Bodrum Gündem
Özkan Saçkan

Özkan Saçkan

1953 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğu babasının memur olmasından dolayı çeşitli illerde geçti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakütesi’ni bitirdi. Gazetecilik mesleğine 1975 yılında başladı. Dünya - Son Havadis – Günaydın - Takvim -Sabah – Akşam - Hürriyet gazetelerinde yazı işleri bölümünde editör, sayfa sekreteri, Bölge / Şehir Gazeteleri Müdürü, Yurt Dışı Yayınlar Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü pozisyonlarında çalıştı. 2012 yılından itibaren Sözcü Gazetesi’nde Yurt Dışı Yayınlar Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. 2014 – 2021 yılları arasında Sözcü Gazetesi’nde kitap eki çıkartmıştır. Halen Türkiye’nin çeşitli illerinde yayınlanan internet haber mecralarında kitap eleştirileri ve röportajları yayınlanmaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği üyesidir. Özkan Saçkan evli ve iki çocuk babasıdır.

  Özkan Saçkan ile Günün Kitapları 23 Haziran 2024

  Kitapçıların raflarında yer alan  6 kitabı sizler için yorumladım

  MİLFÖY VE ARKADAŞLARI: “Böyle baktığı için de insanın hıncını alamadığı doğaya, hayvanlara, şehirlere ve kendine yaptıklarını bir türlü anlayamıyor.”

  LÜKS SATIŞ TEKNİKLERİ: “Lüks, hayatın keyifli anlarını özelleştirmenin ve kutlamanın bir yoludur.” -Jaeger-LeCoultre. “Lüks, kalite ve özgünlük ile birlikte gelir.” – Jimmy Choo.

  SURİYE DOSYASI: Okurlara sunulan ve Suriye krizini başlangıcından itibaren ayrıntılandıran çalışma, her ne şekilde sonlanırsa sonlansın, yaşanan ve yaşanması süregelen bir döneme ışık tutmak için tasarlandı.

  SOLAL: “Albert Cohen, Yahudilikle Hristiyanlık, kibirle tutku arasında gidip gelen Solal’in ve ailesinin hikâyesini yazmaya fonda Avrupa’nın farklı siyasi ve kültürel manzaralarının bulunduğu başka kitaplarında da devam etmiştir.”

  GÜLCE: “Yazar, dile özen gösteriyor; doğru ve güzel anlatımlarla yazmaya dikkat ediyor. Kentli çocuktan uzak kalan doğa, onun anlatımıyla sanki yakına geliyor. Zübeyde Seven Turan, şiirlerindeki duyarlılığı bu öykülerine taşıyor ve onlara ayrı bir derinlik kazandırıyor.” Hülya Soyşekerci.

  RÜBAB-I ŞİKESTE: KIRIK SAZ: Fikret’in aruz veznini kullanış tarzındaki yeniliklerden çok daha mühim olarak edebiyatımıza ilave ettiği şey, o zamana kadar pek aşinası olmadığımız sosyal ve insani mevzuları ele almak, taassuba ve irticaya karşı ilk itiraz bayrağını kaldırmak gibi her zaman takdir edilecek, örnek alınacak cesaretidir.

  İşte o kitaplar;

  Kedi ve köpek arkadaşlarının hikâyeleri

  FERİDE Çiçekçioğlu’ndan MİLFÖY VE ARKADAŞLARI. Yazar, otuz yıllık bir aradan sonra yazdığı bu romanda ormana terk edilmiş bir köpeğin, Milföy’ün sesine kulak vermemizi istiyor. Milföy yeniden sahiplendirilme hikâyesini ve sonrasını, tanıştığı kedi ve köpek arkadaşlarının hikâyeleriyle birlikte anlatıyor; anlattıkça da hüzünlü mazisine dair hafızasında kapılar aralıyor. Uçurtmayı Vurmasınlar’ın Barış’ının ruh ikizi Milföy, onun gibi masumca bakıyor dünyaya.128 SAYFA.
  (CAN YAYINLARI)

   

  Lüks, sadece maddi zenginlikle ilgili değildir

  EKREM Sağel’den LÜKS SATIŞ TEKNİKLERİ. “Lüks, en kaliteli malzemelerin, zarafetin ve konforun bir araya gelmesidir.” – Bottega Veneta. “Lüks, asla eski moda olmayan bir trenddir.” – Audrey Hepburn. “Lüks, mümkün olanın en iyisidir.” – Richard Mille.“Lüks, hayatın  güzelliklerinin tadını çıkarmaktır.” – Oscar Wilde. “Lüks, hayatın kalitesini artırmak, keyifli anları yaşamak ve kişisel tatmin sağlamak için bir araçtır.” – Bentley. “Lüks, sadece maddi zenginlikle ilgili değildir, aynı zamanda ruhani zenginliği de içerir.” – L’Wren Scott. “Lüks, sınırların ötesinde bir dünya sunar ve hayatı daha renkli kılar.” – Louis Vuitton. “Lüks, kişinin kendisine yatırım yapmasıdır.” – Tiffany & Co. “Lüks, yaşamın tadını çıkarmak ve kendinizi özel hissetmek için bir yol sunar.” – Gucci. 160 SAYFA.
  (CERES YAYINLARI)  

