altı Parkı kazandırmak amacıyla başlatılan Blue Exile Art Project Sualtı Parkı’nın 1. etap açılışı Bitez Mevkii Görecek Adası’nda yapıldı.

BEAP Sualtı Parkı’nın 1. Etap açılışına Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Temsilcisi Aslı Tanyel, emekli vali yardımcısı ve Meclis Üyesi Cumhur Güven Taşbaşı, Rotary 2440. Bölge geçmiş dönem başkan ve yetkilileri, projeye destek veren kurum ve kuruluşların yetkilileri, BEAP Project Posedion Proje Yürütücüsü Dr. Mert Gökalp ile BEAP sanatçıları Ayla Turan, Doğu Çankaya, Esra Sağlık, Genco Gülan, Kemal Tufan ve Mehmet Kutlu, basın mensupları ve sanatseverler katıldı.

Proje Koordinatörü ve Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, projenin nasıl başladığına değinerek konuşmasına başlarken, “Bu tip sualtı parklarının dünyada ve ülkemizde yeri var fakat ülkemizdeki tek çevre ve sanatı birleştiren bir sualtı parkı olarak Bodrum Sualtı Parkı’nı gösterebiliriz. Çevre projesi olarak başladık ve 2024 temamızı da oksijen olarak belirledik. Sponsorlarımıza ve projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

2024 yılında küresel ısınmaya gönderme yaptıklarını belirterek doğru liderlerle önemli bir projeye imza attıklarını ifade eden Proje Koordinatörü Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı Şule Kükrer projede kendilerine inananlara teşekkür etti.

Deniz çayırlarının ciddi bir kayba uğradığını belirten BEAP Project Poseidon Proje Yürütücüsü Dr. Mert Gökalp, “Bizim yapmaya çalıştığımız şey bu kültür, sanat ve turizm projesinde aslında ekosistemdeki deniz çayırlarının yerinin ne kadar önemli olduğunu göstermek. Bodrum’daki bu suyun berraklığının, deniz canlılarının bereketinin, kıyılarımızın bereketinin devam edebilmesi için bu çayırları korumamız gerekiyor” dedi.

Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, yerel yönetimler olarak değerleri koruma ve gelecek nesillere aktarma konusunda STK’lar, Odalar ve tüm kamu kuruluşlarıyla iş birliğinde temizlik ve farkındalık çalışmaları yaptıklarını ve bu çalışmalardan birinin BEAP Sualtı Parkı olduğunu belirterek şunlara değindi: “Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü proje ortaklığında hayata geçirilen bu önemli projede yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Ana odağı çevreyi koruma bilinci olan BEAP’ın bilindiği üzere bu seneki teması oksijen. Çünkü dünyamızın en önemli oksijen kaynağının denizler olduğuna dikkat çekerek farkındalık yaratmak istiyoruz. Umarım mesajımız yerine ulaşır. Bodrum Yarımadasındaki deniz ve kıyıları koruma farkındalığını sanatın gücüyle birleştiren BEAP Sualtı Parkına emek veren herkese teşekkür ederim.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından eserlerin bulunduğu alana dalış gerçekleştiren yetkiler su altında kurdele kestiler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.