Bodrum Gündem

Büyükşehir Belediyesi’nden anız yangınlarına karşı uyarı

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARPA BUĞDAY GİBİ HUBUBAT ÜRÜNLERİNİN HASAT DÖNEMİ NEDENİYLE SON GÜNLERDE ARTAN HAVA SICAKLIKLARINA DA ETKİSİ İLE ÇIKMASI MUHTEMEL ANIZ YANGINLARI RİSKİNİ DİKKAT ÇEKTİ.

Büyükşehir Belediyesi’nden anız yangınlarına karşı uyarı

Muğla ve çevresinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklarla birlikte bilinçsizce yakılan anızlar yangınlara neden olurken toprağa da büyük zarar veriyor.

Bodrum Gündem Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada anız yakmanın tarımsal atıkların yakılması amacıyla yapılan bir uygulama olduğu ancak kontrolsüz yapılan bu işlemin ciddi yangınlara yol açabileceği ifade edildi. Anız yangınlarının sadece tarım alanlarına zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda orman yangınlarına dönüşme riski taşıdığına dikkat çekilirken, bu durumun hem doğaya hem de insan sağlığına büyük zarar verebileceği belirtildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanlığında görevli Ziraat Mühendisi Fazıl Kavukoğlu “Hububat hasadı sonucu oluşan tahıllardaki sap ve kök atıklarına anız denilmektedir. Bazı çiftçilerimiz anızlarını yakmaktadır. Modern tarım tekniğinde anız yakmak son derece yanlış bir uygulamadır ve kanunen suçtur. Anız yakılmasıyla birlikte toprakta uzun dönemde ciddi zararlara neden olabilmektedir. Anızların yakılması beraber toprakta su tutma kapasitesini azalır, ayrıca toprakta organik madde miktarı düşerek üreticilerin bir dönem sonra daha fazla gübre kullanarak üretim maliyetlerinin artmasına sebep olur. Anız yakılması ile beraber su ve rüzgar erozyonuna yol açarak toprağın sertleşmesine sebep olmaktadır. Anız yakılması ile bölgemizi tehdit eden hava kirliliği trafik kazaları ve orman yangınlarına sebep olmaktadır. Biçerdöğer ile yapılacak hasatların toprağa yakın bir noktadan başlanması ve çıkacak anızların toprakla tekrar karıştırılarak topraktaki organik madde miktarının artması sağlanmalıdır” dedi.

10 yılda 7 bin 757 anız yangını çıktı

Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Daire Başkanlığı’nda Kentsel Arama Kurtarma Şube Müdürü olarak görev yapan Ali Orhan “İtfaiye Daire Başkanlığı olarak 2024 yılından itibaren ilimiz genelinde 7 bin 757 anız ve otluk alan yangınına müdahale ettik. 2024 Haziran ayı itibari ile 390 yangına müdahale ettik. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte artan anız yangınlarına karşı vatandaşlarımız hassas davranması gerekiyor. Kesinlikle açık alanda anız yakılmaması gerekiyor. Anız yakıldığını gören ve duyan vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak itfaiye teşkilatına veya orman teşkilatımıza ihbar etmeleri gerekiyor” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.