  Yaşanan bir döneme ışık tutmak

  ERCAN Çitlioğlu’ndan SURİYE DOSYASI. Suriye’de çatışmalar sonlanmamakla birlikte Esad rejiminin iç savaşı askeri anlamda kazandığı, 2024 yılı itibariyle ülkenin yaklaşık üçte ikisini kontrol altına aldığı, dikkatini öncelikle İdlib ve SDG/PYD denetimindeki Fırat’ın doğusuna yoğunlaştırmaya başladığı günümüzde, çeşitli nedenlerle ertelenen başkaca sorunlar yüzeye yansımaya başlamış bulunmaktadır. Suriye’de sahadaki doğrudan  aktör devletler (Rusya, Türkiye, İran, ABD) arasında var olan öncelik, amaç ve vizyon farklılıkları ortak bir paydada buluşulmasını zorlaştırmakta, Suriye’nin yeniden yapılandırılması ve geleceğinin şekillendirilmesine yönelik ciddi görüş farklılıkları ile rekabet, yeni anlaşmazlıklar yaratmaya aday görünmektedir. 280 SAYFA.
  (DESTEK YAYINLARI)

  Siyasi hayatın kapılarını açan kadın

  ALBERT Cohen’den SOLAL. Karakterlerin geçmişlerini ve kimliklerini borçlu olduğu tarihi ve ailevi bağlar, miraslarını reddetmekle sahiplenmek arasında gidip gelen ama sonuçta tüm bunların dışında, bireysel görkem ve sefaletleriyle can bulan çok güçlü karakterler. Bunların başında gelen Solal sülalesinden Solal, Kefalonya hahamının torunudur. Genç yaşta Fransa konsolosunun karısı Adrienne’e âşık olur ve birlikte Floransa’ya kaçarlar. Ancak bundan sonrası Paris ve Cenevre’ye taşınan, terk etme, bir araya gelme ve bıkkınlıkla örülü, karmaşık bir yolculuğa dönüşür. Nihayet Solal başka bir âşık bulur kendine: Bu kez ona siyasi hayatın kapılarını da açan bir kadın, Fransa başbakanının kızı Aude de Maussane. 384 SAYFA.
  (EVEREST YAYINLARI)

  Bir öğretmenin öğretme isteği

  ZÜBEYDE Seven Turan’dan GÜLCE. Ateş yakmayı tutku haline getirmiş bir çocuk… Kış soğuğunun ve yoğun karın etkisi altında evlerine dönmeye çabalayan dört arkadaşın heyecanlı yolculuğu… Evine yakacak alamayan bir kadın ve çocukları… Bir hayvanın dostluğu… Bir öğretmenin öğretme isteği, çocukların arkadaşlığı… Ve Gülce: Dertlerini paylaştığı bir arkadaşı olan ve böylelikle sorunlarla baş etmeyi ve sabrı öğrenen Gülce… “Zübeyde Seven Turan, tüm iletilerini öykü metnine başarıyla sindirdiği için, çocuk okurda öğüt tatsızlığı bırakan hiçbir şey oluşmuyor. İlgiyle okunabiliyor kitapları. Öykü konularını yaşamın içinden seçiyor. Kitapta çocukların karşılaşacağı birçok güzellik yer alıyor.” Hülya Soyşekerci. 72 SAYFA.
  (H2O KİTAP)

  Memlekete yaptığı muazzam hizmetleri

  TEVFİK Fikret’ten RÜBAB-I ŞİKESTE: KIRIK SAZ- Tevfik Fikret Bütün Şiiirleri 2-Türk Edebiyatı Klasikleri 83. Rübâb-ı Şikeste’de âşıkane şiirlerden ziyade toplumsal iniltiler vardır. Mehmet Rauf, Servet-i Fünûn, 1900. Fikret’e küçük bir burjuva aydınıydı demekle onun memlekete yaptığı muazzam hizmetleri, sanatta ulaştığı baş döndürücü merhaleyi inkâr etmiyoruz. Büyük ve ana hattında, iyi manada ‘insaniyetçi’ şair Tevfik Fikret’in faaliyet gösterdiği devirde, içinde bulunduğu muhitte başka türlü de olması mümkün değildi. Fikret yaşadığı devirde, bulunduğu muhitte, en iyi ve en ileri ne olmak mümkünse onu olmuştur… Nâzım Hikmet, Resimli Ay, 1930. 528 SAYFA.
  (İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)

   

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.